Vizita.si
Ožigalk s kože ne odstranjujte z roko ali brisačo. Prav tako ožiga v prvem trenutku ne spirajte s hladno sladko vodo.

Zdravje

Ožig meduze in druge poletne težave: zdravnica svetuje, kaj storiti

L. E.
29. 06. 2020 08.16
0

Poletje je čas dopustov, morja, sonca in večje brezskrbnosti. Toda mir in uživanje lahko prekinejo bližnje srečanje z meduzo ali morskim ježkom, bolečine zaradi opečene kože in srbečica zaradi vročinskih izpuščajev. Zdravnica doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijka, svetuje, kaj je v teh primerih najbolje storiti.

Ožig meduze

Zdravnica svetuje, da ožig v prvem trenutku sperete z morsko vodo, ožigalke, ki so morebiti ostale na koži, pa odstranite s kamnom ali papirjem, nikakor z roko. "Doma nato prizadeto območje hladite z obkladki, lahko tudi z ledom, ki ga prej zavijete v čisto krpo. Bolečine lahko lajšate s protibolečinskimi sredstvi, kot je paracetamol, ki bi moral imeti svoje mesto v vsaki počitniški lekarni." Če je odziv na ožig hujši, obiščite zdravnika. "Predpisal bo antihistaminske tablete in lokalni anestetik."

Običajno se odsvetuje takojšnje spiranje ožiga s sladko vodo. "Toda na medmrežju sem našla drugačen nasvet. Na univerzi v Kaliforniji so ugotovili, da naj bi bila vroča sladka voda prav tako učinkovita kot morska. Dr. Nicholas T. Ward pravi, da deluje podobno – prepreči, da bi se iz ožigalk, ki so se prilepile na kožo, izločili toksini, ki se še niso. Zato jih je treba tudi tako previdno odstraniti. Dr. Ward svetuje, da jih odstranite s kreditno kartico ali čim podobnim, nikakor kar z brisačo. Seveda pazite, da ne uporabite vode, ki je tako vroča, da se za povrh opečete."

Bodice morskega ježka v podplatu

Odstraniti jih je treba čim prej. "Pomembno je, da se tega lotite, ko je koža še vlažna. Razkužite jo in tiste bodice, ki gledajo ven, odstranite najprej. Ker so zelo krhke, bodite previdni. Preostale boste prepoznali po modrikasti barvi na mestu vboda. Lahko jih poskusite odstraniti z razkuženo iglo, tudi šivanko." Ranice nato še naprej redno razkužujte in opazujte. Obiščite zdravnika, če se vnamejo. "Pogosto se bodice, ki so ostale v koži, čez čas izločijo same. To se zgodi zaradi odziva okoliškega tkiva."

Ima nizko energijsko vrednost in ogromno antioksidantov
Preberi še
Ima nizko energijsko vrednost in ogromno antioksidantov
Če imate opekline in se slabo počutite ter ste izčrpani, poiščite zdravniško pomoč.
Če imate opekline in se slabo počutite ter ste izčrpani, poiščite zdravniško pomoč.FOTO: Dreamstime

Opekline

Najpomembnejša je preventiva. Izogibajte se močnemu soncu, nosite lahka, zračna oblačila, ki fizično zaščitijo čim več kože, ne pozabite na sončna očala in pokrivalo. Kožo, ki je ne ščitijo oblačila, zaščitite s sončno kremo, ki jo uporabite najmanj trideset minut, preden ste izpostavljeni UV žarkom. "Odrasli naj uporabijo vsaj faktor 20, občutljiva otroška koža zahteva še večjo zaščito – faktor 30." S kremo se je nato treba znova namazati, če ste se kopali ali prepotili ali če ste na soncu dlje časa (kar se odsvetuje). "Opekline so poškodovana koža, kjer je bila ta čezmerno izpostavljena soncu. Zadostuje petnajst minut, da koža pordeči, medtem ko je lahko 75 minut izpostavljanja že usodnih, čeprav bodo posledice morda vidne šele čez deset ali dvajset let."

Če imate opekline, jih hladite z obkladki ali kopelmi. "Nanje lahko nanesete tudi navadni jogurt ali gel, ki zmanjša srbečico in alergijski odziv kože, hkrati hladi in blaži vnetje. Če opekline spremljata slabo počutje in izčrpanost, čim prej poiščite zdravniško pomoč."

Vročinski izpuščaji

Poleti nastanejo zaradi potenja. "Pot, ki je ujet pod pazduhami ali v kožnih gubah, lahko povzroči nadležne izpuščaje, ki jih imenujemo vročinski. Je oblika razdražene kože, ki se lahko pojavi v kateri koli starosti, a se največkrat zgodi pri otrocih. Najpogosteje se pojavi na vratu, pod dojkami, v dimljah, pregibih rok in na notranji strani kolen." Prepoznali jo boste po rdečem izpuščaju, ki malo boli, vneti koži, srbečici, neprijetni pekoči bolečini, koža je občasno tudi razpokana in vlažna. "Najbolje je, da se zadržujete v hladnem prostoru in pazite, da je prizadeti predel suh. Uporabite lahko antimikotična sredstva, ki se dobijo v lekarni tudi brez recepta." Običajno obisk zdravnika ni potreben, še pove prim. dr. Kopčavar Gučkova.

Oreščke lahko uživate tudi, če hujšate
Preberi še
Oreščke lahko uživate tudi, če hujšate
Ožigalk s kože ne odstranjujte z roko ali brisačo. Prav tako ožiga v prvem trenutku ne spirajte s hladno sladko vodo.
Ožigalk s kože ne odstranjujte z roko ali brisačo. Prav tako ožiga v prvem trenutku ne spirajte s hladno sladko vodo.FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662