Strokovnjak za zdravo staranje in profesor, Sir Muir Gray je dejal, da je potrebno poskrbeti, da starejše osebe ne bi samevale v svojih domovih. Izolacija in osamljenost sta dva dejavnika, ki močno vplivata na demenco, trenutno stanje s koronavirusom pa bi to lahko še poslabšalo. Zato je pomembno, da so ljudje dobro organizirani in aktivni, je poudaril Gray. Večina ljudi, zlasti mladih in zdravih, koronavirus preboli brez težav, previdnost pa je potrebna pri starejših, kronično bolnih in imunsko manj odpornih.
Če niste bolni in nimate nobenih bolezenskih znakov, lahko obisk starejše osebe pripomore k izboljšanju njenega počutja in duševnega zdravstvenega stanja. Pogovarjajte se z njimi. Vprašajte jih, če jim lahko kako pomagate. Morda očistite stanovanje, skuhate kosilo ali zgolj skočite v trgovino po najpomembnejše življenjske stvari. Že samo pogovor pa bo lahko starejši osebi zagotovil, da niso same in, da se lahko v primeru, da bi potrebovali nujno pomoč, obrnejo na vas.
Zdravi in aktivni mladi smo moralno dolžni, da v takšnih trenutkih pomagamo starejšim sosedom in soobčanom. Že jutri se lahko namreč znajdemo na njihovem mestu in takrat bomo vedeli, kako težko je, ko človek ostane sam in ni nikogar, ki bi pomagal. Zato pokažite empatijo in skrb za sočloveka in pomislite, če je v vašem naselju ali stanovanjskem bloku kakšna oseba, ki bi ji lahko priskočili na pomoč. Nekateri posamezniki so tudi na vhod stanovanjskega bloka nalepili list, na katerega so napisali svoj kontakt in dali vedeti, da če kdo od starejših, onemoglih sosedov potrebuje nakup hrane ali osnovnih reči, se lahko obrne nanje.
Drugim boste lahko pomagali le, če sami ostanete zdravi
Pomembno je, da ostanete aktivni, tudi če ste v samoizolaciji. Cilj samoizolacije je namreč, da skrbite zase in krepite svoje zdravje. Četudi to pomeni, da boste 25x vstali od mize in se sprehodili po stanovanju ali telovadbo izvedli kar pred televizijskim ekranom – na spletu je na voljo ogromno primerov vaj za krepitev telesa in mišic. Ravno tako pa je potrebno poskrbeti tudi za kakovostno in zdravo prehrano ter pitje zadostne količine tekočin. Priporočljiva sta topel čaj ali voda. Pomembno pa je, da tudi starejši ljudje ostanejo aktivni in se gibljejo kolikor se da. Če ima starejša oseba, ki ji pomagate pri hiši vrt, jo vspodbudite, da se bo tudi sama sprehodila in se za kratek čas odpravila pred hišo, na sonce.
Pomembno je redno in temeljito umivanje rok
Vsakdo, ki pride na obisk k starejši osebi, mora najprej temeljito umiti roke pred obiskom in tudi po obisku. Starejše ljudi pa povprašajte tudi o zalogi zdravil in če jim kakšnega zdravila primanjkuje, namesto njih opravite nakup ter jim priskrbite potrebno zalogo.
V tej situaciji smo vsi skupaj, mladi in stari. Drug drugemu moramo pomagati in upoštevati pravila ter ukrepe, da bo trenutno stanje čimprej mimo in da se bomo kmalu znova lahko družili in socializirali.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV