Vizita.si
Ko se ukvarjamo s športom, se znojimo in tako izgubljamo tekočino in minerale. Prav zato je pomembno, da po športni aktivnosti zaloge mineralov znova nadoknadimo. V nasprotnem primeru se lahko pojavijo mišični krči, ki so izjemno neprijetni in boleči.

Zdravje

Pomemben mineral, ki vam ga lahko primanjkuje

Vizita.si
17. 06. 2019 08.09
0

Magnezij je mineral, ki je vključen v več kot 300 biokemičnih procesov v telesu, zato je eden najpomembnejših mineralov za naše telo. A ko po športni aktivnosti nastanejo mišični krči, ko se spopademo z napetostjo telesa in mišic, ko se pojavijo glavoboli, stres, živčnost ali celo preskakovanje srca, le redko najprej pomislimo, da nam v resnici primanjkuje magnezija.

Ko se ukvarjamo s športom, se znojimo in tako izgubljamo tekočino in minerale. Prav zato je pomembno, da po športni aktivnosti zaloge mineralov znova nadoknadimo. V nasprotnem primeru se lahko pojavijo mišični krči, ki so izjemno neprijetni in boleči.
Ko se ukvarjamo s športom, se znojimo in tako izgubljamo tekočino in minerale. Prav zato je pomembno, da po športni aktivnosti zaloge mineralov znova nadoknadimo. V nasprotnem primeru se lahko pojavijo mišični krči, ki so izjemno neprijetni in boleči.FOTO: Dreamstime

V pomladnem času se mnogi odločijo, da bodo še pred poletjem izgubili kakšen odvečen kilogram, prav zato povečajo nivo športne aktivnosti in nekoliko prilagodijo prehrano. Ker med športom prihaja do povečanega znojenja, se pogosto iz telesa izloči veliko magnezija. Če ga ne nadomestimo dovolj, lahko pride do mišičnih krčev. Ti so izjemno boleči in ovirajo tudi nočni počitek. Pojavijo se lahko tudi v zgodnjih jutranjih urah. S starostjo se nagnjenost k mišičnim krčem poveča. Predvsem zato, ker starejši ljudje velikokrat zaužijejo premalo hranil in veliko zdravil. Do podobne situacije lahko pride tudi, če smo na kakšni dieti in ob povečani telesni aktivnosti v telo ne vnesemo dovolj zdravih hranil.

Prav tako je pomladno obdobje čas, ko je še pred poletjem treba opraviti mnogo stvari v službi ali šoli, zato smo takrat pod večjim stresom in večjo napetostjo. Tudi to lahko prispeva k večji porabi magnezija. Stres pogosto namreč vodi tudi do prebavnih težav, zaradi česar se tudi v primeru, če zaužijemo dovolj magnezija, ta ne absorbira dovolj dobro. K pomanjkanju magnezija lahko prispeva še jemanje nekaterih zdravil, kot so zaviralci kisline ali zdravila za odvajanje vode iz telesa.

Športniki potrebujejo več magnezija.
Športniki potrebujejo več magnezija.FOTO: Dreamstime

Mišični krči so značilen znak pomanjkanja magnezija

Ne glede na to, s kakšnim športom se ukvarjate - vrtnarjenjem, kolesarjenjem, sprehod, tek, odbojka ali kaj drugega, športniki običajno potrebujejo več magnezija. Ko se ukvarjamo s športom, se znojimo in tako izgubljamo tekočino in minerale. Prav zato je pomembno, da po športni aktivnosti zaloge mineralov zopet nadoknadimo. V nasprotnem primeru se lahko pojavijo mišični krči, ki so izjemno neprijetni in boleči, a so pomemben znak, ki kaže na to, da nam primanjkuje magnezija. Magnezij je namreč dobro poznan po tem, da sprošča mišice. V kombinaciji s kalcijem uravnava gibanje mišic. Če imamo premalo magnezija, se pojavijo mišični krči, ki se lahko kažejo kot krči v nogah, bolečine v mišicah, zategnjenost mišic, napetost v vratu, zatilju in ramenih. Ta se lahko odraža tudi kot glavobol in splošne bolečine v telesu. Prihaja lahko tudi do trzanja mišic.

V teh primerih bi morali najprej pomisliti na pomanjkanje magnezija. Magnezij je mineral, ki je pomemben za zdrav živčni sistem in za sproščanje energije. Dnevna priporočena mera je med 300 in 400 miligramov in ta je odvisna od naših potreb. Nekaj magnezija lahko v telo vnesemo s hrano. Najdemo ga v bananah, pšeničnih otrobih, bučnih semenih, pšeničnih kalčkih, temni čokoladi ... A ko pride do pomanjkanja in se že pojavijo krči ali drugi simptomi, je treba v telo vnesti veliko več magnezija. 100 gramov banan vsebuje namreč le 36 mg magnezija, zato bi jih morali zaužiti kar veliko, da bi pokrili najmanj 300 mg magnezija, ki bi ga morali vnesti v telo.

V tem primeru lahko naredimo terapijo z magnezijem, ki traja najmanj 4 do 6 tednov. Z rednimi in visokimi odmerki magnezija lahko zanesljivo odpravimo njegovo pomanjkanje. Namesto jemanja zdravil, ki odpravljajo mišične krče in blažijo simptome, je pomembno, da odpravimo vzrok nastanka problema. Zdravila s seboj namreč nosijo tudi stranske učinke, kot so alergijske reakcije, oteženo dihanje, sprememba krvne slike, motnje jetrne funkcije. Prav tako ne odpravijo vzroka, zato se mišični krči pogosto po prenehanju jemanja znova povrnejo. Da bi odpravili vzrok, si lahko pomagamo z magnezijevim citratom, ki je naravno prisoten gradnik v telesu, zato ga telo zelo dobro prenaša in je hitro aktiven. Najdemo ga v izdelkih Magnesium-Diasporal®. Izdelki Diasporal® so na voljo v več jakostih in jih lahko zaužijete v različnih oblikah – magnezij lahko spijete, pogoltnete ali stopite v ustih. Še več, na voljo so tudi različni okusi in inovativna, patentirana oblika 2-faznih tablet z dvojnim sproščanjem in dodanim vitaminom B-kompleksa, saj mišice vedno delujejo v sožitju z živci.

Magnezij
MagnezijFOTO: Dreamstime

A pozor!

Pomembno je, da izberete kakovostna prehranska dopolnila, če želite nadomestiti zaloge magnezija. Prav zato jih kupujte v lekarnah in ne v drogerijah ali diskontnih trgovinah. Če jih ne boste kupili v lekarni, je to pogosto stran vržen denar, saj potrebujete kakovostno obliko magnezija, da se dobro absorbira v obtok in v mišice. Prav tako imate v lekarni na voljo strokovno osebje in farmacevte, ki vam lahko pomagajo s strokovnimi mnenji in nasveti.

Sponzorirana vsebina

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662