Naloga srca je poganjanje krvi po celem telesu, s čimer preskrbi organe in tkiva s hranilnimi snovmi ter kisikom, a so potrebe po teh v stanju mirovanja manjše kakor med aktivnostjo. Kot vam je gotovo znano, srčni utrip med telesno dejavnostjo naraste, učinkovitost srca skupaj s funkcijami drugih organov pa z leti upade.
Kadar srce krvi po telesu ne poganja več enako učinkovito kot pri zdravem človeku, govorimo o srčnem popuščanju. V Moji lekarni na temelju izkušenj vemo, da diagnoza srčnega popuščanja zveni skrajno resno in marsikoga prestraši, vendar razloga za skrb ni. Srčno popuščanje je sicer res kronična bolezen, a je njen napredek z ustreznim zdravljenjem pod zdravniškim nadzorom mogoče upočasniti. Zato tega ne gre enačiti s skorajšnjim opešanjem ali nedelovanjem srca, je pa nujna zdravniška (kardiološka) obravnava, ki na osnovi specialističnih pregledov pripelje do diagnoze ter posledično rednih zdravniških kontrol.
Vzroki za srčno popuščanje
Število bolnikov, ki se soočajo s srčnim popuščanjem, iz leta v leto narašča tako na ravni Slovenije kot Evrope. Bolezen se sicer razvije postopoma, vzrokov zanjo pa je več. Med najpogostejša sodita poškodba srčne mišice (ob denimo srčnem infarktu ali zaradi vnetja srčne mišice, redkeje visokega krvnega tlaka ali bolezni zaklopk) in nezadostna prekrvavitev te zaradi bolezni venčnih žil.
Poznamo dve vrsti srčnega popuščanja, akutno in kronično, pri čemer je praviloma prizadet levi prekat. Ta namreč velja za najpomembnejši del srčne črpalke. Njegova zmanjšana moč vodi k zastajanju tekočine v pljučih, v kasnejšem obdobju nogah, zaradi česar stroka pravi, da se bolnik "utaplja v lastni tekočini". V večini primerov do popuščanja levega prekata prihaja zaradi dolgotrajno povišanega krvnega tlaka in bolezni venčnih arterij, ki se pojavi po infarktu.
V nadaljevanju si podrobneje oglejmo razlike med akutnim in kroničnim srčnim popuščanjem.
Pod drobnogledom Moje lekarne: akutno srčno popuščanje
diagnoza: nenadno poslabšanja črpalne sposobnosti srca (najpogosteje v levem prekatu, kar vodi v kopičenje pljučne tekočine, medtem ko se na desni strani pojavlja redko, večinoma kot posledica pljučne embolije)
stanje: v primeru nezdravljenja smrtno nevarno
vzrok: srčni infarkt
simptomi: oteženo dihanje, sopenje, kašljanje, rožnat, penast izloček in bleda, potna koža (v primeru pljučne embolije tudi izkašljevanje krvi in ostra prsna bolečina)
obravnava: bolnika je treba namestiti v sedeč položaj, ki dihanje olajša, in mu namestiti kisikovo masko, zatem pa ga napotiti na EKG ter ultrazvok, s pomočjo katerih se oceni srčna funkcija in opredeli vzrok slabega počutja
zdravljenje: simptomi ob uporabi diuretikov sčasoma izzvenijo
Pod drobnogledom Moje lekarne: kronično srčno popuščanje
diagnoza: dolgotrajno okrnjeno delovanje srca, nezadosten pretok krvi skozi tkiva in kopičenje tekočine
stanje: nezdravljenje lahko pripelje do akutnega poslabšanja v obliki napadov (običajno ponoči ali ob dodatni obremenitvi)
vzrok: slabljenje srčne funkcije, okužba dihal ali infarkt
simptomi: slabša telesna zmogljivost, težka sapa (v ležečem položaju in ob dodatni obremenitvi), slabost, otekanje stopal in gležnjev ter zmedenost (v primeru akutnega poslabšanja zadihanost, sopenje in potenje)
obravnava: redni zdravniški pregledi
zdravljenje: uporaba diuretikov omogoči izločanje presežne tekočine z urinom, medtem ko zaviralci ACE širijo krvne žile in posledično zmanjšajo obremenitev srca, priporočena pa je tudi uporaba zdravil za povečevanje učinkovitosti srca
Zmanjšajte tveganje za srčno popuščanje!
Stroka ob svetovnem dnevu srca, ki ga obeležujemo 29. septembra, javnost opozarja na dejstvo, da med največja tveganja za srčno popuščanje sodi neustrezen življenjski slog. Stres, fizična neaktivnost, nezdrava prehrana in kajenje daleč prednjačijo med dejavniki, ki možnosti za razvoj bolezni povečujejo, medtem ko med tiste, ki te zmanjšujejo, sodijo:
- uravnotežen, zdrav, lokalen, sezonski način prehranjevanja, ki vključuje obilo zelenjave, sadja in rib ter temelji na nenasičenih maščobah (denimo repičnega ali oljčnega olja),*
*Moja lekarna svetuje uživanje kapsul Now Omega-3 z visoko vsebnostjo EPK in DHK, ki imata pomembno vlogo pri delovanju srca. DHK med drugim ohranja tudi vid in sodeluje pri zaščiti ter delovanju možganov, medtem ko omega 3 maščobne kisline sodelujejo pri ohranjanju enakomernega srčnega utripa in nižanju krvnega tlaka ter delovanju krvnih žil. Now Omega-3 kapsule so izdelane pod izredno strogim nadzorom, naročite pa jih lahko v Moji lekarni. Soroden izdelek, ki vsebuje še obilico vitaminsko mineralnih snovi, ki so za delovanje srca izrednega pomena pa je Kardio3aktiv.
- kratkotrajna aerobna vadba (le polurna vadba dvakrat tedensko možnosti za razvoj srčnega popuščanja zmanjša za kar četrtino),
- globoko, pravilno dihanje,
- sproščanje in meditacija* ter
*Zdravniki pogosto predpišejo tudi uživanje tablet Byol, ki sodi med skupino zdravil, ki jih imenujemo beta blokatorji. Ta zdravila varujejo srce pred čezmerno obremenitvijo. Bisoprololijev fumarat se uporablja za zdravljenje srčnega popuščanja, ki povzroča kratko sapo ob telesnem naporu ali zastajanje tekočin. V tem primeru lahko uporabljamo zdravilo Byol kot dodatno terapijo v kombinaciji z drugimi zdravili za srčno popuščanje. Seveda se prej posvetujte z vašim osebnim zdravnikom ali farmacevtom, ob enem pa pred uživanjem tablet Byol preberite navodila za uporabo.
- v primeru tveganja, povezanega z dednostjo, redno merjenje krvnega tlaka, maščob, sladkorja v krvi in srčnega ritma ter redni preventivni zdravniški pregledi.
- od časa do časa težave povzroči tudi nezdrava prehrana - pri tem poskrbite, da bo predvsem vaš holesterol v mejah normale - če temu morda ni tako priporočamo Belinal Cholesterol tablete za srce in ožilje.
Srčno popuščanje se zdravi s pomočjo zdravil, ki bolnikovo življenje podaljšujejo, pa tudi tistih, ki tega izboljšujejo. Pomembno je, da zdravljenje poteka individualno, in da zdravnik, v kolikor je to potrebno, pravočasno odredi kirurški poseg. Kljub temu pa poleg zgoraj naštetega k svojemu počutju vsak največ prispeva sam. Med drugim se za osebe s srčnim popuščanjem priporočajo:
- omejevanje soli (ta povzroča kopičenje vode v telesu),
- omejevanje vnosa tekočine (pitje večjih količin tekočine poslabša dihanje),
- omejevanje maščob (treba je kontrolirati raven holesterola),
- redna telesna aktivnost (gibanje krepi skeletne mišice in srce, vendar je treba izbrati bolezni primerno dejavnost, denimo lažjo do zmerno hojo, kolesarjenje po ravnem ali plavanje),
- nadzor nad telesno težo (visoka teža pomeni nepotrebno obremenitev) in
- izogibanje razvadam (alkohol, kajenje).
V primeru upoštevanja v tem članku navedenih priporočil stroke je mogoče tveganje za razvoj popuščanja srca v veliki meri zmanjšati oziroma, če se je to že pričelo nakazovati, dodobra izboljšati kakovost življenja. Bistveno je ohraniti nadzor nad lastnim zdravstvenim stanjem in se o morebitnih spremembah pravočasno pogovoriti z zdravnikom, specialisti, farmacevti ali strokovnjaki Moje lekarne.
Za vsa vprašanja o srčnem popuščanju in drugih boleznih srca smo za vas dosegljivi na telefonski številki 040 474 672 in elektronskem naslovu info@moja-lekarna.com.
Ekipo strokovnih sodelavcev in svetovalcev sestavljajo:
Lukanc Maja, magistra farmacije
Lukanc Tanja, magistra farmacije
Marjana Kopač Farkaš, univ.dipl.inž.živ.tehnol.
Romana Fantur Mijić, diplomirana dietetičarka
Mojca Slodej Kušlan, magistra farmacije,
Zdravko Plečnik, magister farmacije,
Andreja Kolarič, farmacevtski tehnik.
Zanimivo branje:
ANKSIOZNOST, STRES, TESNOBNOST, DEPRESIJA IN PSIHA - KAKO SI POMAGATI!?
KOLAGEN - KAJ JE TO IN ZAKAJ GA UPORABLJAMO + 6 PREDNOSTI UPORABE + KALKULATOR KOLAGENA!
Sponzorirana objava