Zadnja študija Univerze vzhodne Finske, ki jo je vodila dietetičarka Heli Virtanen, je pokazala, da imajo moški, ki pojedo več kot 200 g mesa na dan za 23 odstotkov večje tveganje, da bodo umrli v naslednjih 20 letih, kot tisti, ki pojedo manj kot 100 g mesa. Raziskovalci so dejali še, da je bil glavni vir mesa, ki so ga zaužili udeleženci raziskave, rdeče meso, ki je povezano z boleznimi srca in ožilja ter rakom črevesja. Če tveganje za prezgodnjo smrt povečuje le 200 g mesa na dan, to pomeni, da lahko takšno količino vnesemo že s samo šestimi običajnimi rezinami slanine ali tremi klobasami in desetimi rezinami šunke.
Študija, ki jo je leta 2015 že izvedla Mednarodna agencija za raziskave raka in je bila objavljena v ugledni reviji The Lancet Oncology, je prav tako pokazala, da rdeče meso škodi zdravju ljudi. Uvrstili so ga celo v najvišjo kategorijo rakotvornih snovi za človeka in zapisali, da je s prepogostim uživanjem rdečega mesa in mesnih izdelkov najbolj povezan rak debelega črevesa, lahko pa tudi rak želodca, trebušne slinavke in dojke.
Po podatkih NIJZ tudi Slovenci v povprečju zaužijemo preveč mesa, predvsem mesnih izdelkov. Pojemo pa veliko premalo rib. Zato priporočajo, da rdeče meso uživate največkrat dvakrat do trikrat na teden, belo meso pa do trikrat na teden. Ribe bi morali uživati vsaj enkrat do dvakrat na teden. Sicer pa je pomembno, da je naša prehrana uravnotežena in da dajemo prednost sadju, zelenjavi, polnovrednim žitom in žitnim izdelkom, mlečnim izdelkom, stročnicam in živilom s kvalitetenimi maščobami, denimo olivnemu olju.
A pojdimo nazaj k finski raziskavi. To, kar so odkrili strokovnjaki, je le delček v mozaiku številnih raziskav, ki preučujejo, ali je rdeče meso za nas zdravo ali ne. Rdeče meso vsebuje več nasičenih maščob kot piščanec ali puran, zato povečuje tveganje za povišan holesterol, ki je znan tudi kot pomemben vzrok za razvoj srčno-žilnih bolezni. A hkrati je rdeče meso bogat vir beljakovin, železa in vitamina B12. Prav zato lahko mladi v času rasti in razvoja zaužijejo nekoliko več rdečega mesa, kasneje pa je treba paziti, da ne presegamo priporočene zgornje meje, o kateri smo pisali zgoraj in da zmanjšamo vnos predelanih mesnin.
Izogibajte se predelanim mesninam
Kot opozarjajo na NIJZ, so lahko izjemno problematični predvsem predelani mesni izdelki, saj poleg višje vsebnosti maščob, vsebujejo tudi veliko dodatnih soli in aditivov. Prav tako predelava mesa pomeni, da so v mesnih izdelkih lahko prisotne snovi, ki so zdravju nevarne. ''Pri dimljenih suhomesnatih izdelkih je npr. problematična prisotnost N-nitrozaminov in policikličnih aromatskih ogljikovodikov; pri termični obdelavi mesa na visokih temperaturah (npr. pečenje na žaru) nastajajo poleg policikličnih aromatskih ogljikovodikov tudi heterociklični aromatski amini; povečano tveganje za razvoj nekaterih srčno-žilnih bolezni predstavljajo običajno višje vsebnosti soli in postopki priprave, ki zvečajo količino nasičenih in trans maščobnih kislin v pripravljenih mesnih jedeh in izdelkih,'' pišejo na svoji spletni strani.
Prav zato je pomembno, da se držimo priporočil zdravega prehranjevanja in meso uživamo zmerno. Prav tako tudi, da izbiramo zdrave vire mesa in se izogibamo predelanim mesnim izdelkom. Pazimo tudi, kako meso pripravimo. Izogibajmo se cvrtju mesa in peki na žaru pri previsokih temperaturah. Meso lahko pripravimo s kuhanjem, dušenjem in pečenjem, kjer ne dodajamo dodatne maščobe, ampak pustimo, da se peče v lastnem soku.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV