Vizita.si
Nikar se ne obremenjujte, če pozabite na kakšno podrobnost iz preteklosti. To je lahko znak visoke inteligence, pravijo strokovnjaki.

Zdravje

Pozabljivost je v resnici znak visoke inteligence, pravijo strokovnjaki

K.B.
12. 03. 2019 12.17
4

Pozabljivost smo včasih pogosto povezovali z nizko inteligenco. Večkrat smo tudi sami nase jezni, ko na kaj pozabimo in se sprašujemo, kako je mogoče, da smo tako pozabljivi. A nova študija strokovnjakov iz Univerze Toronto kaže, da je pozabljivost v resnici znak visoke inteligence.

Nikar se ne obremenjujte, če pozabite na kakšno podrobnost iz preteklosti. To je lahko znak visoke inteligence, pravijo strokovnjaki.
Nikar se ne obremenjujte, če pozabite na kakšno podrobnost iz preteklosti. To je lahko znak visoke inteligence, pravijo strokovnjaki.FOTO: Shutterstock

Strokovnjaki Univerze Toronto so odkili, da je močan spomin, kjer se spomnimo vsake podrobnosti, močno precenjen. Odkrili so, da pozabljivost v resnici pozitivno vpliva na našo inteligenco. Profesor Blake Richlards, eden od raziskovalcev, je za The Independent povedal: ''Ključnega pomena je, da naši možgani pozabljajo nepomembne podrobnost in se namesto tega osredotočajo na stvari, ki jim bodo pomagale delati prave odločitve v realnem svetu. Danes dobro vemo, da telovadba povečuje število nevronov v hipokampusu, a to so ravno te malenkosti iz našega življenja, ki v resnici niso pomembne in ki vam lahko onemogočajo, da sprejemate dobre odločitve.''

6 vprašanj, ki razkrivajo, ali imate tveganje za razvoj demence
Preberi še
6 vprašanj, ki razkrivajo, ali imate tveganje za razvoj demence
Naši možgani pozabijo specifično podrobnost o preteklem dogodku, kljub temu pa si zapomnijo širšo sliko. Raziskovalci verjamejo, da nam na ta način možgani pomagajo, da posplošimo dogodke iz preteklosti in vidimo širšo sliko, ne pa vsake majhne podrobnosti, ki nam ne bi koristila.  
Naši možgani pozabijo specifično podrobnost o preteklem dogodku, kljub temu pa si zapomnijo širšo sliko. Raziskovalci verjamejo, da nam na ta način možgani pomagajo, da posplošimo dogodke iz preteklosti in vidimo širšo sliko, ne pa vsake majhne podrobnosti, ki nam ne bi koristila.   FOTO: Shutterstock

Profesor Richards in Paul Franland pojasnjujeta, da spomin deluje tako, da optimizira ohranjanje pomembnih informacij in opušča nepomembne podrobnosti, da lahko ustvarja nov prostor za bolj pomembne informacije. V tem pogledu je pozabljivost za nas prej prednost kot ovira.

Tako na primer naši možgani pozabijo specifično podrobnost o preteklem dogodku, kljub temu pa si zapomnijo širšo sliko. Raziskovalci verjamejo, da nam na ta način možgani pomagajo, da posplošimo dogodke iz preteklosti in vidimo širšo sliko, ne pa vsake majhne podrobnosti, ki nam ne bi koristila.  

 

 

Bi prepoznali prve znake Alzheimerjeve bolezni?
Preberi še
Bi prepoznali prve znake Alzheimerjeve bolezni?

Kljub vsemu pogosto mislimo, da če smo pozabili na kakšno podrobnost, je to odraz slabega spomina. A študija je pokazala, da je pozabljanje nekaterih podrobnosti preteklih dogodkov v resnici znak zdravih možganov, ki delujejo natanko tako kot morajo delovati. Katere informacije pozabljamo, je odvisno od situacije, pojasnjuje profesor Richards:

''Razlikuje se predvsem odvisno od tega, ali smo v okolju, kjer si bomo želeli zapomniti stvari ali bomo v okolju, kjer bomo želeli pozabiti na stvari. Poleg tega od tega, kako konsistentno je to okolje in kako pogosto se bodo ti dogodki znova pojavili v našem življenju.''

Dober primer tega je delavec v supermarketu, ki se bo vsak dan srečal z velikim številom različnih ljudi ali oseba, ki dela v majhni lokalni kavarni, ki si bo lažje zapomnila lokalne stranke, ki se večkrat vračajo in kaj ponavadi naročijo.

Najboljši način shranjeanja spomina je, da si ne skušamo zapomniti vseh podrobnosti, opozarja Richards: ''Če želite narediti dobro odločitev, je to skoraj nemogoče, če so vaši možgani nenehno bombandirani z neuporabnimi informacijami. Navadno idealiziramo ljudi, ki si lahko zapomnijo vse podrobnosti, a bistvo spomina ni v tem, da si uspemo zapomniti, kdo je leta 1972 osvojil Stanleyjev pokal.'' Ko se naslednjil torej ne spomnite, kaj natanko ste jedli včeraj, se nikar ne obremenjujte. To je lahko znak visoke inteligence.

Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako
Preberi še
Tretjino demenc bi lahko preprečili. Preverite, kako

Kljub vsemu je pozabljivost v starosti lahko problematična, saj je lahko znak staranja možganov in pojava demence. Da bi zmanjšali tveganje za pojav demence, nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., z Nevrološke klinike UKC Ljubljana svetuje, da se držite naslednjih nasvetov

1. Ostanite mirni

Filozofsko si recite, da je zelo malo stvari v življenju, zaradi katerih se izplača izgubljati živce. Stres prav fizično uničuje celice v naših možganih, zato se zavedajte, da se mu je res bolje izogibati.

2. Zdrava sredozemska prehrana

Vse več študij je pokazalo, da je zdrava za celo telo in tudi možgane.

3. Pol ure sprehoda vsak dan

Ni vam treba teči maratona. Za zdrave možgane je dovolj, da se le sprehajate tako aktivno, da se malo prepotite.

4. Učenje tujega jezika

V tem, da se morate naučiti povsem drugačne slovnice, drugačnega zlaganja stavkov, da morate ob pogledu na mizo vedeti, da ta ni le miza, ampak tudi table, je nekaj, kar je res odlično za zdrave možgane.

5. Kar ne želite izgubiti, uporabljajte

Če boste določeno aktivnost redno delali, ne boste izgubili povezav v možganih, ki so za to potrebne. Drugače je v mladosti, kjer te povezave ostajajo, čeprav te aktivnosti ne počnemo redno. Kot pravijo v angleščini – use it or lose it. Kar ne želiš, da v starosti izgine, uporabljaj.

6. Ne bodite osamljeni

Potrebujemo družabno življenje. Nekaj drugega pa je samota kot odločitev. Povsem v redu je odločitev, da boste dan preživeli sami. Ni pa dobro, če ste osamljeni.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662