''Ljudje z nevrološkimi motnjami lahko izkoristijo nevroplastičnost - zmožnost razrasta novih možganskih celic in obnovo prejšnjih, kar lahko pomaga pri njihovem okrevanju in okrevaju njihovih motoričnih sposobnosti,'' je še dodal dr. Mackay.
Rezultati te študije ponujajo novo interpretacijo pozitivnih učinkov vadbe na ljudi, ki živijo z nevrološkimi motnjami. ''Več mehanizmov je lahko krivih za ta pozitiven učinek aerobne vadbe, vključno s tem, da redna vadba povečuje pretok krvi v možganih, spreminja sproščanje nevrotransmitorjev, strukturne spremembe v centralnem živčnem sistemu in povečuje aktivnost draženja teh celic. Ta študija sedaj prinaša dokaz, da ima aerobna vadba pozitiven učinek na nivo BDNF pri nevroloških pacientih.''
Druga raziskava, ki jo je opravila University of British Columbia, pa je odkrila, da lahko redna aerobna vadba poveča velikost hipokampusa - področja možganov, ki je odgovorno za spomin in učenje. Kljub temu vadba za ravnotežje in krepitev mišic ni imela enakih pozitivnih učinkov na možgane kot aerobna vadba.
Kaj je aerobna vadba?
Aerobna vadba je vadba, pri kateri hitreje dihamo in porabljamo večje količine kisika kot v stanju mirovanja. Aerobna vadba je tako lahko hitra hoja, tek, plavanje, odbojka, košarka, ples, aerobika. Med to vrsto vadbe srce hitreje bije, poivša se krvni pritisk, zaradi česar kisik hitreje prihaja in odhaja iz tkiv. Na ta način se hitreje odvajajo odpadne snovi in toksini. Odlična je za krepitev srca, za prepečevanje težav s pritiskom in sladkorno boleznijo. Z njo tudi uspešno hujšamo, med aerobno vadbo pa se sproščajo še endorfini - hormoni sreče.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV