Bor je zimzelena rastlina, ki običajno živi od 200 pa tudi do 600 let. Iglice črnega bora so trde, bodeče in temnozelene barve. Iglice rdečega bora so krajše, mehke in nebodeče, sivozelene barve. Gre za močno drevo z izjemno močnimi koreninami. Njegove iglice in vršički imajo zdravilne učinkovine. V spomladanskem času jih nabiramo in iz njih pripravljamo prijetno aromatičen čaj, ki lahko pomaga pri kašlju in gripi, je odličen vir vitamina C in lahko krepi naš imunski sistem.
Čaj iz borovih iglic lahko pomaga pregnati tudi spomladansko utrujenost, priporočljiv je tudi pri izpiranju grla. Ker pospešuje delovanje ledvic, ga moramo piti v omejenih količinah. Posledično lahko pomaga tudi pri odvajanju peska iz ledvic. Iz vršičkov borovih vejic in iglic lahko pripravimo tudi sirup proti bronhitisu. Iglice so zaradi vsebnosti eteričnih olj dobre tudi za inhalacije. Ta delujejo tudi sproščujoče, protibakterijsko in protivnetno, hkrati pa blažijo simptome prehlada. Zdravniki pri bronhitisu vedno svetujejo dopust na morju in sprehod med borovci, saj ti blagodejno delujejo na naše dihalne poti.
Med drugim se lahko vršičke bora uporablja tudi kot prijetno kopel, ki lahko zdravi določene kožne bolezni, kot so zdravljenje herpesa, bolečin v sklepih, izpuščajev in razjed na koži. Priporočljiva je tudi uporaba v savnah in odišavljanju notranjih prostorov, saj je vonj borovca izjemno pozitiven in večina ljudi ga obožuje. Je prijeten, povsem nevsiljiv ter nam daje občutek topline in domačnosti.
Za čaje, vitaminske napitke in sirupe so uporabni mladi poganjki in iglice. Ko iglice in vršičke naberete, jih je treba čimprej uporabiti, saj s sušenjem izgubljajo vitamin C in druge zdravilne učinkovine.
Recept za sirup iz borovih vršičkov, za izkašljevanje:
Sestavine:
Mladi borovi vršički,
sladkor ali gozdni med,
steklen kozarec za vlaganje.
V steklen kozarec po plasteh nadevamo nabrane borove vršičke in sladkor ali med. Najprej plast vršičkov, potem sladkor/med, nato spet plast vršičkov in tako dalje, dokler ne napolnimo kozarca. Nato kozarec postavimo na sonce za dva meseca oz. dokler se sladkor popolnoma ne razstopi. Vsebino precedimo in shranimo v stekleničko. Zaprto stekleničko postavimo v hladen in temen prostor. Sirup lahko uporabljate tudi kot sok, tako da ga zmešate z vodo. Lahko pa ga po žlički zaužijete ob težavah s prehladom ali kašljem.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV