1. Prepoznajte svoje sprožilce
Ne glede na to, ali gre za mlečne izdelke, gluten ali kakšno drugo hrano, je pomembno, da se zavedate intolerance na hrano in drugih sprožilcev, da se jim lahko izognete ali jih omejite in tako preprečite prebavne težave, kot je napihnjenost. Za prepoznavanje živil, ki sprožijo napihnjenost, se priporoča dnevno beleženje hrane in iskanje vzorcev.
Najbolje je, da spremljate hrano, ki jo jeste, porcije, čas, čustva v tistem trenutku, pa tudi vse simptome, ki jih čutite. To vam lahko omogoči, da poiščete vzorce za prepoznavanje živil, ki lahko povzročijo napihnjenost, in vam pomaga ugotoviti, ali drugi dejavniki, kot je stres, poslabšajo vaše simptome.
2. Ne varčujte s kalorijami
Dosledno prehranjevanje, bolje rečeno, premalo hranjenja, čez dan vam lahko pomaga preprečiti prenajedanje zvečer. Če predolgo čakate med obroki, dokler ne postanete požrešni, lahko pogosto povzročite prehitro in preveč hranjenja, kar lahko seveda vodi do napihnjenosti. Namesto da bi vse svoje kalorije varčevali za velik obrok, jejte dosledne obroke in prigrizke, da boste podpirali prebavo čez dan.
3. Pri pripravi lahko posežete po bolj zdravih alternativah
Če poskušate zgraditi zdrav odnos s hrano, lahko preprosto zamenjate nekaj nezdravih stvari za zdrave alternative. Namesto maslenega pire krompirja razmislite o zamenjavi sladkega krompirja. Raje kot po jedi z rižem, ki vsebuje veliko škroba, posezite po stročnicah, ki so bogate s kalijem, mineralom, ki pomaga izplakniti odvečni natrij, ki povzroča napihnjenost.
Če se vam takšna zamenjava zdi preveč naporna, se lahko poskusite držati zmernega prehranjevanja.
4. Na svoj krožnik dodajte listnato zelenjavo
Zelenjava, kot so špinača, ohrovt, šparglji in blitva, ima visoko vsebnost vode in je tudi nizkokalorična ter polna vitaminov, mineralov in vlaknin. Tovrstna zelenjava zelo dobro deluje pri zmanjševanju napihnjenosti.
Čeprav je redno uživanje zelenjave odličen način za dodajanje vlaknin k prehrani, se opozarja, da je postopno povečevanje vlaknin najboljši način za spodbujanje zdravega gibanja črevesja in zmanjšanje napihnjenosti.
5. Omejite alkoholne pijače
Čeprav so alkoholne pijače pogosto del različnih praznovanj, lahko pitje alkohola po težkih obrokih poslabša napihnjenost. Alkohol je vnetna snov, ki lahko upočasni prebavo in poveča zastajanje vode, zaradi česar se počutite letargične. Lahko povzroči tudi otekanje telesa, kar lahko povzroči pline, nelagodje in napihnjenost.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV