Kaj je črevesna flora?
Črevesna flora (imenovana tudi mikrobiom, mikrobiota ali mikroflora) sestavlja svet mikroorganizmov, ki poseljujejo naša prebavila.
Ocenjuje se, da je okoli 100 bilijonov teh mikroorganizmov, imenovanih mikrobi. Črevesno floro sestavljajo pretežno različni sevi bakterij, nekaj pa je tudi gliv in praživali.
Raziskave so pokazale, da se ne rodimo s črevesno floro. Namesto tega se prebavni sistem novorojenčkov naseli s floro matere med procesom vaginalnega poroda.
Ko dojenčki postajajo starejši, so bile ugotovljene razlike med floro dojenih in dojenčkov, hranjenih s formulo. Ko se dojenčki prenehajo dojiti (približno pri dveh letih), je njihova flora bolj podobna flori odraslih.
Naš odnos s črevesno floro velja za obojestransko koristen. Črevesna flora naj bi prispevala k našemu zdravju na več načinov.
Nekaj primerov, kako lahko naše črevesno zdravje vpliva na naše zdravje celotnega telesa, vključuje:
- preprečevanje škodljivih bakterij,
- spodbujanje imunskega sistema,
- sintetiziranje določenih vitaminov,
- podporo gibljivosti črevesja,
- pomoč pri absorpciji hranil.
Kaj škoduje črevesnim bakterijam?
V stanju optimalnega zdravja koristni sevi bakterij v našem črevesju nadzorujejo seve, ki bi lahko povzročili težave. Porušeno ravnovesje se imenuje disbioza. Spremembe se lahko pojavijo v sami sestavi flore, v tem, kako so porazdeljene in kako delujejo.
Črevesna disbioza je izraz, ki ga raziskovalci uporabljajo za opis hipotetičnega stanja, v katerem obstaja prekomerna rast bolj težavnih sevov. Domneva se, da več dejavnikov negativno vpliva na zdravje črevesnih črevesnih bakterij:
- uporaba antibiotikov,
- sodobna prehrana,
- disfunkcija peristaltike,
- fizični stres,
- psihološki stres,
- sevanje.
Raziskovalci opažajo povezavo med črevesno disbiozo in različnimi kroničnimi boleznimi. Te vključujejo:
- ankilozirajoči spondilitis (vrsta vnetnega artritisa, ki prizadene hrbtenico),
- atopični dermatitis (ekcem),
- vnetna črevesna bolezen (KVČB) (Crohnova bolezen in ulcerozni kolitis),
- sindrom razdražljivega črevesa.
Zdravje črevesja in imunost
Ni presenetljivo, da sta dve črevesni motnji vključeni na seznam bolezni, povezanih s črevesnimi bakterijami, vendar bi lahko bile povezave z drugimi kroničnimi zdravstvenimi težavami v celotnem sistemu presenetljive. Več teorij trdi, da disbioza prispeva k nenormalnemu odzivu imunskega sistema, ki poganja številne od teh motenj.
Raziskave na primer preučujejo vlogo, ki jo ima zdravje črevesne flore pri črevesni prepustnosti (sindrom puščajočega črevesja) in kako je to povezano z avtoimunsko boleznijo. Nedavne študije so prav tako zagotovile vpogled v razmerje med zdravim črevesnim mikrobiomom in našim imunskim sistemom.
Črevesne bakterije in prehrana
Čeprav so raziskave na tem področju precej predhodne, bi lahko naslednje prehranske spremembe pomagale ohraniti vaše prijazne črevesne bakterije srečne in vam zagotovo ne bodo škodile:
Zmanjšajte sladkor in rafinirane ogljikove hidrate
Te sestavine hrane medsebojno delujejo s črevesnimi bakterijami skozi proces fermentacije in lahko prispevajo k čezmernim simptomom plinov in napihnjenosti.
Spoznajte prebiotike
Ker vedno več slišite o črevesnih bakterijah, boste vse več slišali tudi o prebiotikih. Prebiotiki so sestavine živil, ki spodbujajo rast koristne flore. Prebiotike najdemo predvsem v zelenjavi in sadju, ki vsebujeta veliko topnih in netopnih vlaknin.
Jejte več fermentirane hrane
Fermentirana živila so živila, ki že vsebujejo žive kulture koristnih sevov bakterij.
Vizita e-novice
Vir: verywellhealth
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV