Vizita.si
veganska praznična pečenka

Prebava

Izvrstne ideje za praznične dobrote, ki ne bodo obtežile želodca

Ma.K.
17. 12. 2024 08.59
0

Praznični čas je tradicionalno namenjen druženju ob izdatnih količinah izvrstne hrane, omamno dišečih prazničnih piškotov, ter kozarcu ali dveh alkohola. S tem seveda ni nič narobe, saj bi bil decembra greh preštevati kalorije. A pretiravanje lahko oteži prebavo, zato je dobro vedeti, kako si pomagati, da vam prebavne tegobe ne pokvarijo božično-novoletnega vzdušja.

Večina naših spominov na praznike v otroštvu ni povezana z darili, niti z dekoracijo, temveč s piškoti, ki smo jih pomagali izrezovati in dekorirati (pa tudi jesti), pripravami na slavnostno božično ter novoletno pojedino, slastne narezke in tatarske biftke, ki so se znašli na mizi ob vsakem obisku ter druženje ob toplih napitkih za otroke in kozarcu rujnega za odrasle. 

Gre za tradicijo, ki jo z veseljem negujemo iz roda v rod. Ker vam decembra ne bo nihče zameril, če sprostite svoj sicer strikten življenjski slog, se družite in uživate v božanskem okusu prazničnih dobrot. Prav tako vam zaradi obilja, ki ga nudijo praznične mize, ni treba imeti slabe vesti, niti občutka krivde. Namesto tega naj vas navdaja hvaležnost: za vse dobrote, ki si jih lahko privoščite, za družino, ki vam stoji ob strani in čudovite prijatelje, ki so vedno tu, ko jih potrebujete. Za mir, ki nam vsem skupaj nikoli ne bi smel biti nekaj samoumevnega. 

Zakaj pride do prebavnih tegob med prazniki?

A pretiravati kljub temu ni najbolj pametno, saj bo večkratno prenajedanje zelo verjetno slabo vplivalo na prebavo. Ta namreč ni tako zelo tolerantna do praznikov, kot bi si morda želeli in če v krajšem časovnem obdobju večkrat pretiravate s količinami hrane in ne prisluhnete telesu, ko vam sporoča, da je pritisk na jetra in prebavila prevelik, lahko pride do upočasnitve prebave, napihnjenosti, zaprtja, zgage in splošnega slabega počutja. Da bi telo lahko izkoristilo vse hranilne snovi iz hrane, mora namreč hrana skozi več faz. 

Prazniki so za prebavo lahko zelo naporni.
Prazniki so za prebavo lahko zelo naporni.FOTO: Arhiv naročnika

Prebava se začne v ustih in konča v debelem črevesu. Je proces, pri katerem se hrana razgradi v obliko, primerno za absorpcijo v telo. Da se to zgodi, morajo jetra proizvajati žolč in ga sproščati v prebavni trakt, trebušna slinavka mora nemoteno izločati prebavne encime, ki razgrajujejo hrano, kar omogoča absorpcijo vseh hranil, sprostiti se morajo mišice, ki uravnavajo sproščanje encimov in žolča, žolčnik se mora skrčiti, da žolč lahko preide v tanko črevo. Če se to ne zgodi in hrana v procesu prebave ni dobro prebavljena, se lahko po jedi pojavi občutek polnosti in napihnjenosti.

Ali to pomeni, da se moramo upreti prazničnim dobrotam?

Nikakor, je pa pomembno, da poskušate biti pri uživanju hrane v prazničnem času zmerni, se prehranjujete počasi in ste pozorni na signale, s katerimi vam telo sporoča, da je dovolj. Najbolje je, da zavestno prenehate s hrano in alkoholom, še preden telo sporoči, da je mera polna, saj tako zagotovo ne boste ustvarili prevelikega pritiska na prebavo. 

Prav tako je dobro kakšno praznično dobroto zamenjati z nekoliko bolj zdravo alternativo. Namesto tradicionalne štefani pečenke denimo lahko pripravite prav tako izjemno okusno vegansko pečenko, klasične maslene piškote pa lahko zamenjate s prav tako slastnimi čokoladnimi medenjaki, za pripravo katerih potrebujete: 
300 g bele pirine moke
100 g masla
100 g medu
1 žlico kakava v prahu
1-2 žlici rjavega sladkorja
1 jajce
1 čajno žličko sode bikarbone
1 čajno žličko prazničnih začimb (cimet ali mešanica začimb za medenjake)

Že z majhnimi prilagoditvami klasičnih prazničnih receptov lahko naredite veliko dobrega za svojo prebavo.
Že z majhnimi prilagoditvami klasičnih prazničnih receptov lahko naredite veliko dobrega za svojo prebavo.FOTO: Shutterstock

V veliko posodo stresite vse suhe sestavine: moko, kakav v prahu, sodo bikarbono, sladkor in začimbe. Vse skupaj dobro premešajte. 50 g moke lahko nadomestite tudi s 50 g mletih orehov, da bodo medenjaki na koncu še slajši. 

Dodajte zmehčano maslo, ki ste ga nekaj ur prej vzeli iz hladilnika, med in jajce. Vse sestavine dobro pregnetite. Testo zavijte v folijo in ga za 1 uro postavite v hladilnik.

Ohlajeno testo razvaljajte na približno 0,5 cm debeline in z modelčki izrežite piškote različnih oblik. Razporedite jih na pekač, prekrit s peki papirjem. Pečico ogrejte na 180C.

Piškote pecite 7-10 minut, odvisno od pečice. Dodatni nasvet: po 7 minutah pečenja preverite ali so piškoti že pečeni. Piškot zabodite z čistim zobotrebcem, v kolikor bo zobotrebec ostal suh, so piškoti pečeni.

Piškote ohladite, po želji potresite z mletim sladkorjem in postrezite. 

Podprite prebavo na naraven način

Kljub vsem alternativam pa se praznični hrani ni mogoče vedno odpovedati, še posebej ne tistim jedem, ki se na mizi res znajdejo zgolj za praznike oziroma ob posebnih priložnostih. V takih primerih vam lahko na pomoč priskoči naravna mineralna voda Donat, ki zaradi svoje edinstvene sestave blagodejno vpliva na prebavo. Ne pomaga le pri zaprtju, ampak tudi pri zgagi. Hidrogenkarbonati v obliki natrijevih, kalcijevih in magnezijevih soli delno nevtralizirajo želodčno kislino in tako blažijo zgago. Zaradi vsebnosti kalcija je Donat tudi odličen dodatek k uravnoteženi prehrani, saj je kalcij pomembna sestavina prebavnih encimov, ki omogočajo razgradnjo hrane in s tem dobro absorpcijo vseh hranilnih snovi.

Za optimalno delovanje Donata je zelo pomembno upoštevati način pitja. Za preventivo ga je treba piti 0,2 - 0,3 l zjutraj na prazen želodec, 0,1 l pred kosilom in 0,1 - 0,2 l pred večerjo. Najbolje je, da je sobne temperature. Pitje 0,5 l Donata na dan, skupaj z uravnoteženo prehrano in zdravim načinom življenja, pripomore k optimalnemu delovanju prebavnega sistema in je pomemben sestavni del vitalnega življenjskega sloga. 

Naravna mineralna voda Donat podpira prebavo na naraven način.
Naravna mineralna voda Donat podpira prebavo na naraven način.FOTO: Arhiv naročnika

Poskrbite za zdrav in vitalen življenjski slog

Zdrav življenjski slog v sodobnem času, ko imamo vse informacije vedno na dosegu roke, ni nobena znanstvena fantastika. Vitalnost lahko vzdržujemo s kombinacijo uravnotežene in raznovrstne prehrane, rednega zmernega gibanja, sproščanja, izogibanja stresnim situacijam in urejenega spalnega ritma. V teoriji nam je to bolj ali manj jasno, težava pa je te navade vključiti v neusmiljen sodoben vsakdanjik, ko imamo tisoč in en opravek na dan. 

Pri tem so vam lahko v veliko pomoč celostni vodeni programi zdravja Donat, katerih namen je osveščati javnost, kako pomembna je zdrava prebava za zdravje celega telesa, pa tudi ustvarjanje novih, zdravih navad, ki podpirajo delovanje prebave. 

Skozi vse leto vam je povsem brezplačno na voljo pet brezplačnih vodenih programov zdravja: Donat Detox, Donat Imuno, Donat Vital, program V 6 dneh do boljše prebave in program Donat Brez zgage. Vsak po svoje in vsak z določenim ciljem vas bodo skozi brezplačne priročnike z okusnimi recepti, predlogi vadb, tehnikami sproščanja, režimom pitja Donata in številnimi uporabnimi nasveti usmerjali na poti k doseganju urejene prebave, zdravih navad in dobrega počutja, s tem pa tudi bolj kakovostnega življenja. 

Za zdravo prihodnost

Vodeni programi zdravja Donat so del trajnostne strategije Donata, v sklopu katere so se zavezali, da bodo izobraževali širšo družbo o pomenu zdrave prebave za zdravje celotnega telesa in ljudi usmerjali na poti do usvajanja zdravih življenjskih navad. Do danes je zdrave življenjske navade s pomočjo vodenih programov zdravja Donat usvojilo že preko 235.000 udeležencev. Pridružite se jim tudi vi!

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662