Vizita.si
Driska

Prebava

Kaj odvajanje blata pove o vaši prebavi?

Ma.K.
22. 03. 2024 08.10
0

Redno odvajanje blata je osnova zdrave prebave. Res pa je, da ima besedica 'redno' pri tem precej relativen pomen. Nekateri namreč blato odvajajo trikrat dnevno, drugi samo vsake tri dni - in v obeh primerih gre lahko za redno odvajanje blata, če ni prisotnih bolečin, neznačilne barve in nenavadnih vonjav. Kako torej sploh vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu?

Dobra prebava je temelj našega zdravja in dobrega počutja, zato je treba ves čas skrbeti, da deluje brezhibno. Nekih konkretnih smernic pri tem ni mogoče podati, saj so prebavila organ, ki ga je najtežje postaviti v določen okvir priporočil. Vsakdo ima svoj prebavni ritem in nekateri gredo na blato večkrat na dan, drugi samo vsakih nekaj dni. Oboje je lahko povsem običajno, če ste tako vajeni in iztrebljanje ni boleče. 

Prebavni sistem
Prebavni sistem FOTO: Shutterstock

Kako deluje prebavni sistem?

Vsak med nami ima edinstven prebavni sistem, to je skupek organov, ki so zadolženi za prebavo zaužite hrane: prebavne žleze in prebavni trakt, ki ga sestavljajo usta, žrelo, požiralnik, želodec, tanko in debelo črevo. Cilj prebavnega sistema je pri vsakem človeku enak: hranljive snovi čim učinkoviteje in v čim večji meri absorbirati v organizem, škodljive odpadne snovi pa čim prej odstraniti iz njega. Vsak prebavni organ ima v tem procesu svojo nalogo in vsi morajo delovati brezhibno, da lahko prebava poteka brez težav. 

Glavni del prebave je osredotočen na gornji del tankega črevesa, ki skrbi za absorbcijo hranil, izločanje strupov in odpadnih snovi ter sintezo nekaterih vitaminov, ki jo izvajajo tako imenovane dobre bakterije ali probiotiki. Nato se težišče prebavnega procesa preseli v debelo črevo, katerega naloga je oblikovanje, hranjenje in izločanje blata. Tu se vpija voda, mikrobi pa razgrajujejo hrano, ki je človek ne more prebaviti. Končni izdelek tega procesa nato kot iztrebek skozi danko zapusti telo. 

Tudi blato veliko pove o vaši prebavi

Potovanje hrane skozi prebavni trakt lahko traja različno dolgo, odvisna pa je tako od tipa peristaltičnega gibanja prebavil, kot tudi vrste in količine zaužitih živil, izpostavljenosti stresu, trenutnega hormonskega stanja, morebitnih zdravil in drugih dejavnikov. Pomembno vlogo lahko igra tudi oblika in konsistenca blata. Približno tri četrtine blata tvori voda, ostalo pa je mešanica živih in mrtvih bakterij, ki pomagajo pri presnovi hrane v črevesju, odpadnih materialov in snovi, ki jih izločajo črevo in jetra. Rjave barve je zaradi bilirubina, pigmenta, ki obnavlja eritrocite (rdeče krvničke), za različne odtenke blata pa so krive bakterije, deli rdečih krvničk, neprebavljene rastlinske snovi in žolč.

Idealna oblika iztrebka je v obliki klobase, lahko je trše ali mehkejše ter brez krvi in sluzi. A če odvajate večkrat na dan, uživate več celuloze, vlaknin, maščob in več tekočine, bo blato najverjetneje slabše formirano, vendar še vedno v obliki klobase Če imate navado odvajati redko, na tri dni, je blato zelo verjetno bolj trdo, temnorjavo in v bobkih. Vse to je normalno, če le blato telo zapusti s čim manj naprezanja, njegova konsistenca pa je gladka in brez grudic.

Toda, kako potem vedeti, da z našo prebavo nekaj ni v redu? 

Odgovor je precej preprost: kadar se nenadoma, iz nepojasnjenega vzroka, spremeni način odvajanja, in traja dalj časa. Dodaten signal, da prebava ni v ravnovesju, so lahko tudi napihnjenost, zaprtje, težko in boleče odvajanje blata. To so znaki, da je vaša prebava upočasnjena, lena in neredna. Gre za izjemno pogosto tegobo, ki je zlasti posledica modernega, pretežno sedečega delovnika, posledično pomanjkanja gibanja in pa sodobne prehrane, ki temelji predvsem na preveliki količini težko prebavljivih, mastnih, slanih jedi, na drugi strani pa ne vsebuje dovolj vlaknin in drugih črevesju naklonjenih hranil. 

V takih primerih je pomembno najprej ponovno vzpostaviti ravnovesje v prebavnem sistemu. Najboljša pot do tega cilja je ureditev jedilnika, kar pomeni predvsem uravnotežen vnos vlaknin, vitaminov, mineralov in probiotikov, ki pomagajo vzpostaviti ravnotežje v prebavilih. Nekaj odličnih zdravih receptov najdete TUKAJ. Prav tako je treba biti pozoren še na zadosten vnos tekočine,  pravo mero gibanja, izogibanje stresnim situacijam in dovolj spanja. Vse to lahko namreč prispeva svoj delež pri rušenju ravnovesja v prebavilih in posledično vodi v prebavne tegobe. 

Na pomoč lahko priskoči tudi Donat

Dodatno lahko svojo prebavo podprete še z rednim uživanjem naravne mineralne vode Donat, ki po zaslugi edinstvene kombinacije  sulfatov in magnezija kot učinkovito osmotsko odvajalo klinično dokazano ureja oziroma pospešuje proces prebave. Učinki Donata na prebavo so zgolj mehanski, zato ne povzroča odvisnosti in nima škodljivega vpliva na zdravje. 

Naravna mineralna voda Donat podpira prebavo na naraven način.
Naravna mineralna voda Donat podpira prebavo na naraven način.FOTO: Arhiv naročnika

Res pa je, da so učinki te vsestranske naravne mineralne vode odvisni od tega, kako jo pijete. Strokovnjaki so na podlagi sestave in koristnih učinkov razvili načrt uživanja Donata za različne tegobe tegobe, s katerimi se ljudje pogosto soočamo: od zaprtja, napenjanje in zgage, do stresa, glavobola in razstrupljanja. Podroben režim pitja Donata najdete TUKAJ, najdete pa ga tudi v aplikaciji Donat Moments, ki je na voljo za pametne naprave z operacijskim sistemom Android in iOS.

Prabavne težave: kdaj je pametno poiskati zdravniško pomoč?

Če je kljub spremembi prehrane in bolj zdravemu življenjskemu slogu odvajanje blata še vedno drugačno, kot ste ga bili vajeni (tako glede na pogostost kot konsistenco), če vas ob izrebljanju boli in imate nasploh nelagoden občutek v predelu trebuha, se je pametno posvetovati z zdravnikom. Enako velja v primeru, če odvajate tekoče blato več kot trikrat na dan, težave pa trajajo vsaj tri dni. V tem primeru gre najverjetneje za drisko, ki jo lahko spremljajo tudi povišana telesna temperatura in krči pred odvajanjem. 

Strokovno pomoč je vsekakor treba poiskati tudi v primeru nenadnega (akutnega) pojava zaprtja ter dolgotrajnih kroničnih težav. Kadar se po odvajanju blata pojavi občutek nepopolnega izpraznjenja danke, ob tem moramo biti še posebej pozorni na sledove krvi v blatu, gre lahko za posledice resnejšega obolenja spodnjega dela debelega črevesa ali hujše organske spremembe na debelem črevesju. Pretiran strah je kljub vsemu odveč; obisk zdravnika in ustrezne preiskave bodo zelo hitro dali jasen odgovor, kaj se dogaja v tistem delu prebave, ki je s prostim očesom ni mogoče videti in z ustreznim zdravljenjem ko kmalu spet vse po starem.

A nasploh velja, da je za prebavni sistem treba dobro skrbeti oziroma živeti tako, da prebavnim organom čim bolj olajšamo. Zakaj je to pomembno? Ker črevesje predstavlja naš največji imunski organ, saj se v njem nahaja kar do 80 % imunskih celic. Če torej želimo močno in odporno telo, potrebujemo tudi zdrav prebavni sistem. Upravičeno torej pravimo, da je zdrava prebava bistvena za zdravo življenje.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650