Kaj je prebavni sistem?
Vaš prebavni sistem je skupina povezanih organov, ki sodelujejo pri pretvorbi hrane, ki jo zaužijete, v hranila, ki jih vaše telo potrebuje za delovanje. Vključuje vaš žolčni sistem, žolčnik, jetra in trebušno slinavko, ter vaš prebavni trakt.
Kaj je prebavni trakt?
Prebavni trakt ali gastrointestinalni trakt je dolga, zavita cev, ki se začne pri ustih in konča pri anusu. Sestavljen je iz niza votlih organov, ki usklajujejo gibanje hrane in odpadkov. Na poti so trdni organi, ki sestavljajo vaš žolčni sistem, ki proizvaja encime in hormone, ki pomagajo pri razgradnji hrane.
Vse nad debelim črevesom se imenuje zgornji gastrointestinalni trakt. Debelo črevo in vse pod njim je spodnji del prebavnega trakta. Vaš gastrointestinalni trakt vključuje usta, požiralnik, želodec, tanko črevo, debelo črevo, danko in anus.
Delovanje prebavnega sistema
Prebava je zapleten proces spreminjanja hrane, ki jo zaužijete, v hranila, ki jih vaše telo uporablja za energijo, rast in obnovo celic. Proces prebave vključuje tudi ustvarjanje odpadkov, ki jih je treba odstraniti iz telesa.
Proces prebavnega sistema
S pomočjo hormonov in živcev vaš prebavni sistem predela hrano, ki jo zaužijete. Mišice v vaših organih jo potiskajo, medtem ko vaš prebavni sistem razgrajuje hranila – ogljikove hidrate, maščobe, beljakovine, vitamine, minerale in tekočino, na dovolj majhne koščke, da jih vaše telo absorbira. Nato vaše telo premakne hranila tja, kjer so potrebna. Odpadni produkti, ki ostanejo, postanejo iztrebki.
Organi prebavnega sistema
Usta
Usta so začetek prebavnega trakta. Pravzaprav se prebava začne tukaj, še preden naredite prvi grižljaj obroka. Vonj po hrani sproži žleze slinavke, zaradi česar se vam cedijo solze. Ko dejansko okusite hrano, se slina poveča. Ko začnete žvečiti, pridejo v poštev drugi procesi. Proizvaja se več sline. Vsebuje snovi, vključno z encimi, ki sprožijo proces razgradnje hrane.
Grlo
Grlo, imenovano tudi žrelo, je naslednja destinacija za hrano, ki ste jo zaužili. Od grla se odcepita požiralnik, ki prenaša hrano v želodec, in sapnik, ki prenaša zrak v pljuča.
Požiranje poteka v grlu, delno kot refleks in delno pod vašim nadzorom. Jezik in mehko nebo – mehki del ustne votline – potiskata hrano v grlo, ki zapre sapnik. Od tu hrana potuje v požiralnik ali požiralno cev.
Požiralnik
Požiralnik je mišična cev, ki poteka od grla, za sapnikom in do želodca. Hrana se potisne skozi požiralnik in v želodec z vrsto mišičnih kontrakcij, imenovanih peristaltika.
Tik pred povezavo z želodcem je pomembna obročasta mišica, imenovana spodnji ezofagealni sfinkter. Ta sfinkter se odpre, da prepusti hrano v želodec, in se zapre, da ostane tam. Če ne deluje pravilno, imate morda stanje, imenovano gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), ali refluks, ki povzroča zgago in regurgitacijo.
Želodec
Želodec je vrečast organ z močnimi mišičnimi stenami. Služi kot mešalnik in mletje hrane. Proizvaja kislino in močne encime, ki nadaljujejo proces razgradnje hrane in jo spremenijo v konsistenco tekočine ali paste. Deli hrane, ki jih ni mogoče utekočiniti, se sprostijo iz želodca in preidejo skozi črevesje, da se izločijo.
Tanko črevo
Tanko črevo, sestavljeno iz treh segmentov – dvanajstnika, jejunuma in ileuma – je delovni konj prebave. Tu se absorbira največ hranilnih snovi. To je dolga cev, ohlapno zvita v vašem trebuhu (razprta bi bila dolga več kot 20 čevljev).
Tu deluje tudi peristaltika, ki premika hrano in jo meša z encimi iz trebušne slinavke in žolčem iz jeter. Dvanajsternik je v veliki meri odgovoren za nadaljnjo razgradnjo hrane. Jejunum in ileum sta v glavnem odgovorna za absorpcijo hranil v krvni obtok.
Debelo črevo
Debelo črevo je 5 do 7 čevljev dolga mišična cev, ki povezuje tanko črevo z danko. Ta zelo specializiran organ predeluje odpadke, tako da jih lahko odstranite kot iztrebke.
Rektum
Danka je dolg del na dnu debelega črevesa. Ko se napolni s kakci, se stene raztegnejo, kar vašim možganom sporoča, da morate na stranišče. Če to trenutno ni primerno, rektum shrani iztrebek, dokler ne utegnete iti na stranišče. Danka izloča tudi sluz, ki pomaga pri lažjem odvajanju iztrebkov.
Anus
Končna točka vašega prebavnega trakta je anus, odprtina, kjer kakec zapusti telo. Obrobljen je z mišicami, ki vam pomagajo nadzorovati, kdaj kakate. Obroč mišic, imenovan analni sfinkter, drži odprtino zaprto, dokler niste pripravljeni iti na stranišče.
Pomožni organi prebavnega sistema
Organi, ki sestavljajo žolčni sistem, igrajo bistveno vlogo pri pomoči želodcu in tankemu črevesu pri prebavi hrane:
Trebušna slinavka. Med drugimi funkcijami trebušna slinavka sprošča encime v tanko črevo, ki razgrajujejo beljakovine, maščobe in ogljikove hidrate iz hrane, ki jo zaužijemo. Proizvaja tudi inzulin, hormon, ki vam pomaga prebaviti sladkorje.
Jetra. Jetra imajo veliko nalog. Dve od glavnih nalog v prebavnem sistemu sta tvorba žolča, spojine, ki vam pomaga prebaviti maščobo, in predelava hranil, ki jih absorbira tanko črevo, da jih vaše telo lahko uporabi.
Žolčnik. Žolčnik je vreča za shranjevanje odvečnega žolča. Žolč, ki nastane v jetrih, potuje v tanko črevo preko žolčnih vodov. Če črevesje tega ne potrebuje, potuje žolč v žolčnik, kjer čaka na signal iz črevesja, da je hrana prisotna.
Bolezni prebavnega sistema
Ker so anatomija in funkcije prebavnega sistema tako zapletene, lahko nanje vplivajo številna zdravstvena stanja. Segajo od kratkotrajnih, manjših težav do dolgotrajnih (kroničnih) bolezni.
Od časa do časa ima večina ljudi prebavne težave, kot so:
- Zaprtje.
- Driska.
- Zgaga.
- Gastroenteritis.
- Hemoroidi.
Če imate pogosto prebavne simptome, obvestite svojega zdravnika. Lahko je znak nečesa resnejšega, kot je npr.:
- Sindrom razdražljivega črevesa, težava z vašim debelim črevesjem, ki povzroča neprijetne simptome, kot so plini, krči in spremembe v gibanju črevesja.
- Vnetna črevesna bolezen, kot sta Crohnova bolezen in ulcerozni kolitis, ki povzroča razširjeno draženje sluznice prebavnega trakta.
- GERB, kjer gre kislina iz želodca pogosto v napačno smer navzgor po požiralniku.
- Celiakija, pri kateri ima vaše telo resno avtoimunsko reakcijo na gluten, beljakovino v ječmenu, rži in pšenici.
- Divertikulitis in divertikuloza, stanji, pri katerih se iz sluznice debelega črevesa izbočijo žepi.
- Rak prebavnih organov, kot so debelo črevo, požiralnik, jetra, trebušna slinavka ali želodec.
Kako ohranjate zdrav prebavni sistem?
Nekatere stvari, ki jih lahko storite, da bo vaš prebavni sistem deloval kar najbolje, vključujejo:
- Sledite dobro uravnoteženi prehrani, ki omejuje nasičene maščobe in predelano hrano. Vključite veliko sadja, zelenjave in polnozrnatih žitaric, ki so bogate z vlakninami in vam pomagajo ohranjati rednost.
- Redno telovadite. Premikanje telesa pomaga ohranjati gibanje hrane skozi vaš prebavni sistem. Vsak večer po večerji se poskusite sprehoditi.
- Pijte dovolj tekočine. Dehidracija lahko povzroči zaprtje.
- Dobro prežvečite hrano. Zažene prebavni proces tako, da začne vašo hrano razgrajevati na manjše koščke in vam pomaga proizvesti veliko sline.
- Nehajte kaditi in omejite alkohol. Te navade prispevajo k prebavnim težavam, kot so refluks, razjede in zgaga.
Vizita e-novice
Vir: webmd
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV