Vizita.si
GERB

Prebava

Vpliv bolezni GERB na celotno prebavo

Neja Rems Arzenšek
11. 09. 2023 05.00
0

Gastroezofagealna refluksna bolezen (v nadaljevanju GERB) je kronično stanje, za katero je značilno vračanje želodčne kisline v požiralnik.

GERB lahko pomembno vpliva na celotno prebavo in splošno zdravje. Pomembno je, da se posamezniki naučijo prepoznavati sprožilce in ugotovijo, katera hrana jim škoduje, katera ugaja, navsezadnje pa, da prilagodijo prehrano svoji bolezni. 

GERB
GERBFOTO: AdobeStock

Kako konkretno GERB vpliva na prebavo?

GERB lahko moti normalen prebavni proces na več načinov:

1. Refluks kisline:  Primarni simptom GERB je povratni tok želodčne kisline v požiralnik, kar lahko povzroči pekoč občutek v prsih (zgaga). Ta refluks lahko draži sluznico požiralnika in moti normalen proces prebave.

Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline
Preberi še
Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline

2. Okvarjeno delovanje požiralnika: Nenehna izpostavljenost želodčni kislini lahko oslabi mišice požiralnika, kar povzroči oslabljeno gibljivost. To lahko povzroči težave pri požiranju (disfagijo) in občutek, da se hrana zatika v grlu.

Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a
Preberi še
Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a

3. Zakasnjeno praznjenje želodca: Nekateri posamezniki z GERB lahko doživijo zakasnjeno praznjenje želodca, kjer želodec potrebuje dlje časa, da izprazni svojo vsebino v tanko črevo. To lahko privede do napihnjenosti, nelagodja in dolgotrajnega občutka sitosti po obroku.

GERB
GERBFOTO: AdobeStock

4. Motena absorpcija hranil: Kronično vnetje in poškodbe požiralnika lahko poslabšajo absorpcijo bistvenih hranil, kot so vitamini in minerali, kar lahko vodi do prehranskih pomanjkljivosti.

Prehranske smernice za posameznike z GERB

Sprejetje določenih prehranjevalnih navad lahko pomaga pri obvladovanju simptomov GERB in spodbuja boljšo prebavo.

Katera  pogosta stanja vplivajo na prebavni sistem?
Preberi še
Katera pogosta stanja vplivajo na prebavni sistem?

Jejte manjše in pogostejše obroke. Namesto velikih in težkih obrokov se raje odločite za manjše in pogostejše obroke čez dan. To omogoča boljšo prebavo in zmanjša tveganje za refluks kisline.

Izogibajte se prehranjevanju pozno zvečer. Dajte telesu dovolj časa za prebavo, preden se uležete. Izogibajte se obrokom ali prigrizkom v dveh do treh urah pred spanjem, da zmanjšate verjetnost refluksa kisline med spanjem.

Bodite pozorni: Simptomi GERB-a lahko močno spominjajo na simptome prehlada
Preberi še
Bodite pozorni: Simptomi GERB-a lahko močno spominjajo na simptome prehlada

Vzemite si čas za temeljito žvečenje hrane. Hrano žvečite počasi in temeljito, da pospešite prebavni proces. To zmanjša količino pogoltnjenega zraka in pomaga preprečiti čezmeren pritisk na želodec, ki lahko sproži refluks.

Kaj jesti in česa ne, ko boli želodec?
Preberi še
Kaj jesti in česa ne, ko boli želodec?

Med jedjo sedite vzravnano. Med jedjo ohranite pokončno držo, da preprečite, da bi želodčna kislina stekla nazaj v požiralnik. Izogibajte se poležavanju ali ležanju takoj po obroku.

GERB
GERBFOTO: AdobeStock

Pijte zadostne količine tekočine. Pijte tekočino med obroki in ne med obroki, da se izognete čezmernemu napihnjenju želodca, ki lahko poslabša simptome GERB.

Obvladajte stres. Stres lahko poslabša simptome GERB. Vadite tehnike za obvladovanje stresa, kot so globoko dihanje, meditacija ali ukvarjanje z dejavnostmi, ki jih uživate, da zmanjšate raven stresa.

6 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec
Preberi še
6 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec

Katerim živilom se je potrebno izogibati? 

Nekatera živila lahko sprožijo ali poslabšajo simptome GERB. Bistvenega pomena je, da prepoznate ta živila in se jim izogibate, da učinkovito obvladate stanje. Medtem ko se sprožilci lahko razlikujejo od osebe do osebe, pogosti krivci vključujejo naslednje stvari. 

Želodec
ŽelodecFOTO: Dreamstime

Kisla hrana in pijača. Citrusi, paradižnik, kava, čaj, gazirane pijače in kisli sokovi lahko povečajo proizvodnjo želodčne kisline in sprožijo refluks.

Začinjena in mastna hrana. Začinjena hrana, ocvrta hrana, meso z visoko vsebnostjo maščob in bogate sladice lahko sprostijo spodnji ezofagealni sfinkter, kar omogoči, da želodčna kislina teče nazaj v požiralnik.

Stanje, ki se lahko pojavi kot stranski učinek sladkorne bolezni
Preberi še
Stanje, ki se lahko pojavi kot stranski učinek sladkorne bolezni

Čebula in česen. Ta živila, zlasti če jih uživate v velikih količinah, lahko poslabšajo simptome GERB pri nekaterih posameznikih.

Čokolada. Čokolada vsebuje kofein in maščobo, ki lahko pri nekaterih posameznikih sprožita simptome.

To se zgodi, če prenehamo piti kavo
Preberi še
To se zgodi, če prenehamo piti kavo

Dobro je, da vodite dnevnik hrane in spremljate posamezne sprožilce, da ugotovite, katera hrana poslabša vaše simptome GERB

Želodec
ŽelodecFOTO: iStock

Posledice nezdravljene bolezni GERB

Če se GERB ne zdravi, lahko povzroči več zapletov.

10 simptomov refluksne bolezni požiralnika
Preberi še
10 simptomov refluksne bolezni požiralnika

Ezofagitis. Kronični refluks kisline lahko povzroči vnetje in draženje požiralnika, kar povzroči stanje, imenovano ezofagitis. To stanje lahko povzroči bolečino, težave pri požiranju in v hujših primerih krvavitev ali zoženje požiralnika.

Barrettov požiralnik. Dolgotrajna izpostavljenost želodčni kislini lahko povzroči spremembe na sluznici požiralnika, kar povzroči stanje, imenovano Barrettov požiralnik. To stanje poveča tveganje za nastanek raka požiralnika.

Bolečine v trebuhu.
Bolečine v trebuhu.FOTO: iStock

Respiratorne težave. GERB lahko sproži respiratorne simptome, kot so kašelj, piskajoče dihanje in ponavljajoča se pljučnica. Refluks želodčne kisline v grlo in pljuča lahko draži dihala in povzroči težave z dihanjem.

6 simptomov, na katere morate biti pozorni
Preberi še
6 simptomov, na katere morate biti pozorni

Težave z zobmi. Pogosta izpostavljenost zobne sklenine želodčni kislini lahko povzroči težave z zobmi, kot so erozija zob, občutljivost zob in povečano tveganje za nastanek kariesa.

Nezdravljena GERB lahko znatno vpliva na posameznikovo kakovost življenja, povzroča kronično nelagodje, motnje spanja in težave pri uživanju obrokov. Pomembno je, da se posvetujete z zdravnikom za natančno diagnozo in osebni načrt zdravljenja. S pravilnim pristopom lahko posamezniki z GERB živijo izpolnjujoče in zdravo življenje.

Viri: my.clevelandclinic, webmd & NHS

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650