Občasne prebavne težave so pogoste, možni vzroki pa so lahko od prebavnih motenj do določenih živil. Simptomi, kot so trebušni krči ali črevesne spremembe, običajno sčasoma minejo, vendar lahko nekaj preprostih navad in sprememb močno olajša težave s prebavo!
Kaj povzroča slabo prebavo?
Prebavne bolezni
Bolezni, ki prizadenejo prebavila ali prebavni trakt, lahko povzročijo slabo prebavo. Nekaj pogostih simptomov prebavnih bolezni vključuje:
- zgaga,
- prebavne motnje (dispepsija),
- napenjanje,
- zaprtje,
- Sindrom razdražljivega črevesa.
- Vnetna črevesna bolezen (Ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen sta dve obliki):
Drugi vzroki za slabo prebavo
Predelana živila: Živila, ki so močno predelana, kot so zamrznjeni obroki ali hrenovke, lahko negativno vplivajo na prebavo. Ta živila lahko zvišajo krvni sladkor in povečajo vnetje, kar lahko povzroči slabo prebavo.
Intoleranca na hrano: Intolerance lahko povzročijo, da ima oseba težave s prebavo določene hrane in posledične reakcije, kot sta napenjanje ali driska.
Zdravila: Antacidi ali antibiotiki lahko povzročijo tudi prebavne težave. Te težave so stranski učinki in bi se morale odpraviti, ko oseba preneha jemati zdravilo. Zdravila proti bolečinam imajo pogosto tudi stranske učinke na črevesje.
Slaba hidracija: Če oseba ne pije dovolj vode, lahko to povzroči prebavne težave, kot je zaprtje. Pomanjkanje dovolj tekočine lahko otrdi blato in zmanjša število odvajanj.
Stres: povišane ravni stresa lahko tudi negativno vplivajo na prebavo. Prekomerni stres ali tesnoba lahko v nekaterih primerih povzročita vnetje ali drisko. Stres lahko poslabša simptome IBS ali IBD.
Sladkorna bolezen: Ljudje s sladkorno boleznijo imajo lahko visok krvni sladkor, kar lahko povzroči gastroparezo, ki vpliva na prebavo.
Posamezniki, ki se soočajo s simptomi slabe prebave, se morajo posvetovati z zdravnikom, da ugotovijo, kaj jih lahko povzroča.
Kaj lahko naredimo za izboljšanje prebave?
Posamezniki, ki imajo resne ali stalne prebavne težave, se morajo posvetovati z zdravnikom. Vendar pa lahko pri blagih težavah s prebavo več stvari olajša težave.
1. Sprostitev
Mnogi ljudje občutijo nelagodje v želodcu pred izpitom ali velikim dogodkom, vendar lahko dolgotrajen stres vpliva na povezavo med možgani in črevesjem, kar povzroča stalne težave.
Obstaja povezava med telesnim in duševnim zdravjem, zmanjševanje stresa pa lahko pozitivno vpliva na oboje. Ameriško psihološko združenje priporoča tri ključne načine za obvladovanje stresa:
- imeti dobro podporno mrežo,
- redna telovadba,
- dovolj spanja.
V napornem dnevu je lahko skušnjava hiteti z obroki, vendar lahko to povzroči prebavne motnje in nelagodje v želodcu. Vzemite si čas za sprostitev, zlasti pred in po jedi.
2. Pijte metin čaj
Metin čaj lahko pomaga proti slabosti in prebavnim motnjam.
3. Telovadite
Nežna vadba lahko pomaga pri zdravi prebavi. Če smo pokončni in aktivni, gravitacija omogoča premikanje hrane skozi prebavni sistem. Na primer, počasen sprehod okoli bloka lahko olajša napenjanje in zmanjša občutek sitosti. Telesna aktivnost poveča pretok krvi v mišice v prebavnem sistemu, kar pomaga premikati hrano po prebavnem traktu.
4. Zmanjšajte pline
Napenjanje in plini so lahko posledica požiranja zraka med jedjo ali pitjem. Telo pri prebavljanju hrane proizvaja tudi pline. Ujeti plini v črevesju lahko povzročijo napenjanje in nelagodje v želodcu. Imeti določeno količino plinov je zdravo, vendar nekatere dejavnosti povzročijo, da oseba pogoltne več zraka kot običajno, kar lahko poveča količino plinov v telesu.
5. Poskusite fermentirano hrano
Mikroorganizmi, kot so bakterije, so delno ali v celoti razgradili fermentirano hrano. Ti mikroorganizmi ohranjajo hrano zaupanja vrednega vira in lahko koristijo tudi zdravju črevesja.
Bakterije se naravno pojavljajo v črevesju. Nekateri pomagajo pri prebavi hrane, drugi pa lahko povzročijo težave s prebavo, če jih je v telesu preveč. Fermentirana živila vsebujejo bakterije, ki lahko pomagajo podpirati zdrav prebavni sistem.
6. Jejte več vlaknin
Vlaknine imajo številne koristi za zdravje, od zniževanja holesterola do zmanjšanja tveganja za bolezni srca. Prav tako lahko pomaga izboljšati prebavo z uravnavanjem gibanja črevesja.
7. Vodite dnevnik prehrane
Nekatera hrana in pijača povzroča težave s prebavo. Ti sprožilci se lahko razlikujejo od osebe do osebe in vodenje dnevnika hrane lahko pomaga pri prepoznavanju krivcev.
Zabeležite si po obrokih, prigrizkih in pijačah ter poudarite morebitne naslednje prebavne težave. Nato poskusite iz prehrane izločiti potencialno problematično hrano in pijačo, da vidite, ali se simptomi izboljšajo.
Nutricionist lahko osebi svetuje, preden naredi pomembnejše spremembe v prehrani. Prehranski dnevnik bo pomagal tudi zdravstvenim delavcem bolje razumeti situacijo, da bodo lahko ponudili natančnejše nasvete.
8. Izogibajte se sprožilni hrani
Medtem ko se ljudje različno odzivamo na različna živila, nekatera živila in pijače običajno povzročajo težave s prebavo. Primeri vključujejo: predelana živila, začimbe, ocvrta hrana, kisla živila, kot so kis in citrusi, kot so pomaranče, sladila, kot je fruktoza, alkohol in kofein. Omejitev vnosa teh lahko pomaga izboljšati prebavo.
Tudi hitra hrana in že pripravljene jedi vsebujejo veliko sladkorja, soli in nasičenih maščob. Telo jih lahko težje prebavi in povzročajo težave, kot sta zaprtje in plini.
Kaj uporabiti za 'čiščenje' želodca?
Oseba lahko uporablja različne prehranske metode za pomoč pri čiščenju želodca in zmanjšanju prebavnih težav.
Diete
Eden najboljših načinov za spodbujanje zdravja črevesja je uravnotežena prehrana. Nekateri prehranski načrti lahko pomagajo pri zdravljenju prebave. Na primer, sredozemska prehrana lahko pomaga pri obvladovanju prebavnih motenj. Ta dieta poudarja zdrave maščobe iz rib, olivnega olja, celih zrn in zelenjave.
Dodatki in čaji
Prehranska dopolnila in čaji lahko pomagajo tudi pri čiščenju prebavnega sistema. Kamilični čaj ima antioksidativne lastnosti in zmanjšuje napihnjenost. Čaj s kamilico in medom lahko pomaga naravno očistiti želodec. Vendar se mora oseba posvetovati z zdravnikom, da se prepriča, ali je nova prehrana ali dodatek prava zanjo.
Kdaj se posvetovati z zdravnikom?
Če so prebavni simptomi prisotni ali hudi, so lahko posledica osnovnega zdravstvenega stanja. Posamezniki, ki imajo simptome, povezane s takšnimi stanji, se morajo posvetovati z zdravnikom. Hude bolečine v trebuhu, bruhanje ali driska so lahko znaki resne zdravstvene težave.
Vizita e-novice
Vir: medicalnewstoday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV