Vizita.si
Driska

Prebava

Kako preprečiti zaprtje na dopustu?

Ma.K.
10. 07. 2023 05.00
0

Poletje je v polnem razmahu in najbrž ga ni človeka, ki ne bi odšteval dneve do pričetka zasluženega letnega dopusta. Nekateri ga najraje preživljajo doma, drugi komaj čakajo, da spakirajo kovčke in se odpeljejo ali odletijo polnit baterije na razne počitniške destinacije. A pogosto ne gre vse čisto po načrtu. Okoli 40 odstotkov počitnikarjev se med oddihom namreč sooča z zaprtjem. Kaj ga povzroči in kako si učinkovito pomagati v boju proti tej najpogostejši tegobi počitnikarjev in popotnikov?

Že pozimi ste rezervirali sanjske poletne počitnice in vse od takrat odštevate dneve do pričetka zasluženega dopusta. Več tednov vnaprej si naredite seznam stvari, ki jih morate opraviti pred odhodom ter več dni na kup zlagate vse, kar nameravate dati v kovček. 

Končno napoči veliki dan, tako veselje, kot tudi stres, vejete z vseh por vašega telesa in v vsem kaosu pozabite na hidracijo, saj ste preveč zaposleni s samim odhodom. Med potjo čutite, da bi morali na veliko potrebo, a zatrete že samo misel na to, saj enostavno ni časa. 

Vaša počitniška destinacija se izkaže za še bolj sanjsko, kot ste pričakovali in prepričani ste, da se boste končno lahko povsem sprostili ter pozabili na resnični svet. A vaše telo ima dovolj zanemarjanja njegovih potreb, zato se prebavni sistem, ki je gonilna sila celotnega organizma enostavno upre. 

No, in tako pride do prebavnih težav na dopustu. Statistike kažejo, da okoli 40 odstotkov ljudi trpi za prebavnimi motnjami med počitnicami in potovanji. Najpogosteje pride do zaprtja, vzroki pa so lahko različni. Pri nekaterih je glavni krivec dopustniški stres, drugi pozabijo na tekočino, za tretje je usoden odklon od ustaljene rutine. 

Poskrbite za zdravo prebavo tudi na dopustu.
Poskrbite za zdravo prebavo tudi na dopustu. FOTO: Thinkstock

Zakaj pride do zaprtja na dopustu?

Telo je navajeno, da se vsak dan zbudi, prehranjuje in je aktivno ob enaki uri, na počitnicah pa zagotovo ne vstajate zelo zgodaj, zvečer so povsod kakšne zabave, tako da je spanja tudi manj, gibanje pa je omejeno na pot od hotelske sobe oziroma apartmaja do najbližjih atrakcij. Poleg tega je poletni oddih običajno edini čas v letu, ko nihče ne prešteva kalorij in si privošči več sladke in ocvrte hrane ter tudi kak kozarec več alkohola. 

S tem seveda ni nič narobe, saj je v življenju treba znati uživati, a je treba vedeti tudi, kako pregnati zaprtje, ki morda sledi. Pri tem jasnega pravila, kdaj lahko govorimo o zaprtju ni, saj ima vsak med nami edinstven urnik odvajanja blata. Nekateri lahko iztrebljajo do trikrat na dan, drugi le enkrat do trikrat na teden. V kolikor je to del ustaljene rutine, je oboje normalno. Pozorni moramo biti takrat, kadar se pomembno spremenita količina blata in pogostost iztrebljanja ali pa se med samim iztrebljanjem spreminjajo lastnosti blata. 

Najobširnejša študija na temo težav z zaprtjem med potovanjem je stara 40 let, njene izsledke pa so objavili v švicarski medicinski reviji Schweizerische Medizinische Wochenschrift. Avtorji so vprašalnik razdelili 10.500 turistom, ki so se vračali v Švico po obisku destinacij s tropskim podnebjem. Ugotovili so, da je 14 odstotkov vprašanih trpelo zaradi zaprtja, povezanega z letalskim potovanjem.

Še bolj zgovorna pa je študija iz leta 2003, v kateri so španski gastroenterologi preučevali 70 posameznikov, ki so pripotovali v ZDA na krajše bivanje iz Evrope. Poleg običajnih vprašalnikov so vsi anketiranci vodili dnevnike o svojih navadah praznjenja črevesja, s standardizirano metodo so jim ocenili konsistenco vzorcev blata in jim izmerili čas prehoda hrane skozi črevesje. Okoli 40 odstotkov vprašanih se je pritoževalo nad zaprtjem med potovanjem.

Tako lahko preprečite zaprtje na potovanju!

Zaprtje na potovanju je torej veliko pogostejša tegoba, kot se morda zdi. Načeloma izzveni samo od sebe, ko se ponovno znajdete v znanem okolju na domači školjki, a ker zagotovo ne želite, da vam prebava pokvari zaslužen dopust, velja slediti 7 praktičnim nasvetom, ki spodbudijo premikanje odpadnih ter škodljivih snovi po prebavilih:

- Pred in med potovanjem pijte veliko vode. Hidracija je ključnega pomena za preprečevanje zaprtja.

- Vaš jedilnik naj bo tudi na dopustu poln vlaknin: Zelena listnata zelenjava, zelenjava in sadje, bogato z vodo, kot so melone, lubenice in kumare, ter polnovredna žita so lahko zelo koristni za vašo prebavo.

- Poskusite se med potovanjem držati običajnega režima prehranjevanja, spanja in vadbe. Jejte iste obroke ob istem času in poskušajte spati vedno ob enakih urah.

- Med potovanjem pazite na vnos kofeina in alkohola v telo, saj vas lahko dehidrirata in povečata tveganje za zaprtje.

- Jejte probiotične prigrizke, da spodbudite rast zdravih črevesnih bakterij za redno in zdravo odvajanje blata.

- Bodite previdni pri uživanju nove hrane v krajih, kamor potujete. Različne države imajo različne sestavine in načine kuhanja, ki lahko na nepričakovan način vplivajo na vaše črevesje.

- Vsakodnevno si privoščite 0,5 litra Donata, ki ga ustrezno razporedite čez celoten dan.

Z rednim pitjem Donata se boste na dopustu izognili prebavnim težavam.
Z rednim pitjem Donata se boste na dopustu izognili prebavnim težavam.FOTO: Arhiv naročnika

Zakaj Donat?

Naravna mineralna voda Donat je zaradi edinstvene kombinacije mineralov lahko odlična vsakodnevna pomoč pri preprečevanju različnih tegob prebavnega Sistema ter pri reševanju težav, kot sta zaprtje in zgaga. Prav zato je popoln spremljevalec popotnikov in dopustnikov, saj služi kot naravno osmotsko odvajalo, ki omogoča uravnavanje prebave brez stranskih učinkov. Njegova učinkovitost je dokazana s klinično študijo, še bolj v prid pa mu govori več stoletij tradicije. 

Donat blagodejno vpliva na različne dele prebavnega sistema, zato s pravilno prehrano in zdravim načinom življenja skrbimo za zdravje prebavnega sistema kot celote. Njegova visoka vsebnost sulfatov mu omogoča, da veže vodo iz celic črevesne stene, s čimer kar do petkrat poveča volumen blata ter ga mehča, da pospeši njegovo pot iz črevesja. Ker je bogat z magnezijem, obenem sprošča mišice prebavnega trakta in tako še dodatno pospešuje izločanje odpadnih snovi. 

Skrivnost je v pravilnem pitju

Vsakodnevno pitje Donata torej podpira normalno delovanje prebavnega sistema in s tem vpliva na zdravje celotnega telesa. Za preventivo je treba piti 0,2 – 0,3 l Donata zjutraj na tešče, 0,1 l pred kosilom in 0,1 – 0,2 l pred večerjo. Najbolje je, da je sobne temperature.

Če pa vas na potovanju muči zaprtje, potem popijte zjutraj na tešče 0,2 – 0,3 l Donata in še 0,2 l pred večerjo. Jutranjo količino lahko segrejete, da bo Donat topel (telesna temperatura, 37 C), saj  bo tako učinek hitrejši, CO2, ki lahko pri občutljivejših ljudeh povzroči napenjanje, pa bo izhlapel.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650