Vizita.si
Napihnjenost - 3

Prebava

Kako se znebiti bolečine v trebuhu?

N.R.A.
02. 04. 2024 04.51
0

Bolečina v želodcu je skoraj vsem zelo poznana zadeva. Včasih do nje pride zaradi slabe hrane, prehitrega hranjenja ali uživanja napačnih živil. Seveda pa obstajajo tudi določena stanja in bolezni, na kar nakazujejo predvsem ponavljajoče se težave v trebuhu.

Na srečo večina bolečin v želodcu mine sama od sebe. Kljub temu je pomembno, da spremljate, kako pogosto se pojavijo bolečine v želodcu in kako se občutijo ter če gre za znak osnovne težave, ki zahteva obisk zdravnika. Upoštevati je treba druge dejavnike, kot so narava bolečine, intenzivnost in lokacija skupaj s povezanimi simptomi.

Bolečine v trebuhu
Bolečine v trebuhuFOTO: iStock

Kateri so nekateri najpogostejši vzroki za bolečine v trebuhu?

Zastrupitev s hrano: Za razliko od manjših bolečin v želodcu simptomi zastrupitve s hrano običajno trajajo dlje (približno 24 do 72 ur). V blagih primerih lahko nekdo doživi napenjanje in nelagodje. V hujših primerih lahko povzroči drisko, slabost, bruhanje, vročino ali mrzlico.

Kako razlikovati med zastrupitvijo s hrano in trebušno gripo?
Preberi še
Kako razlikovati med zastrupitvijo s hrano in trebušno gripo?

Vnetje slepiča: Bolečina, ki jo povzroči vnetje slepiča, se pojavi nenadoma in je lahko močna. Začne se na desni strani, v spodnjem delu trebuha. Več v spodnjem članku:

Pravočasno prepoznajte vnetje slepiča
Preberi še
Pravočasno prepoznajte vnetje slepiča

Prehitro prehranjevanje: Če jeste prehitro, obstaja možnost, da boste pogoltnili več zraka, kot bi smeli, to se imenuje aerofagija. Požiranje preveč zraka lahko povzroči napihnjenost, pline, riganje in riganje.

Ste že slišali za metabolični sindrom?
Preberi še
Ste že slišali za metabolični sindrom?

Ciste na jajčnikih: To se največkrat občuti v spodnjem delu trebuha in je lahko zelo boleče. 

Zakaj se pojavijo ciste?
Preberi še
Zakaj se pojavijo ciste?

Črevesna obstrukcija: Peritonitis povzroči močno bolečino, ker je črevesje počilo. To je lahko smrtno nevarno stanje, ki ga je treba hitro zdraviti.

Izjemno nevarno stanje, če ga ne zdravimo
Preberi še
Izjemno nevarno stanje, če ga ne zdravimo

Zgaga ali refluks kisline: Za razliko od drugih možnosti mnogi ljudje to opisujejo kot pekoč občutek in manjšo bolečino.

Kako hitro odpraviti težave z zgago?
Preberi še
Kako hitro odpraviti težave z zgago?

Sindrom razdražljivega črevesja: Zelo pogosto stanje, ki povzroča bolečine v spodnjem delu trebuha.

Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč
Preberi še
Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč

Laktozna intoleranca: To izvira iz človekove nezmožnosti predelave sladkorja v mleku, kar povzroči drisko, pline ali napihnjenost.

Kakšna je razlika med alergijo na hrano in intoleranco?
Preberi še
Kakšna je razlika med alergijo na hrano in intoleranco?

Kdaj morate k zdravniku zaradi bolečin v trebuhu?

Ob vseh možnih vzrokih za bolečine v trebuhu je težko ugotoviti, kaj upravičuje obisk zdravnika. Simptomi, kot so težave s požiranjem, občutek, kot da se hrana zatika, slabost, bruhanje, lahek občutek sitosti, nenamerna izguba teže in kri v blatu absolutno zahtevajo obisk zdravnika. Če vas bolečina ponoči muči ali prebuja, jo spremlja povišana telesna temperatura ali ne popusti z zdravili brez recepta, se prav tako čim prej dogovorite za pregled pri zdravniku.

Prebava
PrebavaFOTO: Thinkstock

Če pa imate nenavadne bolečine v trebuhu ali jih želite preprečiti v prihodnosti, razmislite o eni od teh možnih rešitev:

1. Metin čaj

Zaradi vsebnosti mentola lahko nekaj tako preprostega, kot je metin čaj, pomiri bolečino v trebuhu. Toda če doživljate refluks kisline, je najbolje, da se mu izognete. Lahko namreč poslabša refluks s sprostitvijo sfinktra, ki zadržuje vsebino želodca iz požiralnika.

Katere čaje bi morali piti za znižanje visokega pritiska?
Preberi še
Katere čaje bi morali piti za znižanje visokega pritiska?

2. Ingverjev čaj

Še eno preprosto 'zdravilo' vas morda čaka v vaši kuhinji: korenina ingverja se že dolgo uporablja kot 'zdravilo' za razdražen želodec. Razlog, zakaj ingver deluje tako dobro na prebavo, ni bil nikoli natančno ugotovljen, nekateri pa pravijo, da pospeši hitrost, s katero se hrana iz želodca premika v tanko črevo.

Napitek, ki lahko pomaga pri hujšanju
Preberi še
Napitek, ki lahko pomaga pri hujšanju

3. Izogibajte se začinjeni hrani

Uživanje začinjene hrane pred spanjem je pogost krivec za refluks kisline, tako kot preveč ali prehitro uživanje hrane, kajenje in močno uživanje. Toda skoraj vse lahko povzroči občutek opeklin in povzroči bolečine v trebuhu.

Prehranske vlaknine
Prehranske vlaknineFOTO: AdobeStock

4. Povečajte vnos vlaknin

Če imate poleg bolečine v želodcu tudi druge simptome zaprtja, kot so napenjanje ali plini, dodajte več vlaknin v svojo prehrano. Napolnite svoj krožnik z več sadja in zelenjave, celih zrn in fižola ali pa začnite dan z žitnimi kosmiči z veliko vlakninami.

Začnite dan s takšno energijsko bombo
Preberi še
Začnite dan s takšno energijsko bombo

5. Izogibajte se zelenjavi, ki povzroča pline

Na drugi strani, če imate opravka z zelenimi iztrebki in razdraženim želodcem, je lahko kriva zelenjava. Naš prehranski vnos zelenjave je običajno vzrok za zeleno blato. Bolečine v trebuhu je običajno mogoče odpraviti tako, da se izogibamo zelenjavi, ki močno povzroča nastajanje plinov, kot so šparglji, brokoli in brstični ohrovt. Zmanjšajte količino, ki jo jeste, dokler se ne počutite bolje.

 Izogibajte se zelenjavi, ki povzroča pline.
Izogibajte se zelenjavi, ki povzroča pline.FOTO: AdobeStock

6. Preizkusite dieto fodmap

Ta dieta se je izkazala za učinkovito pri obvladovanju bolečin v želodcu in napihnjenosti pri bolnikih s sindromom razdražljivega črevesja, ker izloča veliko živil, ki povzročajo pline. To je izločitvena dieta, zato jo boste želeli izvajati pod nadzorom zdravstvenega delavca. Več o tej dieti si lahko preberete v spodnjem članku:

Kaj je dieta fodmap?
Preberi še
Kaj je dieta fodmap?

7. Izogibajte se ležanju takoj po obroku

To je še posebej pomembno za ljudi, ki so nagnjeni k refluksu kisline. Če se prehitro uležete, se želodčna vsebina premakne v požiralnik, kar povzroči neprijeten občutek pritiska ali bolečine, skupaj z grenkim okusom. Načrtujte, da bo vaš zadnji obrok v dnevu vsaj tri ure pred spanjem.

Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a
Preberi še
Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a

Vir: womanshealthmag

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662