Vizita.si
Napihnjenost

Prebava

Kako se znebiti napihnjenosti?

Vizita.si
07. 02. 2024 04.42
0

Napihnjenost je danes pogosta težava in je lahko posledica več različnih dejavnikov. Posledično je na voljo tudi več rešitev. Poglejmo si najpogostejše vzroke za napihnjenost in rešitve.

Najpogostejši vzroki za napihnjenost 

Prekomerno zaužitje zraka: Ko jeste ali pijete hitro, lahko pogoltnete zrak, kar lahko vodi do napihnjenosti.

Prekomerno pitje gaziranih pijač: Gazirane pijače vsebujejo ogljikov dioksid, ki lahko povzroči kopičenje plinov v prebavnem traktu.

Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?
Preberi še
Tudi vam nagaja prebava, ko ste živčni?

Prebavne motnje: Različne prebavne motnje, kot so sindrom razdražljivega črevesja, celiakija, laktozna intoleranca ali bolezni prebavil, lahko povzročijo napihnjenost.

Debelost: Prekomerna telesna masa lahko pritiska na trebušno votlino in povzroči občutek napihnjenosti.

Prekomerno uživanje vlaknin: Čeprav so vlaknine koristne za prebavo, lahko njihovo prekomerno uživanje povzroči napihnjenost, še posebej, če telo ni navajeno na večje količine vlaknin.

8 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec
Preberi še
8 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec

Nekatera živila: Nekatera živila, kot so stročnice, zelje, čebula, brokoli, lahko povzročijo večjo tvorbo plinov v prebavnem traktu.

Sedeč način življenja: Pomanjkanje telesne dejavnosti lahko upočasni prebavo in povzroči napihnjenost.

Stres: Stres lahko vpliva na delovanje prebavnega sistema in sproži napihnjenost.

Napihnjenost
NapihnjenostFOTO: iStock

Če imate težave z napihnjenostjo in se ta pojavlja redno ali je zelo intenzivna, je priporočljivo, da se posvetujete s svojim zdravnikom. Zdravnik vam lahko pomaga ugotoviti osnovni vzrok in svetovati glede zdravljenja ali prilagoditve življenjskega sloga.

Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite
Preberi še
Možgani imajo večji vpliv na vaše telo, kot si mislite

Zaradi katerih zdravstvenih stanj se lahko pojavi napihnjenost? 

Sindrom razdražljivega črevesa: Eden od simptomov te bolezni je napihnjenost. To je funkcionalna motnja prebavnega sistema, kjer ni očitnih strukturnih sprememb, vendar lahko pride do težav s prebavo.

5 nasvetov za prehrano, če ste se med prazniki preveč najedli
Preberi še
5 nasvetov za prehrano, če ste se med prazniki preveč najedli

Celiakija: Celiakija je avtoimunska bolezen, ki se pojavi kot reakcija na gluten (beljakovina, ki jo najdemo v pšenici, ječmenu in rži). Napihnjenost je lahko eden od simptomov.

Napihnjenost
NapihnjenostFOTO: Dreamstime

Laktozna intoleranca: Ljudje z laktozno intoleranco imajo težave s prebavo mlečnega sladkorja (laktoze), kar lahko povzroči napihnjenost, bolečine v trebuhu in druge prebavne težave.

Kronična bolezen jeter: Bolezni jeter, kot je ciroza, lahko povzročijo kopičenje tekočine v trebušni votlini, kar lahko povzroči občutek napihnjenosti.

Prebavne motnje: Vnetne črevesne bolezni, kot sta ulcerozni kolitis in Crohnova bolezen, lahko povzročita napihnjenost in druge prebavne težave.

Bi prepoznali enega najbolj smrtonosnih rakov?
Preberi še
Bi prepoznali enega najbolj smrtonosnih rakov?

Pankreatitis: Vnetje trebušne slinavke, imenovano pankreatitis, lahko povzroči napihnjenost in bolečine v trebuhu.

Odpoved srca: Odpoved srca lahko povzroči zadrževanje tekočine v telesu, kar vključuje tudi trebušno votlino in s tem napihnjenost.

Sindrom malabsorpcije: Stanje, kjer telo ne more učinkovito absorbirati hranil, lahko povzroči napihnjenost.

Hrana, ki je dobra za prebavo
Preberi še
Hrana, ki je dobra za prebavo

Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB): Pri GERB pride do vračanja želodčne kisline v požiralnik, kar lahko povzroči napihnjenost in nelagodje.

Kaj pomaga proti napihnjenosti? 

Uživajte hrano počasi in temeljito: Hitro uživanje hrane lahko povzroči, da pogoltnete zrak, kar prispeva k napihnjenosti. Temeljito žvečite hrano in si vzemite čas med grižljaji.

Prebava
PrebavaFOTO: AdobeStock

Izogibajte se gaziranim pijačam: Gazirane pijače lahko povzročijo kopičenje plinov v prebavnem traktu. Zmanjšajte ali popolnoma izločite njihovo uživanje.

Omejite uživanje vlaknin: Če uživate velike količine vlaknin in opažate, da vam povzročajo napihnjenost, poskusite postopoma povečevati vnos vlaknin in pijte zadostne količine vode.

Kdaj so vetrovi lahko razlog za skrb?
Preberi še
Kdaj so vetrovi lahko razlog za skrb?

Izogibajte se živilom, ki povzročajo pline: Nekatera živila, kot so stročnice, zelje, čebula in brokoli, lahko povečajo tvorbo plinov. Če opazite, da določena hrana povzroča napihnjenost, jo omejite ali izločite iz prehrane.

Pijte zadostne količine vode: Dobra hidracija lahko pomaga pri normalnem delovanju prebavnega sistema. Poskrbite, da pijete dovolj vode čez dan.

Redna telesna dejavnost: Gibanje spodbuja normalno delovanje prebavnega sistema. Poskusite vključiti redno telesno dejavnost v svoj vsakdan.

Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?
Preberi še
Se zavedate, kako zelo možgani vplivajo na črevesje?

Omejite uživanje alkohola: Alkohol lahko povzroči razdraženost prebavnega trakta in prispeva k napihnjenosti. Omejite uživanje alkohola ali ga izločite.

Uporabljajte probiotike: Probiotiki so koristni mikroorganizmi, ki lahko pomagajo uravnotežiti črevesno floro. Prehrana bogata s probiotičnimi živili ali dopolnila s probiotiki lahko pomagajo nekaterim ljudem z napihnjenostjo.

Če se težave z napihnjenostjo pojavljajo redno ali so hude, je priporočljivo, da se posvetujete s svojim zdravnikom. Slednji vam lahko pomaga ugotoviti osnovni vzrok in vam svetuje glede nadaljnjega zdravljenja ali prilagoditev življenjskega sloga.

Kako se znebiti napihnjenega trebuha in pospešiti prebavo?

O tem pa pišejo na ZADOVOLJNA.SI.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650