Vizita.si
Prebava

Prebava

Lahko slaba prebava vodi v hude bolezni?

N.R.A.
03. 11. 2024 04.50
0

Že dolgo odkrito in poznano dejstvo je, da so možgani in naše črevesje neločljivo povezani. V prebavi se 'skriva' tudi naš imunski sistem, upravičeno pa lahko trdimo, da je prebava odgovorna za naše splošno počutje. Lahko torej prebava vodi v hude bolezni? Kako lahko to preprečimo?

Mikrobiom je ime za skupek genov vseh mikroorganizmov, ki sestavljajo ekosistem v našem telesu, mikrobno združbo, sestavljeno iz številnih bakterij, kvasovk in drugih mikroorganizmov, edinstvenih in specifičnih za vsakega posameznika, bolj znano kot mikrobiota, je za net.hr pojasnila nutricionistka Karmen Matković Melki, dipl.ing., univ.mag.pharm

So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?
Preberi še
So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?

Nutricionistka dodaja, da dobre bakterije spodbujajo obnavljanje in ravnovesje naše naravne mikroflore ter preprečujejo kolonizacijo (prekomerno razraščanje) oportunističnih in patogenih bakterij, ki so bolj znane kot tako imenovane slabe bakterije. Probiotiki s svojim varovalnim presnovnim delovanjem vplivajo na zmanjšanje prepustnosti črevesja, skrbijo za boljšo absorpcijo in izkoristek hranil ter ustvarjajo snovi, ki obnavljajo črevesne celice.

Prebava
PrebavaFOTO: Shutterstock

Za zdravo življenje je pomembno ohranjati ravnovesje znotraj mikrobiote, da bi to dosegli, pa moramo poskrbeti za svoj življenjski slog in prehrano. To so osnovni dejavniki, ki vplivajo na zdravje mikrobiote. Zato je ključnega pomena, da poskušamo ohraniti prehrano raznoliko in uravnoteženo. 

Znano je, da lahko neravnovesje mikrobiote povzroči številne bolezni, od neškodljivih do najresnejših. Lahko rečemo, da neravnovesje mikrobiote vodi v razvoj zdravstvenih težav in da je neuravnotežena mikrobiota lahko prisotna pri ljudeh z različnimi boleznimi.

8 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec
Preberi še
8 stvari, ki jih ne bi smeli početi na prazen želodec

Omenjena nutricionistka dodaja, da so stres, neustrezna prehrana, prekomerna telesna teža, staranje , kronične bolezni, bakterijske in virusne okužbe, jemanje zdravil (predvsem antibiotikov) zunanji dejavniki, ki vplivajo na disbiozo, neravnovesje črevesne mikrobiote, pri čemer ta izgubi svojo naravno sposobnost podpiranja normalnega delovanja prebave, imunskega in nevrološkega sistema, našega zdravja kot celote. 

Prebava
PrebavaFOTO: Shutterstock

Probiotiki so se izkazali za učinkovitega zaveznika zdravja prebavnega sistema, kjer glede na vrsto in sev pomagajo pri prebavi, zmanjšujejo napenjanje, drisko in zaprtje ter preprečujejo vnetna črevesna obolenja. 

To se zgodi, če predolgo sedite na stranišču
Preberi še
To se zgodi, če predolgo sedite na stranišču

In kaj vam lahko pomaga? Nutricionistka je za net.hr predlagala uživanje sezonske, polnovredne, raznolike, predvsem sredozemske prehrane. Optimalna hidracija, vnos vode in elektrolitov prispeva k dobri prebavi in s tem ravnovesju mikrobiote. 

10 živil, ki se jim je dobro izogibati, če imate Crohnovo bolezen
Preberi še
10 živil, ki se jim je dobro izogibati, če imate Crohnovo bolezen

Pomembna elementa zdrave mikrobiote sta redno spanje in ustrezno spoprijemanje s stresom sodobnega načina življenja. Zelo koristno je tudi, da smo čim manj izpostavljeni škodljivim dejavnikom, kot so cigarete, alkohol, zdravila in podobno.  Nepogrešljiv dejavnik dobre prebave in s tem zdravja mikrobiote je tudi zmerno gibanje.

Vir: net.hr

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631