Napihnjenost je občutek polnosti ali otekline v trebuhu, ki ga povzroči kopičenje plinov v črevesju, piše health.

Zaradi napihnjenosti je vaš trebuh včasih videti večji, kar imenujemo napenjanje. Napihnjenost lahko nekaterim ljudem povzroča tudi nelagodje ali bolečino. Napihnjenost je običajno bolj nadloga kot resna zdravstvena težava. Čeprav se lahko počutite neprijetno ali celo postanete negotovi, je napenjanje po jedi pogosto mogoče preprečiti.

Najboljši način za zaustavitev napihnjenosti po jedi
Uživanje počasi in temeljito žvečenje hrane je najboljši način za zaustavitev napihnjenosti po jedi, saj vam pomaga preprečiti požiranje odvečnega zraka. Še posebej je koristno, če pogosto rigate. Ta preprosta strategija pomaga pri prebavi, tako da hrano razdeli na manjše delce, kar vašemu črevesju olajša predelavo zaužitega.
Ta sprememba je lahko preprosta. Lahko jemljete manjše grižljaje, uporabljate manjše pripomočke, žvečite večkrat, preden pogoltnete, ali si med obrokom privoščite kratke premore tako, da med grižljaji srkate vodo ali odložite pribor.

Ta tehnika ima tudi druge prednosti. Če si vzamete čas, lahko pojeste manj in se počutite siti, kar lahko pomaga pri uravnavanju telesne teže. Raziskave kažejo, da traja približno 20 minut, da vaši možgani prepoznajo, da ste siti. Nasprotno pa je prehitro prehranjevanje povezano s pridobivanjem dodatne teže.
Počasno prehranjevanje je tudi premišljena prehranjevalna praksa, saj ste lahko pozorni na svojo hrano in njeno aromo, okuse in teksturo. Zavestno prehranjevanje vključuje odstranjevanje motenj in ohranjanje zavedanja telesnih signalov med jedjo (npr. lakota in sitost), ne da bi se obsojali. Zavestno prehranjevanje pomaga zmanjšati stres in podpira telesni prebavni sistem s spodbujanjem sprostitve.

Več načinov za preprečevanje in zdravljenje napihnjenosti
Obstajajo tudi drugi načini za preprečevanje napenjanja po jedi. Uživanje manjših obrokov čez dan pomaga preprečiti preobremenitev črevesja in zmanjša nastajanje plinov, zaradi česar se počutite bolj udobno. Ne pozabite upočasniti in med jedjo sedeti, namesto da bi jedli na poti, kar lahko privede do prehitrega prehranjevanja in prenajedanja.
Redna vadba lahko izboljša prebavo in pomaga preprečiti napenjanje. Dejavnosti, kot je hoja, so lahko še posebej koristne, ko se počutite napihnjeni. Masiranje trebuha od desne proti levi lahko pomaga sprostiti ujeti plin. Poskusite lahko tudi s simetikonom ali drugimi zdravili brez recepta za pline, vključno s kapsulami oglja, ki lahko obarvajo vaše blato črno, čeprav je to neškodljivo.

Če imate tudi zaprtje, je pomembno, da se za zdravljenje posvetujete z zdravnikom. Medtem ko lahko živila z veliko vlakninami pomagajo pri rednem odvajanju in zaprtju, lahko netopne vlaknine, ki jih najdemo v zunanji lupini rastlinskih živil, kot so cela zrna, oreščki in semena, povzročijo večjo napihnjenost in pline. Topne prehranske dodatke, kot je psilij, je na splošno lažje prenašati.
Čemu se je treba izogibati?
Najbolje se je izogibati ali omejiti navade, ki lahko spodbujajo napenjanje, kot so žvečenje žvečilnega gumija, sesanje sladkarij, pitje gaziranih pijač, pitje po slamici in govorjenje med jedjo ali pitjem. Te navade lahko povzročijo, da pogoltnete več zraka, kar prispeva k napihnjenosti.

Nekateri ljudje občutijo več plinov, ko zaužijejo določene ogljikove hidrate, ki niso popolnoma prebavljeni. Ko ti ogljikovi hidrati dosežejo debelo črevo, jih bakterije razgradijo in povzročijo pline. Živila in pijače, ki vsebujejo ogljikove hidrate, ki lahko povzročijo prekomerno nastajanje plinov, vključujejo:
- Določeno sadje, kot so jabolka, breskve in hruške.
- Zelenjava, kot sta čebula in česen, pa tudi zelenjava iz družine križnic, kot so brokoli, cvetača, zelje in ohrovt.
- Stročnice, kot so fižol, grah in leča.
- Mlečni izdelki, kot so mleko, sladoled in jogurt.
- Polnozrnate žitarice, kot so oves, rž in polnozrnata pšenica.
- Pijače z visoko vsebnostjo fruktoznega koruznega sirupa, kot so sadni sokovi, energijske pijače, brezalkoholne pijače in športne pijače.
- Sladkarije, žvečilni gumi ali izdelki s sladkornimi alkoholi (vrsta sladila), ki se končajo na '-ol', kot so eritritol, manitol, maltitol, sorbitol in ksilitol.

Uživanje preveč vlaknin ali hrane z visoko vsebnostjo maščob lahko poveča tudi napenjanje po jedi. Pogovorite se s svojim zdravnikom, če menite, da nekatera živila povzročajo napenjanje. Registrirani dietetik vam lahko pomaga prepoznati sprožilna živila in vam svetuje glede prehrane, da ostanete nahranjeni.
Kdaj obiskati zdravnika?
Napihnjenost se lahko zgodi vsakomur, pogosto zaradi požiranja preveč zraka ali prenajedanja. Napihnjenost je pri večini ljudi blaga in začasna. Če doživite kronično ali hudo napihnjenost ali če napihnjenost spremlja kateri koli od naslednjih simptomov, se morate posvetovati z zdravstvenim delavcem:
- Bolečine v trebuhu.
- Kri v blatu ali temno, katranasto blato.
- Driska.
- Bruhanje.
- Hujšanje.
- Poslabšanje zgage.

Stanja, kot so zaprtje, gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB), intoleranca za laktozo, sindrom razdražljivega črevesja (IBS) in prekomerno razraščanje bakterij v tankem črevesu (SIBO), lahko povzročijo stalno napihnjenost. Zdravnik lahko pomaga ugotoviti, kaj se dogaja, in priporoči pravo zdravljenje.

Napihnjenost je običajno blago moteča težava, ki jo povzroči prenajedanje, požiranje zraka ali uživanje določene hrane. Počasno prehranjevanje, uravnavanje velikosti porcij, redna vadba in izogibanje navadam, ki povečujejo požiranje zraka, lahko pomagajo preprečiti napenjanje. Če je napihnjenost huda, vztrajna ali jo spremljajo drugi zaskrbljujoči simptomi, kot je krvavo blato ali izguba teže, se je pomembno posvetovati z zdravstvenim delavcem.
Vizita e-novice
Vir: health
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV