Ljudje imajo želodčne težave zaradi različnih razlogov, od prehranjevalnih navad do prebavnih motenj. Pogosti simptomi želodčnih težav vključujejo krče, bruhanje in spremembe v blatu.
Prebavila sestavljajo usta, želodec in črevesje. Ti organi skupaj z jetri, žolčnikom in trebušno slinavko sodelujejo pri absorpciji hranil in izločanju odpadkov.
Motnje v tem procesu lahko povzročijo vrsto simptomov, od krčev do bruhanja. Mnoge od teh težav lahko sčasoma minejo in predstavljajo majhno tveganje zapletov. Vendar pa so na videz običajne želodčne težave lahko posledica več prebavnih motenj.
Poznavanje znakov in simptomov pogostih prebavnih motenj lahko pomaga ljudem, da jih prepoznajo in poiščejo ustrezno zdravljenje.
Kaj je prebavna motnja?
Prebavne motnje so skupina stanj, ki se pojavijo, ko prebavni sistem ne deluje, kot bi moral. Zdravstveni strokovnjaki jih razdelijo v dve kategoriji: organske in funkcionalne motnje prebavil.
Organske motnje prebavil se pojavijo, ko v prebavnem sistemu obstajajo strukturne nepravilnosti, ki preprečujejo njegovo pravilno delovanje.
Pri funkcionalnih motnjah prebavil se zdi, da je prebavni trakt strukturno normalen, vendar še vedno ne deluje dobro.
Najpogostejše prebavne motnje:
- sindrom razdražljivega črevesa,
- prekomerna bakterijska rast v tankem črevesu,
- gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB),
- žolčni kamni,
- celiakija,
- Crohnova bolezen,
- ulcerozni kolitis.
Manj pogoste prebavne motnje:
- Hirschsprungova bolezen,
- ahalazija,
- Ménétrierjeva bolezen.
Sindrom razdražljivega črevesja
Glavni simptom tega stanja je bolečina v trebuhu, ki se lahko pojavi pred ali po odvajanju blata. Ljudje lahko doživijo tudi drisko, zaprtje ali oboje. Katero vrsto ima oseba, je odvisno od tega, ali ima oseba pogosteje drisko ali zaprtje ali oboje enako. Drugi simptomi lahko vključujejo:
- napenjanje,
- bela sluz v blatu,
- nepopolno odvajanje blata.
Več v spodnjem članku:
Prekomerna bakterijska rast v tankem črevesu
To stanje se pojavi, ko bakterije iz debelega črevesa migrirajo v tanko črevo in povzročijo simptome, kot so napenjanje, driska in zaprtje.
Zdravljenje vključuje jemanje antibiotikov, vendar lahko vključuje tudi zdravila za pomoč pri prebavi in odpravljanju osnovnega vzroka.
Refluks kisline se pojavi, ko se želodčna vsebina osebe vrne v požiralnik ali cev za hrano. GERD lahko povzroči ezofagitis, ki je vnetje ali draženje požiralnika. Vendar pa ima oseba lahko tudi GERB brez ezofagitisa. Pogosti simptomi GERD z ezofagitisom vključujejo:
- zgaga,
- pekoča zgaga,
- bolečina v prsnem košu,
- slabost,
- bolečina pri požiranju.
Več v spodnjem članku:
Žolčnik je majhna vrečka, v kateri je shranjen žolč, ki ga telo porabi pri prebavi. Žolčni kamni so majhni kamni, ki nastanejo v žolčniku. V večini primerov oseba morda ne ve, da ima žolčne kamne, saj običajno ne povzročajo nobenih simptomov. Vendar pa lahko ljudje občutijo simptome, če se žolčni kamni tvorijo pred odprtino v žolčniku.
Simptomi lahko vključujejo:
- trdovratna bolečina pod rebri na desni strani telesa,
- zlatenica,
- visoka temperatura,
- slabost,
- bruhanje,
- potenje.
Zdravljenje žolčnih kamnov lahko vključuje kirurško odstranitev žolčnika ali postopek, pri katerem bo zdravstveni delavec odstranil žolčne kamne iz žolčevoda.
Več v spodnjem članku:
Celiakija je avtoimunsko stanje, ki povzroči, da telo napade črevesno sluznico, če oseba uživa hrano, ki vsebuje gluten. Za razliko od občutljivosti na gluten, ki ni povezana s celiakijo, je celiakija resno stanje, ki lahko povzroči poškodbe črevesja, če je ne zdravimo. Simptomi celiakije lahko vključujejo:
- dolgotrajna driska,
- zaprtje,
- blato, ki je bledo, bolj smrdljivo kot običajno in lebdi,
- bolečine v trebuhu,
- napenjanje,
- plini,
- slabost,
- bruhanje.
Sčasoma lahko nezdravljena celiakija povzroči zaplete, kot so:
- podhranjenost,
- mehčanje kosti,
- težave, povezane z živčnim sistemom,
- težave z razmnoževanjem.
Glavno zdravljenje celiakije je brezglutenska dieta.
Več v spodnjem članku:
Crohnova bolezen je vrsta vnetne črevesne bolezni. Povzroča kronično vnetje v prebavilih, najpogosteje v tankem črevesu.
Nekateri pogosti simptomi Crohnove bolezni vključujejo:
- kronična driska,
- nepojasnjena izguba teže,
- bolečine v trebuhu,
- krvavo blato,
- utrujenost.
Crohnova bolezen je lahko posledica avtoimunske reakcije na določene bakterije v prebavnem traktu. Vendar pa lahko vlogo igrajo tudi genetski in okoljski dejavniki.
Več v spodnjem članku:
Povzroča vnetje v danki in debelem črevesu. Vnetje se lahko sčasoma razširi tudi na druge dele črevesja.
Nekateri simptomi lahko vključujejo:
- dolgotrajna driska,
- nepojasnjena izguba teže,
- utrujenost,
- bolečine v trebuhu.
Kot pri drugih vrstah prebavnih motenj je lahko vzrok za ulcerozni kolitis kombinacija avtoimunskega odziva, genetike in okoljskih vzrokov.
Več v spodnjem članku:
Kako si pomagati?
Vse je odvisno od tega, katero stanje imate, in razloga, ki stoji za njim. Zdravniki začnejo poskušati diagnosticirati prebavno stanje tako, da opravijo fizični pregled in postavljajo vprašanja o posameznikovih simptomih in zdravstveni anamnezi. Zdravnik lahko na primer vpraša o:
- zdravilih, ki jih oseba jemlje,
- njihovi prehrani in življenjskemu slogu,
- ali imajo sorodniki prebavne težave.
Nato lahko nadaljujejo z naročanjem testov, kot so:
- krvne preiskave, ki lahko pomagajo odkriti celiakijo, vnetje ali znake okužbe,
- testi blata, ki lahko zaznajo vnetje in pregledajo bakterije v človekovem črevesju,
- endoskopija, pri kateri zdravnik vstavi majhno kamero v požiralnik za pregled zgornjega dela prebavnega trakta,
- kolonoskopija, med katero zdravnik vstavi majhno kamero v danko, da pregleda spodnji del prebavnega trakta,
- dihalne teste z laktulozo, ki jih zdravniki uporabljajo za diagnosticiranje nekaterih oblik,
- medicinsko slikanje, kot so CT, ultrazvok in rentgenski žarki.
Pri postavljanju diagnoze se bo oseba morda morala posvetovati z različnimi zdravstvenimi delavci. Med drugim se lahko na primer posvetujejo z zdravnikom primarne zdravstvene oskrbe, gastroenterologi ali dietetiki.
Obstaja veliko prebavnih motenj od običajnih do redkih. Mnogi vključujejo podobne simptome, zaradi česar jih je težko diagnosticirati. Če oseba opazi, da ima simptome, ki zanjo niso običajni, mora poiskati zdravniško pomoč, da izključi resne bolezni, dobi diagnozo in začne z zdravljenjem.
Na BIBALEZE.SI si lahko preberete, kako lahko pomagate dojenčku ob prebavnih motnjah.
Vizita e-novice
Vir: medicalnewstoday
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV