Vizita.si
Driska

Prebava

Nalezljive črevesne bolezni, ki nam pretijo poleti

N.R.A.
07. 08. 2024 04.50
0

Črevesne nalezljive bolezni so najpogostejše nalezljive bolezni na svetu. Skupno jim je, da se prenašajo po fekalno-oralni poti, kar pomeni, da se povzročitelji izločajo z blatom, v telo pa vstopajo skozi usta. Pomembno vlogo pri prenosu, piše Kreni Zdravo, imajo umazane roke in hrana živalskega izvora. Za črevesnimi boleznimi pogosteje zbolevamo poleti, saj visoke temperature spodbujajo razmnoževanje patogenov.

Kampilobakterioza, salmoneloza, citotoksična Escherichia coli, kriptosporidioza in giardioza so nekateri izmed globalno prisotnih povzročiteljev, katerih učinki so najbolj izraziti v poletnih mesecih.

Tudi možgani imajo lahko svoj mikrobiom
Preberi še
Tudi možgani imajo lahko svoj mikrobiom

Kampilobakterioza

Okužba s kampilobakterjem je glavni povzročitelj driske v razvitih državah. Najdemo jo v vseh vrstah mesa, toplotno neobdelanem mleku, pa tudi v živilih rastlinskega izvora, če so onesnažena in premalo oprana. Simptomi se pojavijo nekaj dni po okužbi in trajajo približno sedem dni. Simptomi, ki jih spremljajte in bodite na njih pozorni, so: driska, trebušni krči, visoka temperatura, slabost in bruhanje.

Prebava
PrebavaFOTO: AdobeStock

Po potrditvi diagnoze bakterije Campylobacter z mikrobiološko preiskavo blata dajejo antibiotike s priporočilom nadomeščanja tekočine.

Salmoneloza

V naših krajih običajno prevladuje netifusna salmoneloza. Povzročitelj okužbe je bakterija salmonela, ki jo najdemo v vodi, onesnaženi z iztrebki, školjkah (zaradi onesnažene vode), termično neustrezno obdelanem mleku in mlečnih izdelkih ter v jajcih, mesu in mesnih izdelkih. 

Če si želite zdravja, ne delajte tega svoji prebavi
Preberi še
Če si želite zdravja, ne delajte tega svoji prebavi

Poleg hrane so lahko vir okužbe tudi hišni ljubljenčki, kot so želve in plazilci. Klasificiramo ga kot gastroenteritis, enterično vročino in septični sindrom, ki je najhujša stopnja okužbe. Najpogostejši simptomi: glavobol, slabost, bruhanje, driska, bolečine v trebuhu, povišana telesna temperatura, tresenje in slabo počutje.

Bolezen ugotavljajo z odvzemom vzorca blata, izbruhane mase in sumljive hrane za mikrobiološko diagnozo. Zdravljenje je simptomatsko, kar pomeni nadomeščanje izgubljene tekočine in elektrolitov, saj kljub temu da so vzrok bakterije, antibiotiki niso priporočljivi zaradi možnega podaljšanja bolezni in prehoda v kronično stanje.

Črevesje
ČrevesjeFOTO: Adobe Stock

Escherichia coli

Patogenih oblik Escherichie coli je več, pogostejše so takoimenovana potovalna driska, medtem ko citotoksična oblika močno poškoduje celice prebavnega sistema. Rezervoar teh nevarnejših oblik je govedo, zato je možen vir okužbe premalo kuhana govedina.

Okužba se začne nenadoma, v 24 urah po zaužitju okužene hrane in traja približno teden dni, če se pri ogroženih bolnikih ne razvijejo zapleti, kot je hemolitično-uremični sindrom (nenaden padec števila trombocitov, propadanje eritrocitov in možna odpoved ledvic), torej pri mlajših od pet let in pri starejših ljudeh.

Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč
Preberi še
Najpogostejše prebavne motnje, preventiva in pomoč

Simptomi so: trebušni krči, vodena driska, ki postane krvava in vročina (čeprav ne vedno).

Mikrobiološka analiza blata potrdi povzročitelja in takoj začnemo s podporno terapijo – nadomeščanjem tekočine in elektrolitov. Tako kot pri salmonelozi tudi pri antibiotikih ni dokazanega ugodnega učinka pri lajšanju simptomov ali zmanjšanju števila povzročiteljev.

Če greste na veliko potrebo več kot tolikokrat, lahko to predstavlja težavo
Preberi še
Če greste na veliko potrebo več kot tolikokrat, lahko to predstavlja težavo

Kriptosporidioza

Gre za okužbo s parazitom Cryptosporidium, ki se razmnožuje v celicah tankega črevesa. Prenaša se s fekalno okuženo hrano ali vodo, z nečistimi rokami ali preko živali. Pogostejša je v manj razvitih regijah. Simptomi se pojavijo teden dni po okužbi s parazitom in se začnejo nenadoma ter trajajo do dva tedna. Izločanje oocist (razvojna oblika parazita) z blatom se lahko nadaljuje še nekaj tednov po tem, ko simptomi popustijo.

Opozorilni simptomi so: obilna vodna driska, trebušni krči, slabost, vročina (manj pogosto) in slabo počutje.

Črevesje
ČrevesjeFOTO: Adobe Stock

 Giardioza 

Povzročitelj bolezni tankega črevesa je parazit Giardia lamblia, ki se pojavlja v predelih s slabimi higienskimi razmerami. Prenaša se po fekalno-oralni poti. Simptomi so navadno: slabost, napenjanje, nelagodje v trebuhu, obilno in smrdljivo blato in driska.

Diagnozo potrdijo z laboratorijskimi preiskavami blata. Terapija se izvaja z zdravili.

7 razlogov, zakaj je vaš iztrebek zelen
Preberi še
7 razlogov, zakaj je vaš iztrebek zelen

Kako preprečiti črevesne bolezni v poletnem času? 

Da preprečite okužbo in preprečite poletne črevesne bolezni, upoštevajte naslednje nasvete:

– redno in temeljito umivanje rok s toplo vodo in tekočim milom,

So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?
Preberi še
So lahko bolečine v trebuhu povezane s tesnobo, stresom in celo jezo?

– toplotna obdelava hrane,

– temeljito pranje sadja in zelenjave,

– izogibanje ohranjanju hrane pri sobni temperaturi in pogrevanju hrane,

– izogibanje uživanju nepasteriziranega mleka in higiensko oporečne površinske vode.

Vir: krenizdravo

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650