Predstavljajte si tipično nedeljsko popoldne. Ravnokar ste pojedli obilno kosilo, na hitro pospravili mizo, si morda pripravili skodelico kave in se zleknili na kavč oziroma sedežno garnituro v dnevni sobi ter prižgali televizor ali v roke vzeli knjigo oziroma časopis.
Gre za navado, ki se je, zlasti v hladnejšem delu leta, poslužujejo mnogi. Ker enostavno prija, da se po obroku uležemo in si privoščimo hitri počitek oziroma tako imenovani 'power nap'. Precej manj pa je nad tovrstnim početjem navdušen vaš prebavni sistem.
V vodoravnem položaju telesa želodčna kislina zlahka zdrsne v požiralnik
Čeprav se vam morda zdi, da s tem, ko greste počivat po obroku, svoji prebavi delate uslugo, temu v resnici ni tako. Zaradi velike količine zaužite hrane, pa tudi zaradi oslabelih in preveč sproščenih mišic na dnu požiralnika, se lahko kislina iz želodca namreč vrača v požiralnik in zateka vse do grla in ust. V kolikor se takoj po jedi uležete, ji to pot še dodatno olajšate, posledica pa je pekoč občutek v prsih in požiralniku, oziroma zgaga.
Zgaga je zdravstveno stanje, za katero je značilen boleč ali pekoč občutek, ki izvira iz sredine prsnega koša ali zgornjega dela želodca. Od tam se lahko bolečina širi navzgor, navadno proti grlu, ali celo proti čeljustim. Včasih ta občutek izgine zelo hitro, pri hudi ali dolgotrajni zgagi pa je lahko prisoten tudi več ur.
Zakaj pride do zgage in kako jo ublažiti?
Do zgage pride zaradi težav z želodčno kislino. Ta ima sicer ključno vlogo pri prebavi beljakovin, ščiti pred okužbami in je nasploh koristna za organizem. A če se spodnja zapiralka požiralnika, mišica, ki se nahaja na vhodu v želodec in ima vlogo 'vratarja', preveč sprosti ali prepogosto odpira, se lahko želodčna kislina vrne v požiralnik, kjer pride v stik s sluznico in povzroči vnetje. To stanje se imenuje refluks kisline in je vzrok za neprijeten občutek, splošno znan kot zgaga.
Čeprav gre za izjemno neprijetno težavo, zgaga v večini primerov k sreči ni nevarna, saj pekoč občutek hitro izgine. Večina si pomaga z zdravili za lajšanje zgage, ki jih je mogoče dobiti v lekarni brez recepta. Prav tako so dobro znani tudi preventivni ukrepi, z upoštevanjem katerih lahko na naraven način močno omilite ali celo povsem odpravite refluks kisline. Med najbolj znanimi so sprememba prehrane, več gibanja, izogibanje kavi, gaziranim pijačam, kajenju, alkoholu in stresu, pa tudi pitje naravne mineralne vode Donat.
Zakaj Donat?
Donat je naravna mineralna voda, ki deluje kot antacid – nevtralizira želodčno kislino ter blaži bolečine in pekoč občutek v prsih. Ima visoko vsebnost mineralov (natrij, magnezij, sulfat, hidrogenkarbonat). Hidrogenkarbonati v obliki natrijevih, kalcijevih ali magnezijevih soli delno nevtralizirajo želodčno kislino. Donat tako ublaži pekoč občutek v želodcu in/ali požiralniku, navadno že takoj po pitju.
Pri tem se je treba držati posebnega režima pitja Donata. Strokovnjaki Medical centra Rogaška priporočajo pitje 0,1–0,2 l Donata večkrat na dan, 20 minut pred obrokom. V primeru zgage (1–2 uri po obroku) lahko pijete po 0,1 l Donata tudi med posameznimi obroki. Pustite ga pri sobni temperaturi in ga pijte počasi, požirek za požirkom.
Poslovite se od zgage na naraven način
Ker pa je znano, da učinek Donata v boju proti zgagi dodatno podkrepita pravilna prehrana in zdrav življenjski slog, vam je ob pogostem pojavu zgage lahko v veliko pomoč 7-dnevni brezplčani program Donat Brez zgage, s pomočjo katerega boste uspeli prepoznati in naraven način lajšati zgago, usvojili boste pravilne prehranske navade in tako preprečili ponoven pojav te prebavne tegobe in hkrati pomembno izboljšali kakovost svojega življenja.
7-dnevni Program Donat Brez zgage je nastal v sodelovanju s strokovnjaki družinske medicine in nutricionisti in vključuje priročnik z nasveti za prehrano s katero lahko olajšate zgago, zdrave jedilnike za vsak obrok dneva, deset dodatnih nasvetov za lajšanje zgage in napotke za izvajanje preproste tehnike dihanja, dnevnik prehrane, s katerim boste brez težav lahko prepoznali živila, ki vam povzročajo zgago ter načrt pravilnega pitja Donata.
Kdaj je lahko zgaga simptom resnejših zdravstvenih težav?
Ob pravilni prehrani in zdravih življenjskih navadah je Donat lahko torej velika pomoč za ublažitev zgage na popolnoma naraven način. Če pa se zgaga pojavlja konstantno in je z klasičnimi preventivnimi ukrepi ni mogoče ublažiti, gre najverjetneje za kronično zgago, imenovano gastroezofagealna refluksna bolezen, oziroma krajše GERB.
V tem primeru gre za resnejšo zdravstveno težavo, ki lahko vodi v resnejše zaplete in trajne poškodbe požiralnika. Med najpogostejše sodijo:
- ezofagitis, oziroma vnetje sluznice požiralnika, ki lahko ob neukrepanju povzroči razjede, brazgotinjenje in celo zožitev požiralnika;
- razjede na požiralniku, ki so posledica pogoste izpostavljenosti želodčni kislini in lahko vodijo v resne zaplete, kot je pretrganje požiralnika ali krvavitev iz zgornjega dela prebavil;
- aspiracijska pljučnica, do katere pride, ko želodčno kislino nehote vdihnemo v pljuča in pride do okužbe, ki lahko v primeru, da je ne zdravimo, vodi do hudih in celo usodnih zapletov
- barrettov požiralnik, to je kronična poškodba požiralnika, ki jo povzroči želodčna kislina in lahko privede do bolezenskih sprememb v celicah, ki lahko ob neukrepanju postanejo rakave in povzročijo raka požiralnika.
Kdaj je čas, da poiščete zdravniško pomoč?
Čeprav se zdi precej nedolžna, zgage torej nikakor ne smemo jemati preveč zlahka. Če se pojavlja pogosto, več kot 3-krat na teden, in je ne morete povezati s svojim življenjskim slogom, prehrano ter drugimi tipičnimi simptomi, ali čutite, da gre morda za kaj resnejšega, je izjemno pomembno, da obiščete zdravnika, ki bo ugotovil, ali gre za kakšno bolezensko stanje ali pa je vendarle težava zgolj prehodne narave.
V prvem primeru bo potrebna terapija z zdravili, morda celo kak poseg, v drugem pa lahko za svoje zdravje poskrbite sami – tako, da se pridružite brezplačnemu programu Donat Brez zgage, sprejemete nekaj zdravih življenjskih odločitev in izboljšate kakovost vašega življenja.
Za zdravo prihodnost
Vodeni programi zdravja Donat so del trajnostne strategije Donata, v sklopu katere so se zavezali, da bodo izobraževali širšo družbo o pomenu zdrave prebave za zdravje celotnega telesa in ljudi usmerjali na poti do usvajanja zdravih življenjskih navad. Do danes je zdrave življenjske navade s pomočjo vodenih programov zdravja Donat usvojilo že preko 235.000 udeležencev. Pridružite se jim tudi vi, prijavite se na program Donat Brez zgage TUKAJ!
Sponzorirana vsebina