Poleti je tako na domačih vrtovih kot policah trgovin na voljo izjemno pestra ponudba zdrave, lokalne zelenjave, zato je pametno izkoristiti priložnost za bolj zdravo prehranjevanje. Ne le zaradi morebitne izgube kakšnega odvečnega kilograma, temveč tudi in predvsem zato, da razbremenite vašo prebavo in pomagate prebavnemu sistemu, da bo brezhibno deloval in vas ščitil pred težavami, kot so zaprtje, napihnjenost ter zgaga.
Poleg povečanega vnosa zelenjave v prehrano si do bolj zdravega življenjskega sloga lahko pomagate še z rednim pitjem naravne mineralne vode Donat, ki je znana po tem, da podpira prebavo na naraven način. Zaradi edinstvene kombinacije mineralov Donat predstavlja odlično vsakodnevno pomoč pri preprečevanju različnih tegob prebavnega sistema ter pri reševanju težav, kot sta zaprtje in zgaga. Za preventivo je priporočljivo piti 0,2 – 0,3 l Donata zjutraj na tešče, 0,1 l pred kosilom in 0,1 – 0,2 l pred večerjo. Najbolje je, da je sobne temperature.
Zakaj Donat?
Donat blagodejno vpliva na različne dele prebavnega sistema, zato s pravilno prehrano in zdravim načinom življenja poskrbite za zdravje prebavnega sistema kot celote. Njegova visoka vsebnost sulfatov mu omogoča, da veže vodo iz celic črevesne stene, s čimer kar do petkrat poveča volumen blata ter ga mehča, da pospeši njegovo pot iz črevesja. Ker je bogat z magnezijem, obenem sprošča mišice prebavnega trakta in tako še dodatno pospešuje izločanje odpadnih snovi.
Katero vrsto zelenjave je poleti še posebej priporočljivo redno umeščati na jedilnik?
Tako zelenjava, kot tudi sadje sta pomemben vir vitaminov, mineralov in prehranskih vlaknin, poleg naštetega vsebujeta še celo paleto drugih koristnih snovi. Zaradi velikega deleža vode in prehranskih vlaknin imata relativno nizko energijsko vrednost, zato sta koristni za spodbujanje občutka sitosti, vzdrževanje zdrave telesne mase in zdrav prebavni trakt.
Prav zaradi tega je smiselno, da v sezoni, ko je na voljo največ sezonske, lokalno pridelane zelenjave, izkoristite njene koristi in jo v čim večji meri vključite v vašo prehrano. Še posebej priporočljivo je uživati zeleno zelenjavo (npr. brokoli, špinačo, brstični ohrovt ...), saj ima poleg ugodne sestave tudi številne koristi za telo: med drugim lahko pomaga izboljšati zdravje možganov in zmanjša tveganje za bolezni srca Pomaga lahko pri zmanjšanju tveganja za pojav debelosti, srčno žilnih bolezni in pri uravnavanju ravni krvnega sladkorja ter krvnega tlaka.
Pametna izbira so tudi gobe, po katere se lahko odpravite kar sami v bližnji gozd in tako ubijete dve muhi na en mah: naberete živilo za kosilo ali večerjo in se ob tem še dodobra razgibate. Gobe namreč ne vsebujejo maščob in holesterola ter imajo malo natrija in kalorij. Polne so vlaknin, vitaminov in mineralov, pa tudi dober vir antioksidantov, vitamina B, bakra, kalija in beta-glukana.
Izpostaviti velja še bučo, ki je odličen vir prehranskih vlaknin in jo lahko pripravite na tisoč in en način. Je odličen vir karotenoidov, ki jih telo pretvori v aktivno obliko vitamina A, ki prispeva k normalnemu delovanju imunskega sistema, pa tudi k zdravju kože in vida. Popoln vir vitamina C pa je v poletnih dneh rdeče zelje, ki telesu zagotovi kar približno 56 % priporočenega dnevnega vnosa tega vitamina. Ob tem ima rdeče zelje malo kalorij ter je dober vir vlaknin in vitaminov A, C, K in B6.
No, prava kraljica slovenskih vrtov in kuhinj pa je vsekakor paprika. Tudi ta vsebuje izredno veliko vitamina C in drugih antioksidantov, ter malo kalorij, v surovem stanju pa je večinoma sestavljena iz vode (92 %). Srednje velika rdeča paprika zagotavlja približno 190 % priporočenega dnevnega vnosa vitamina C, zaradi česar je paprika eden najbogatejših prehranskih virov tega bistvenega hranila. Vsebuje tudi veliko zdravih antioksidantov, ki varujejo celice pred škodljivimi učinki prostih radikalov.
Ta poletna jed iz paprike je v Sloveniji še posebej priljubljena
Paprika ni le prava zakladnica vitaminov in mineralov, je tudi izjemno vsestranska zelenjadnica, ki v kulinariki zaseda prav posebno mesto. Zaradi raznolikosti barv, oblik, okusa in arome namreč poživi marsikatero jed, najbolj pa pride do izraza ravno v poletnih mesecih, ko je sezona svežih paprik na vrhuncu. Uživamo jo lahko svežo, kuhano, pečeno in celo ocvrto, poda pa se tako v solate kot v sveže in toplotno obdelane omake, juhe ter samostojne mesne in brezmesne jedi.
V poletnem času, ko se na naših vrtovih bohotijo sočne sladke paprike različnih barv in oblik, na svoj račun končno pridejo ljubitelji ene najbolj priljubljenih poletnih jedi pri nas – polnjenih paprik. Dobra stran paprik je, da jih lahko nadevate s poljubnimi živili in pripravite na tisoč in en način - tudi brez mesa. Namesto iz mesa in riža lahko nadev pripravite iz tofuja, kvinoje in orehov, ali pa kuskusa, zelenjave in kozjega sira, zagotovo pa vas bodo navdušile tudi paprike z nadevom iz belega fižola. Ne verjamete? Prilagamo dva recepta za brezmesne polnjene paprike in vas vabimo, da se prepričate sami!
Veganske polnjene paprike
Sestavine za 2 osebi:
1 čebula
2 stroka česna
1 žlica olja
150 g tofuja
40 g riža Arborio
1 žlička soli
1 noževa konica popra
1 žlička dimljene paprika
1 žlička mešanice začimb za jušno osnovo
170 ml vode ali jušne osnove
2 papriki (rumena ali rdeča)
1 čebula
1 strok česna
400 ml paradižnikove omake
lovorjev list
1žlička medu
1 žlička soli
Najprej pripravite nadev za polnjene paprike. Česen in čebulo olupite in ju pražite na olju približno 5 minut. Nato v ponev nadrobite tofu, premešate in pražite še 5 minut. Dodate opran riž, sol, poper, dimljeno papriko in mešanico začimb za jušno osnovo. Zalijete z vodo, kuhate 10 minut ter občasno premešate. Postavimo na stran.
Obe papriki operete in ju odrežete 2 cm od peclja, tako da spodnji del paprike ostane cel. Očistite vsa semena in morebitna vlakna.
Ohlajen nadev tesno nadevate v obe papriki.
Za omako olupite čebulo in česen ter ju na drobno sesekljate. Pražite ju na olju v manjši posodi približno 5 minut . Nato dodate paradižnikovo omako, lovorjev list, sol, poper in med ter kuhate na majhnem ognju približno 15 minut. Po potrebi, jo lahko zalijete z 1 dl vode.
Nato v omako dodate polnjeni papriki. Kuhate ju pokriti. Če nista povsem pokriti z omako, ju kuhate 15 minut, nato ju obrnete in kuhate še 15 minut na drugi strani.
Paprike postrežete s pire krompirjem ali kruhom. Dodate jim lahko tudi svež peteršilj.
Pečena paprika z belim fižolom
Sestavine za 1 osebo:
1večja podolgovata rdeča paprika
1čebula
200 g belega fižola (kuhanega)
ščepec soli
ščepec popra
1/2 žličke čilija
1 lovorjev list
2 žlici oljčnega olja
1 pest motovilca
1 žlička bučnega olja
1 žlička limoninega soka
Sponzorirana vsebina