Vizita.si
Driska

Prebava

7 razlogov za smrdeče blato

N.R.A.
13. 03. 2023 05.00
0

Normalno je, da naše blato ne diši po vrtnicah. Določene vonjave, predvsem tiste, ki močno zaudarjajo, pa vsekakor niso normalne, posebej, če se pojavljajo pogosto.

Razlogi za smrdeče blato se lahko skrivajo v določenih bolezenskih stanjih ali alergijah. Poglejmo si še ostale razloge. Brez panike, večino vzrokov lahko odpravimo enostavno. 

Jemanje antibiotikov.
Jemanje antibiotikov. FOTO: Profimedia

Kaj povzroča smrdljivo blato?

Obstaja precej razlogov, pri čemer pa so nekateri bolj, drugi pa manj problematični. 

1. Jemanje antibiotikov

Vaše črevesje ima tako imenovano bakterijsko floro, ki je skupek mikroorganizmov, ki pomagajo pri razgradnji vaše hrane. Toda ko jemljete antibiotike, lahko ti spremenijo vašo bakterijsko floro, kar vodi do različnih stranskih produktov. Ta sprememba v bakterijah lahko povzroči tudi spremembo vonja.

2. Okužba

Okužba lahko vpliva tudi na bakterije v črevesju. Različne bakterijske, virusne ali parazitske okužbe lahko vplivajo na prebavni trakt. Povzročijo lahko drisko, dodatno pa seveda tudi spremenijo vonj blata.

3. Intoleranca ali alergijo na hrano

Ko imate intoleranco na hrano ali alergijo, vaše telo ne more ustrezno predelati določene sestavine. Kombinacija plina, ki ga proizvajajo bakterije, ki ga poskušajo razgraditi in neprebavljene hrane, lahko povzroči smrad. Lahko povzroči tudi želodčne krče, včasih pa celo krvavitev.

Intoleranca ali alergijo na hrano.
Intoleranca ali alergijo na hrano.FOTO: Shutterstock

4. Celiakija

Če imate celiakijo, to pomeni, da ima vaše telo imunski odziv na uživanje glutena, beljakovine, ki jo najdemo v pšenici. Slednja napade sluznico tankega črevesa. Ta poškodba črevesne sluznice lahko oteži absorpcijo hranil in posledično imate simptome, kot so driska ali zaprtje, napenjanje, plini, bolečine v želodcu in mastni, smrdljivi iztrebki. Stanje je lahko nevarno!

5. Vnetna črevesna bolezen

Vnetna črevesna bolezen je krovni izraz, ki se uporablja za opis več avtoimunskih stanj, kot sta Crohnova bolezen in ulcerozni kolitis. Vnetje debelega črevesa z ulceroznim kolitisom lahko spremeni bakterije v črevesju in povzroči krvavitev. Oboje lahko vodi do močnih vonjav blata. Crohnova bolezen lahko povzroči podobne težave, skupaj s težavami pri absorpciji hranil, kar lahko povzroči tudi smrdljive iztrebke.

Crohnova bolezen: simptomi, zdravljenje in preprečevanje
Preberi še
Crohnova bolezen: simptomi, zdravljenje in preprečevanje

6. Vaše telo hrane ne absorbira pravilno

Obstaja veliko stvari, ki lahko privedejo do tega, da vaše telo hranilnih snovi ne absorbira pravilno (malabsorpcija), okužba, alergija na gluten, vnetje črevesja in več sindromov. Kadar koli se pojavi kronično vnetje v črevesju, lahko to spremeni ravnovesje bakterij.

Prebava
PrebavaFOTO: AdobeStock

7. Krvavitev iz prebavil

Obstaja velika razlika med krvjo, ki jo lahko zavohate v blatu in prebavljeno krvjo zaradi vonja. Če je vaš kakec črn, lepljiv ali katranast, je to lahko znak, da krvavite v prebavilih.

Vendar to ni isto kot tisto, kar lahko vidite, če jeste špinačo ali jemljete zdravila, kot sta bizmut ali peroralno železo. Kri iz zgornjega dela prebavnega trakta se pomeša s prebavnimi encimi v želodcu in jo spremenijo črevesne bakterije, kar ustvarja vonj.

Kdaj obiskati zdravnika zaradi smrdljivega iztrebka?

Kadarkoli se zdi, da se stvari tam spodaj spreminjajo in po nekaj dneh ne izginejo ali se zdi, da se poslabšajo, je dobro, da obiščete svojega zdravnika. Raje prej kot kasneje. Predvsem pa obiščite zdravnika, če imate poleg smrdečega blata še druge simptome: slabost, bruhanje, izguba teže, kri v blatu, vročina, mrzlica, otekanje sklepov, razjede v ustih in zbujanje ponoči zaradi potrebe po odvajanju blata.

Povzeto po women's health

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662