Vizita.si
Črevesje

Prebava

Zakaj se stres velikokrat manifestira v obliki prebavnih težav?

N.R.A.
14. 06. 2023 05.00
0

Zakaj in kako se stres manifestira in kaže v obliki prebavnih težav? Ne glede na to, kateri del prebavnega trakta je na udaru, trpimo pri tem vsi, kajne? Poglejmo si, zakaj pride do tega in kako si lahko pomagamo.

Možgani in črevesje so povezani mnogo bolj, kot si mislimo. Več o tovrstni povezavi si lahko preberete spodaj:

Obstaja povezava med črevesnim neravnovesjem in duševnimi boleznimi?
Preberi še
Obstaja povezava med črevesnim neravnovesjem in duševnimi boleznimi?
Pogosti simptomi nezdravega črevesja – kako si lahko pomagamo?
Preberi še
Pogosti simptomi nezdravega črevesja – kako si lahko pomagamo?

Na kaj morate biti pozorni, če imate prebavne težave in stres?

Ste kdaj, pred zahtevnim izpitom ali razgovorom za službo, doživeli nenadno, a močno slabost? Ali kompulzivno jeste ali pa popolnoma izgubite apetit, ko preživljate težke čase? Vsi se zavedamo, kako tesno so povezana naša čustva in naš prebavni sistem.

Prebava
PrebavaFOTO: AdobeStock

Prebavne težave, ki jih povzroči kratkotrajni stres, so lahko neprijetne, vendar običajno niso problem; ko stres mine, minejo tudi težave. Toda dolgotrajni stres lahko opustoši našo prebavo in povzroči veliko različnih simptomov, ki prizadenejo vse od ust do debelega črevesa in segajo od rahlega nelagodja do akutne bolečine. To vrsto prebavne motnje, povezane z anksioznostjo, naj bi imelo kar do 25 odstotkov ljudi.

Zakaj stres vpliva na prebavo?

Ko gre naše telo v način 'boj ali beg', prebava ni njegova prednostna naloga. Tako se lahko prebava preprosto upočasni. Vendar tudi ko smo pozorni na grožnjo, resnično ali domnevno, proizvajamo hormone, ki nam pomagajo pri odzivu. Eden od teh je kortizol. Visoke ravni tega povzročijo spremembe v prebavnem sistemu, kot je povečanje ravni želodčne kisline in nepravilno gibanje črevesnih mišic. Zgaga, pa tudi zaprtje ali driska so le nekateri od možnih rezultatov.

Prebava
PrebavaFOTO: AdobeStock

Kaj pa apetit?

Stres lahko vpliva tudi na apetit. Nekateri ljudje ugotovijo, da želijo jesti veliko več kot običajno, zlasti sladko ali mastno hrano, medtem ko drugi izgubijo zanimanje za prehranjevanje. Če boste jedli preveč, premalo ali napačne stvari, se boste verjetno počutili slabše in ne bolje, tako fizično kot duševno, kar bo samo še povečalo vaše težave.

Kaj lahko naredite?

Če imate kakršne koli prebavne motnje v daljšem obdobju, se morate posvetovati z zdravnikom, da izključite resnejše vzroke. Ko pa to storite in če sumite, da je lahko vzrok stres, se poskusite spopasti s težavo pri viru in se spopasti s simptomi.

Prebava
PrebavaFOTO: AdobeStock

Vadba, dihalne vaje in meditacija lahko pomagajo zmanjšati raven stresa.

Če želite pomagati svojemu prebavnemu sistemu, poskušajte jesti redne lahke obroke, pri čemer si vzemite čas za sedenje in jejte počasi. 

Bodite pozorni na kakovost svoje hrane in se prepričajte, da dobite dobro ravnovesje hranil. Jejte veliko vlaknin, pijte dovolj vode in se izogibajte zelo mastni hrani ali drugi, na primer začinjeni, ki jo morda še posebej težko prebavite.

Vir: hola

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662