Vizita.si
zgaga, živila

Prebava

Tako najlažje ugotovite, katera živila vam povzročajo zgago

Ma.K.
24. 05. 2024 09.34
0

Čeprav je zgaga lahko simptom različnih bolezni prebavil, gre najpogosteje za ločen, prehoden pojav, ki je posledica zlasti neprimernega načina življenja in slabih prehranjevalnih navad. To se z nekaj prilagoditvami vsakdanjega življenja na srečo da popraviti. Toda seznam živil, ki so kriva za pojav zgage, se lahko od posameznika do posameznika razlikuje. Kako torej sploh ugotoviti, katera živila vam povzročajo zgago?

Hitenje je postalo del vsakodnevne rutine. Zjutraj hitimo v službo in šolo, nato sledi kopica stresnih obveznosti ter opravkov na različnih koncih in krajih. Čez dan tako pogosto niti nimamo časa za pravi obrok, temveč samo za kakšen prigrizek na hitro. Ta ni nujno sestavljen iz polnovrednih in kakovostnih hranil, poleg tega ga v naglici tako rekoč pogoltnemo, ne da bi ga dobro prežvečili. 

Zvečer je potem čas za konkreten obrok in ker smo takrat že res lačni, hrano spet goltamo, poleg tega pa v takih primerih običajno pojemo preveč, saj možgani ne uspejo pravočasno sporočiti želodcu, da je mera polna. Kot da to ni dovolj, se kmalu zatem s polnim trebuhom zleknemo na kavč ali kar takoj v posteljo in tako zgagi na veliko odpremo vrata iz prepolnega želodca nazaj v požiralnik. 

Kako si lahko pomagate sami?

Zgaga je neprijeten, pekoč občutek, ki se iz želodca po požiralniku širi proti grlu. Zelo verjetno je, da se bo pojavila, če je vaš obrok vseboval kislo sadje ali zelenjavo, ocvrto in/ali močno začinjeno hrano, čokolado ter polnomastne mlečne izdelke, čez pa ste po možnosti popili kavico ali sok ter pokadili cigareto in zadah po dimu poskušali pregnati z žvečilnim gumijem z dodano meto. Vse to so namreč najpogostejši sprožilci zgage, ki se jim je v primeru, da imate težave s to prebavno tegobo, bolje izogibati. 

Ker je zgaga ena najpogostejših prebavnih tegob sodobnega človeka, ki se ob dolgotrajnejšem konstantnem pojavljanju lahko razvije v bolezen, je prav, da še pravočasno ukrepate. Številni izhod v sili vidijo v raznih farmacevtskih pripravkih, a že z manjšimi vsakdanjimi spremembami si lahko na dolgi rok zagotovite kakovostnejše življenje brez zgage. 

Novi brezplačni 7-dnevni program Donat Brez zgage vam bo pomagal lajšati zgago ter vzpostaviti zdrave življenjske navade.
Novi brezplačni 7-dnevni program Donat Brez zgage vam bo pomagal lajšati zgago ter vzpostaviti zdrave življenjske navade. FOTO: Arhiv naročnika

Pri tem vam bo vsekakor v pomoč novi brezplačni 7-dnevni program Donat Brez zgage, ki je nastal v sodelovanju s strokovnjaki družinske medicine in nutricionisti in vam bo pomagal lajšati zgago ter vzpostaviti zdrave življenjske navade. S pomočjo programa Donat Brez zgage boste uspeli prepoznati in naraven način lajšati zgago, usvojili boste pravilne prehranske navade in tako preprečili ponoven pojav te prebavne tegobe in hkrati pomembno izboljšali kakovost svojega življenja. 

V čem je skrivnost programa?

Če se je zgaga pojavila šele pred kratkim in v zadnjem času niste spremenili prehrane ali življenjskega sloga, gre lahko za posledico staranja, povečanja telesne teže ali jemanja določenih zdravil (zlasti analgetiki, acetilsalicilna kislina, antidepresivi, narkotiki, pomirjevala ter zdravila za astmo in osteoporozo). Tveganju za nastanek zgage so praviloma bolj izpostavljeni moški, kadilci in nosečnice ter vsi, ki nosijo tesna oblačila, se ne gibljejo dovolj, so pogosto izpostavljeni stresu, uživajo enolično, kislo in mastno hrano in si po obroku radi privoščijo počitek. V številnih primerih je zgaga torej posledica nezdravih navad in jo je mogoče ublažiti ali celo odpraviti že z nekaj manjšimi prilagoditvami v vsakdanjem življenju. 

In ravno to je glavni namen brezplačnega 7-dnevnega programa Donat Brez zgage: vzpostaviti zdrave življenjske navade! V okviru programa zato brezplačno prejmete priročnik z nasveti za pravilno prehrano s katero lahko olajšate zgago, zdrave jedilnike s 7 recepti za vsak obrok dneva, ki so prehransko bogati in vsebujejo živila, ki ne povzročajo zgage oziroma jo lahko ublažijo, deset dodatnih nasvetov za lajšanje zgage in napotke za izvajanje preproste tehnike dihanja, dnevnik prehrane, s katerim boste brez težav lahko prepoznali živila, ki vam povzročajo zgago in uvedli nekaj prilagoditev, ter načrt pravilnega pitja Donata.

Kot smo uspeli izvedeti v Medical centru Rogaška, ki je avtor programa pitja Donata, naravna mineralna voda Donat namreč deluje kot antacid – kot bazična raztopina z veliko hidrogen karbonatov in kombinacijo osnovnih mineralov magnezija, natrija in kalcija nevtralizira želodčno kislino in povečini takoj po zaužitju na povsem naraven način ublaži pekoč občutek v želodcu in/ali požiralniku. Strokovnjaki Medical centra Rogaška priporočajo pitje 0,1–0,2 l Donata večkrat na dan, 20 minut pred obrokom. V primeru zgage (1–2 uri po obroku) lahko pijete po 0,1 l Donata tudi med posameznimi obroki. Pustite ga pri sobni temperaturi in ga pijte počasi, požirek za požirkom.

Naravna mineralna voda Donat nevtralizira želodčno kislino in povečini takoj po zaužitju na povsem naraven način ublaži pekoč občutek v požiralniku in želodcu.
Naravna mineralna voda Donat nevtralizira želodčno kislino in povečini takoj po zaužitju na povsem naraven način ublaži pekoč občutek v požiralniku in želodcu.FOTO: Arhiv naročnika

Nad zgago s pravilnim izborom živil 

Pomemben del programa Donat Brez zgage predstavlja tudi prilagoditev prehrane. Najbolje je, da na svoj jedilnik umestite čim več pustega mesa, rib, nekatere stročnice (fižol, grah, čičerika), določeno sadje in zelenjava (npr. avokado, marelice, breskve, grozdje, sladki krompir, korenje rdeče zelje) ter zelišča, semena in oreščke. Mandlji so denimo tradicionalno znani kot sredstvo za lajšanje zgage s takojšnjim učinkom, prav tako nam pri lajšanju zgage lahko pomagajo polnozrnata žita, kot sta ječmen in ajda, ter polnozrnati riž. 

V prehrano se splača vključiti tudi čim več listnate zelenjave, ki jo je najbolje kombinirati z uravnoteženo porcijo beljakovin, saj bomo tako zagotovili pravo ravnovesje prehranskih sestavin. A pozor, količina naj ne bo prevelika. Pri prebavi beljakovin v želodcu začne telo spontano izločati večjo količino klorovodikove kisline, da jih lahko prebavi, zato pretiravanje pomeni tudi večje tveganje, da kislina začne uhajati proti požiralniku. 

Kislo sadje velja nadomestiti z bazičnim, torej z bananami, malinami, melonami, tudi jagodami. Iz naštetih sadežev si lahko pripravimo okusen smuti ali pa ga dodamo kašam in okusno malico obogatimo še s probiotičnim jogurtom, kefirjem ali kislim mlekom, ki so znani po tem, da pomagajo uravnovesiti črevesno mikrobioto. Za piko na i lahko poskrbi še nekaj kapljic soka aloe vere, ki je znana po svojem pomirjajočem učinku. 

Seveda pa velja poudariti, da so našteta živila zgolj splošna usmeritev pri lajšanju in preprečevanju zgage. Dejstvo je namreč, da ima vsak med nami edinstven prebavni sistem, zato se lahko zgodi, da živila, ki večini ustrezajo, pri nekaterih povzročijo zgago. To zagato lahko najlažje rešite tako, da teden dni vodite dnevnik prehrane, ki je tudi sestavni del programa Donat brez zgage. To pomeni, da skrbno beležite, kaj jeste, ob katerih delih dneva in ob katerih urah. Na ta način boste brez težav prepoznali živila, ki vam povzročajo zgago, in tako ustrezno prilagodili svoj jedilnik. 

Prilagoditev prehrane predstavlja pomemben del brezplačnega 7-dnevnega programa Donat Brez zgage.
Prilagoditev prehrane predstavlja pomemben del brezplačnega 7-dnevnega programa Donat Brez zgage.FOTO: Arhiv naročnika

Za zdravo prihodnost

Vodeni programi zdravja Donat so del trajnostne strategije Donata, v sklopu katere so se zavezali, da bodo izobraževali širšo družbo o pomenu zdrave prebave za zdravje celotnega telesa in ljudi usmerjali na poti do usvajanja zdravih življenjskih navad. Do danes je zdrave življenjske navade s pomočjo vodenih programov zdravja Donat usvojilo že preko 235.000 udeležencev. Pridružite se jim tudi vi, prijavite se na program Donat Brez zgage TUKAJ!

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650