Vizita.si
Hujšanje

Prebava

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov

Ma.K.
12. 04. 2024 10.14
0

Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!

Vsako leto se v pomladnem času odvija pravi festival različnih oblik hujšanja: od hitrih diet in shujševalnih kur, do raznih fitnes programov in vadb, ki obljujajo hitre ter učinkovite rezultate. Nekateri med njimi so resnično učinkoviti in pomagajo pri izgubi kilogramov, a se ti vrnejo takoj, ko ljudje ponovno stopijo v ustaljen življenjski ritem. Je že res, da je rešitev v teoriji videti povsem preprosta, to je porabiti več kalorij, kot jih zaužijete, a mehanizmi debelosti so izredno kompleksni. Bolj kot na hitre instant dieta se zato velja osredotočiti na programe zdravja, s pomočjo katerih lahko usvojite zdrave navade, ki jih boste lahko prakticirali skozi vse življenje.

Kako poskrbeti, da ne pride do izjemno pogostega 'jo-jo učinka'?

Med učinkovitejše vsekakor sodi brezplačen 60-dnevni program Donat Vital, katerega cilj je ustvariti trdne temelje za uravnotežen ritem prehranjevana in gibanja, ki ju lahko brez težav izvajate in se ju držite skozi vse življenje in tako dosežete zdravo telesno maso, pridobite zdrave življenjske navade, izboljšate svoje splošno zdravstveno stanje, predvsem pa kvaliteto življenja. 

Donat Vital
Donat VitalFOTO: Arhiv naročnika

Program Donat Vital vam je dostopen ves čas, povsem brezplačno! 22. aprila pa se prične skupinsko izvajanje programa, ki je prav tako brezplačno. Poleg priročnika z nasveti, zdravih jedilnikov s 30 recepti za vsak obrok, ki jih lahko prilagodite glede na svoje potrebe, predlogov športnih vaj za izboljšanje kondicije in moči, ter načrta pravilnega pitja naravne mineralne vode Donat, ob prijavi na program prejmete še podporo in pomoč strokovnjakov, ki so pripravili program, in dostop do zaprte Facebook skupine, kjer bodo izvajali dogodke v živo ter odgovarjali na morebitna vprašanja. Kot novost so letos dodani tudi poučni in koristni filmi z recepti uravnoteženih obrokov in nasveti glede priporočene fizične aktivnosti.

Pridružite se skupinskemu izvajanju brezplačnega programa Donat Vital in stopite na pot bolj zdravega ter vitalnega življenja! Skupaj pričnemo 22. aprila, prijavite pa se lahko TUKAJ!

Zakaj je program Donat Vital prava izbira? 

Dejstvo je, da sta nam hujšanje in zdrav življenjski slog v teoriji jasna, težava pa nastane, ko ju je potrebno uskladiti z vsakodnevnimi obveznostmi. Največja napaka, ki jo večina naredi, ko se odloči hujšati, je ta, da po nekaj tednih strogega režima prehranjevanja in vadbe ugotovi, da ne zmore voditi takega tempa življenja. Tako ponovno preide na stare navade, kigogrami pa se začnejo znova kopičiti. 

Program Donat Vital je zasnovan tako, da vas nauči z majhnimi in enostavnimi koraki postopoma spremeniti svoj življenjski slog. Sestavljen je namreč iz receptov in predlogov za fizične aktivnosti, ki jih zlahka vpeljete v svoj vsakdan, brez korenitih sprememb. Ste denimo vedeli, da lahko k bolj zdravemu življenjskemu slogu močno pripomorete že s hojo? V filmu, ki so ga pripravili ustvarjalci programa, izveste vse o tej človeku najbolj osnovni fizični aktivnosti, dodani pa so tudi nasveti, koliko in kako hoditi, da boste (p)ostali vitalni. 

Program Donat Vital traja 60 dni – ravno toliko naj bi namreč potrebovali, da v svoje zakoreninjene življenjske navade vnesemo določene spremembe v prehrani, gibanju ter vsakodnevnih ritualih, med katere sodi tudi redno pitje naravne mineralne vode Donat, ki telo očisti ostankov odpadnih snovi, pomaga zmanjševati občutek lakote in na naraven način podpre našo prebavo. 

Cilj programa je izboljšati delovanje prebavnega sistema

Nasploh je Donat Vital zasnovan tako, da izboljša delovanje prebavnega sistema in s tem omogoča boljšo absorpcijo hranilnih snovi. Kot nam je pojasnila prehranska svetovalka Simona Fabjan, se prehranjevanje začne že v glavi, ko razmišljamo o hrani, jo vonjamo ali vidimo in s tem spodbudimo delovanje črevesno-možganske osi, ki je gonilna sila sitosti pri ljudeh. Gre za skupek poti, po katerih poteka dvosmerna komunikacija med črevesjem in centralnim živčnim sistemom. 

Žal dogajanju na tej osi pogosto posvečamo premalo pozornosti. Velikokrat jemo prehitro, ob gledanju televizije ali drugih motečih dejaavnikih, hrane ne prežvečimo dovolj, naš prebavni trakt pa v takšnih situacijah ni optimalno pripravljen na sprejem hrane, zato deluje slabše. Rezultat je nepopolno prebavljena hrana, ki se v tankem črevesju ne more absorbirati, v debelem črevesju pa jo fermentira črevesna mikrobiota, kar lahko vodi do vetrov, napihnjenosti, zgage in drugih prebavnih tegob. 

Ne le kaj, pomembno je tudi kako jemo

Prav zato je po besedah strokovnjakinje izjemno pomembno, da med prehranjevanjem odstranimo vse moteče dejavnike in vonjamo, okušamo ter uživamo v hrani. Na ta način bomo izboljšali samokontrolo, prepoznali vpliv občutkov na prehranjevanje, zmanjšali hrepenenje po hrani ter pomembno prispevali k uravnavanju telesne teže. Vsak grižljaj je treba dobro pežvečiti. Z žvečenjem namreč hrano raztrgamo na manjše koščke, povečamo dostopno površino za prebavne sokove v ustih in porušimo celične stene, s čimer se iz hrane sprostijo hranila, ki drugače telesu ne bi bila dostopna, je pojasnila prehranska svetovalka.

Pomembno je, da pred obrokom odstranimo vse moteče dejavnike in se prehranjujemo čuječno.
Pomembno je, da pred obrokom odstranimo vse moteče dejavnike in se prehranjujemo čuječno.FOTO: Arhiv naročnika

Ko hrano prežvečimo in jo pogoltnemo, aktiviramo gibanje prebavne cevi, hrana pa potuje do želodca, ki se postopoma razteguje ter povzroči občutek polnosti. Tu poteka mehanska in kemična razgradnja hrane, vsebina želodca pa se nato postopoma prazni v tanko črevo. Hitrost praznjenja želodca je odvisna od zaužitih živil, nanjo pa vpliva več dejavnikov. Med tistimi, na katere lahko vplivamo, so hranilna sestava obroka, količina ter volumen obroka ter njegova konsistenca. 

V tankem črevesu se nato ogljikovi hidrati, beljakovine, maščobe in druga hranila dokončno prebavijo ter vstopijo v krvni obtok, neprebavljeni delci pa nadaljujejo pot v debelo črevo, ki predstavlja ugodno okolje za črevesno mikrobioto, kompleksen ekosistem mikroorganizmov, predvsem bakterij, ki naseljuje naše črevesje. Črevesna mikrobiota je med drugim odgovorna za fermentacijo prehranskih vlaknin, ki jih najdemo v rastlinskih virih živil, ob tem pa nastajajo presnovki, pomembni za črevesne celice, imunski sistem sluznice in sproščanje hormonov, ki povečujejo občutek sitosti in zavirajo apetit. 

Z ustrezno prehrano do raznolike črevesne mikrobiote

Ravno zaradi tega je sestava črevesne mikrobiote izjemnega pomena, dejstvo pa je, da se od posameznika do posameznika razlikuje. Na njeno raznolikost in sestavo najbolj vpliva prehrana. Hrana, bogata z nasičenimi maščobnimi kislinami in enostavnimi ogljikovimi hidrati, denimo zavira rast koristnih bakterij in vodi v porušenje razmerja med koristnimi in slabimi bakterijami črevesne mikrobiote. Zato velja pri sestavi domačega jedilnika bolj staviti na rastlinsko prehrano in vlaknine: zelenjavo, sadje, stročnice, semena, oreščke ter polnovredna žita, dodatno pa k uravnoteženi sestavi črevesne mikrobiote lahko pripomorejo še probiotiki (kefir, kislo zelje in repa ...), prebiotiki (čebula, česen, por, šparglji ...) ter povišan vnos omega-3 maščobnih kislin, ki jih najdemo v mastnih ribah hladnih morij in rakcih, pa tudi v semenih ter oreščkih. 

Čas je za spremembo!

Če ne veste, kako se lotiti spremembe prehranjevalnih navad, je lahko brezplačen program Donat Vital odlična odskočna deska v bolj vitalno življenje. Skozi 60 dni vas bo z okusnimi recepti, enostavnimi vajami in številnimi nasveti namreč vodil skozi proces transformacije življenjskega sloga, ki ga ne boste niti občutili. Ne verjamete? Naj vas prepriča video recept za slasten telečji orzo, ki ga, skupaj s številnimi drugimi recepti, prejmete ob prijavi na program.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650