December je vsekakor poseben čas v letu, namenjen okraševanju, zabavam in druženju. Pri tem po lepi slovenski navadi ne gre brez dobre hrane, pri kateri se med prazniki ne držimo nazaj, zraven si privoščimo še gazirane in alkoholne pijače, pa še kakšno sladico za piko na i.
S tovrstnimi kulinaričnimi razvajanji seveda ni nič narobe in prav je, da vsaj enkrat v letu ne preštevamo kalorij. A dejstvo je, da običajno ne gre le za pojedino ali dve, temveč se mize tako rekoč ves mesec tudi po večkrat na dan šibijo pod težo dobrot, polnih ogljikovih hidratov, maščob, sladkorja in soli. Tudi to ni težava, če se znamo upreti skušnjavi in ostati zmerni. V kolikor pa pretiravamo in ne znamo prisluhniti telesu, ki nam sporoča, da je pritisk na jetra in prebavila prevelik, lahko pride do upočasnitve prebave, napihnjenosti, zaprtja, zgage in splošnega slabega počutja.
Kako si pomagati?
Situacija je sicer lahko sila neprijetna, ni pa nerešljiva. Dejstvo je, da vsakogar kdaj zanese, zato je dobro vedeti, kako si lahko pomagamo, ko svoj prebavni sistem obremenimo z večjo količino težko prebavljivih dobrot. Vsekakor velja najprej poskusiti z naravno mineralno vodo Donat, ki podpira prebavo. Bogatijo jo namreč minerali iz raztapljajočih se kamnin, ki
ugodno delujejo na prebavo in skrbijo za dobro počutje. Ponaša se z edinstveno naravno kombinacijo sulfatov, bikarbonatov in magnezija, ki pozitivno vplivajo na prebavo.
Donat učinkuje kot popolnoma naravno osmotsko odvajalo, za njegov izvrsten učinek pa so zaslužne predvsem sulfatne soli. Te v debelo črevo pritegnejo vodo, s čimer se poveča volumen blata, kar spodbudi delovanje črevesja. Povečana količina vode v debelem črevesu zmehča blato, kar občutno olajša iztrebljanje. Magnezij dodatno sprošča mišice prebavnega trakta ter tako sulfatom pomaga, da spodbudijo in pospešijo peristaltiko.
Kako do najboljših rezultatov?
Božično-novoletno rajanje je aktualno le slab mesec, zato šteje vsak trenutek in zadnje, kar si želimo, je, da bi morali ostati doma, ker nam zaradi prazničnega prenajedanja nagaja prebava. Ena od prvih in povsem naravnih rešitev, je torej Donat, vendar pa ni vseeno, kako in kdaj ga pijemo. V bistvu je celo tako, da vsaka prebavna tegoba zahteva svoj režim pitja Donata. Tu je nekaj preprostih navodil:
Zaprtje
Zaprtje je pogosta prebavna težava, do katere pride zato, ker se blato v črevesju premika počasneje ali ima težave pri prehodu skozi črevesje. Eden glavnih vzrokov za zaprtje je pomanjkanje vlaknin v prehrani, torej sadja, zelenjave, polnozrnatih žit in stročnic, pa tudi premalo zaužite tekočine, predvsem vode. Potem sta tu še nezadostna telesna aktivnost in Ignoriranje nagona po odvajanju, ki sta v prazničnem času prav tako pogosta dejavnika tveganja.
Donat je blago odvajalo, zato ga lahko uporabljate dalj časa, ne da bi s tem škodovali črevesju ali tvegali, da se bo vaše telo nanj preveč navadilo. Ko se zjutraj zbudite, spijte 2 ali 3 decilitre na prazen želodec. Donat naj bo topel. Pred večerjo spijte še 2 decilitra, ki naj bosta tokrat sobne temperature. Obakrat pa hitro, 'na eks'.
Zgaga
Zgaga je najpogostejša prebavna tegoba prazničnega časa. Gre za neprijeten, pekoč občutek v prsih in grlu, do katerega pride, ko se kislina iz želodca vrača nazaj v požiralnik in draži njegovo občutljivo sluznico. Najpogosteje se pojavi, kadar se prenajedamo, ko ustvarimo prevelik pritisk na želodec in če se takoj po obroku uležemo. Težavo lahko najlažje preprečimo tako, da se izogibamo živilom, ki spodbujajo izločanje želodčne kisline, torej hrani z visoko vsebnostjo maščob, čokoladi, začinjeni hrani, citrusom in kislim živilom, meti, česnu in čebuli, pa tudi sladkim gaziranim pijačam in vinu.
Dodatno si lahko pomagamo z Donatom, ki pomaga nevtralizirati želodčno kislino v požiralniku. Za optimalne rezultate je potrebno večkrat na dan, 20 do 30 minut pred obrokom počasi popiti 1 do 2 decilitra Donata sobne temperature. Spijemo ga lahko tudi med obrokom ali 1 do 2 uri po tem, ko se pojavi zgaga, a vedno na prazen želodec. Ob tem ne bo odveč niti, da spimo z dvignjenim vzglavjem, se odpovemo cigaretam in pretesnim oblačilom ter poskušamo kar najbolje obvladovati stres. Ja, saj vemo, med prazniki je to skorajda misija nemogoče, ampak kjer je volja, tam je tudi pot.
Izločanje žolča
Izločanje žolča je izjemno pomembno, saj telesu pomaga ustrezno presnoviti maščobe. Žolčnik in jetra povezuje skupni žolčevod, ki je kot nekakšna cevka med njima in med tankim črevesom. Po mastnem obroku se žolčnik krči in prične izločati žolč, ki lajša prebavo maščob v nadaljnjem poteku prebave po črevesju. Sulfati, ki jih vsebuje Donat, omogočajo pretok žolča iz jeter, krčenje žolčnega mehurja in na ta način pomagajo žolčniku in žolčevodom, da lažje opravljajo svojo nalogo.
Da bo tako tudi čez praznike, ko imata žolčnik in jetra obilico dela s presnavljanjem zaužite hrane, velja vsak dan pred zajtrkom popiti 2 do 3 decilitre mlačnega Donata, pred kosilom pa dodatna 2 decilitra, a tokrat sobne temperature. Obakrat je naravno mineralno vodo treba piti počasi. Pred večerjo nato popijemo še 1 do 2 decilitra mlačnega Donata.
Napihnjenost
Napihnjen trebuh in težave s polnostjo prebavil so sila neprijetne in pogosto tudi boleča tegoba praznični dni. Napihnjeni smo zlasti takrat, ko jemo hitro in hrane ne prežvečimo dovolj dobro. Običajno je napihnjenost posledica v prebavilih ujetega zraka, lahko pa tudi zaprtja. Ne glede na razlog je dobro vedeti, da imamo na voljo naravno pomoč.
Donat je namreč prva pomoč v boju proti napihnjenosti in zaprtju. Za iztrebljanje brez naprezanja in spodbuditev delovanja črevesja je dobro popiti 2 do 3 decilitre Donata zjutraj na tešče in 2 decilitra pred večerjo. Idealno je, da je Donat topel (ogret na telesno temperaturo) ali na sobni temperaturi. Vsakodnevno uživanje Donata bo spodbudilo delovanje črevesja na popolnoma naraven način in prineslo pravo olajšanje.
Da do prebavnih težav sploh ne pride ...
Preventiva je vedno boljša kot kurativa – tudi v času praznikov. Je že res, da se je težko zadovoljiti z nekaj grižljaji biftka, potice, francoske solate in drugih pazničnih dobrot, a pomembno je, da se pri jedi držimo prave mere in si na krožnik naložimo čim več živil, ki so bogata z vlakninami, a imajo nizko vsebnost kalorij. Prav tako ni pametno preskakovati obrokov, da bi lahko potem na slavju pojedli več, saj bomo zaradi lakote zagotovo pojedli preveč in prehitro, da bi nam možgani lahko sporočili, kdaj je dovolj. V kolikor imamo možnost, je na pogostitvi pametno izbrati manjši krožnik, ki je zagotovilo za manjšo porcijo hrane, ter se obdati z ljudmi, ki ne slovijo po (pre)velikem apetitu. Previdnost velja tudi pri izbiri pijače: kozarcu vina ali šampanjca naj vedno sledita vsaj 2 kozarca vode.
Prva pomoč pri prebavnih tegobah
V prazničnem času je zmernost torej ključnega pomena, a ker vsakogar kdaj zanese, je dobro vedeti tudi, kako si lahko pomagamo – ne le v božično-novoletnem času, temveč vsakokrat, ko prebavni sistem preveč obremenimo z obilno in težko prebavljivo hrano. V takih slučajih potrebujemo hitro rešitev in prva pomoč je zagotovo povsem brezplačni 6-dnevni program Donat, ki učinkovito uredi težave z zaprtjem in slabo prebavo.
Osnova za izvajanje programa je enostaven priročnik, ki so ga pri Donatu izdelali v sodelovanju z nutricionisti in ga povsem brezplačno dobite TUKAJ. Priročnik vsebuje hranljive in prehransko uravnotežene jedilnike za šest dni, opise priporočenih živil, ki pozitivno vplivajo na vašo prebavo, nasvete za vadbo, ki spodbuja prebavni sistem ter majhne trike za izboljšanje prebave po obilnih prazničnih pojedinah in slavjih.
Sponzorirana vsebina