S pepelnično sredo se je za katoliške vernike začelo obdobje 46-dnevnega posta pred veliko nočjo, ko naj bi se ljudje po večmesečni težki in mastni hrani odpovedali mesnim izdelkom in prečistili svoje telo. Pravoslavna vera ima še nekoliko strožjo postno postavo in vernikom narekuje, da se v času velikega posta povsem odpovedo živilom živalskega izvora. Ob določenih dnevih je dovoljena uporaba olja oziroma rastlinskih maščob, na praznik Marijinega oznanjenja in cvetno nedeljo pa je vernikom dovoljeno jesti tudi ribe. Veliki petek je v pravoslavni veri popolni post – na ta dan naj bi se v celoti odpovedali hrani in uživali zgolj vodo.
Post, razstrupljanje ali hujšanje?
Pomena posta so se zavedali že stari Egipčani, ki so ga pojmovali kot osnovo za ohranjanje zdravja in mladosti, večkrat je omenjen tudi v mlajših zgodovinskih obdobjih. V sodobnem svetu se poleg vernikov v spomladanskem času postijo oziroma 'razstrupljajo' tudi tisti, ki želijo izgubiti čez zimo pridobljene kilograme ter svoje telo očistiti nakopičenih odpadnih snovi in strupov. Sicer drži, da se je naše telo sposobno samo očistiti toksinov in škodljivih snovi, a le če je zdravo in če teh snovi ni preveč. Žal pa so naši organi zaradi sodobnega načina življenja, slabih navad in škodljivih okoljskih dejavnikov pogosto enostavno preobremenjeni in v takih primerih telo z različnimi opozorilnimi znaki (utrujenost, glavoboli, prebavne težave) kliče na pomoč.
Lastnemu telesu lahko v takih primerih najbolj učinkovito pomagamo tako, da ga občasno razbremenimo vsakdanjih naporov, zlasti tistih, ki so povezani s prebavljanjem in presnavljanjem hrane. Prebava je namreč središče našega počutja in skrbi za pravilno delovanje celotnega organizma. In ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami zlasti po bolj mastni zimi srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo in počasno oziroma leno prebavo. Pri reševanju omenjenih težav je post vsekakor ena od rešitev, prav tako tudi detoks, še pomembneje pa je vzpostaviti pravilno zasnovano naravno prehrano, s pomočjo katere boste izboljšali telesne funkcije in dolgoročno krepili telo ter obnavljali energijo.
Ključnega pomena je konstanten zdrav življenjski slog
Rešitev se torej ne skriva izključno v postu ali razstrupljanju, temveč v trajni spremembi življenjskega sloga. Vsakodnevno je treba dovolj časa posvetiti počitku, se dobro naspati ter se izogibati stresnim situacijam. Večkrat na teden je priporočljiva zmerna telesna aktivnost, še posebej na svežem zraku. Pri prehrani velja staviti zlasti na mediteranska živila in na svoj jedilnik umestiti zlasti več hitro prebavljivih jedi na osnovi nepredelanih žit, zelenjave, sadja, rib in morskih sadežev, stročnic ter oreščkov, bolj zdrave prehranjevalne navade pa podkrepiti še z zadostnim dnevnim vnosom tekočine, saj dehidracija bistveno zmanjša telesne in miselne sposobnosti. Najboljša izbira je seveda voda, dobra alternativa so tudi sveže stisnjeni zelenjavni ali sadni sokovi, nesladkani čaji ali zelenjavni prevretki.
Še posebej blagodejno pa na prebavo vpliva naravna mineralna voda Donat, ki na naraven način podpira delovanje prebave in s tem skrbi za dobro počutje celotnega telesa. Skrivnost se skriva v edinstveni naravni kombinaciji petih mineralov iz raztapljajočih se kamnin – magneziju, kalciju, natriju, sulfatih in hidrogenkarbonatih – ki povečajo volumen črevesja in ga sproščajo. Učinki so mehanski, zato se telo nanj ne navadi in je povsem varen za pitje. Donat je že več rodov poznan kot voda, ki blagodejno učinkuje na prebavo, njegovi pozitivni učinki pa so bili leta 2015 tudi znanstveno dokazani s klinično študijo, izvedeno skladno z vsemi pravili stroke, ki veljajo za klinična preskušanja zdravil.
Cilj je zdrava prebava
Cilj posta ali razstrupljanja telesa bi moral biti torej v prvi vrsti redna in zdrava prebava, ki omogoča, da naše telo "vsrka vase" vsa potrebna hranila, predvsem pa da normalno odvaja odpadne snovi, ki z blatom odpotujejo iz organizma. Ob tem zdrava prebava pozitivno vpliva na imunski sistem in splošno počutje, zato velja v svoj vsakdan vpeljati zdrave življenjske navade, ki bodo vsakemu delu telesa omogočile, da deluje najbolje, kar lahko. V pomoč vam je lahko 10 enostavnih vsakodnevnih nasvetov za ohranitev zdrave prebave, z upoštevanjem katerih boste do cilja prišli na popolnoma naraven način:
PREBUDITE TELO
1. Naredite 20 globokih vdihov in izdihov.
PREBUDITE PREBAVO
2. Počasi spijte od 0,2 do 0,3 l Donata sobne temperature.
VZDRŽUJTE RAVNOTEŽJE
3. Jejte več sezonske zelenjave in sadja namesto predelanih živil in sladkorjev.
4. Izberite polnozrnata žita (rjavi riž, rženi kruh, polnozrnate testenine ipd.).
5. Vsak grižljaj hrane prežvečite vsaj 15-krat.
6. Med posameznimi obroki pijte vodo ali nesladkan čaj.
7. Pred kosilom popijte 0,1 l ter pred večerjo od 0,1 do 0,2 l Donata.
8. Spodbudite prebavo z 10 minutami hoje po vsakem obroku.
9. Naj med vašo večerjo in zajtrkom mine vsaj 12 ur.
MIRNO ZASPITE
10. Ugasnite vse elektronske naprave vsaj eno uro pred spanjem ter si omogočite od 7 do 8 ur mirnega spanca.
Sponzorirana objava