Vizita.si
Riganje

Prebava

Zakaj in kdaj pride do riganja?

N.R.A.
19. 02. 2025 04.50
1

Riganje je normalna telesna funkcija. To je slišni zvok, ki se pojavi, ko se iz želodca skozi usta sprosti odvečni plin. Riganje običajno sprožijo dnevne dejavnosti, kot sta prehranjevanje in pitje. Medtem ko je riganje običajno in običajno ni razlog za preplah, je pretirano riganje, ki ovira vašo dnevno rutino, lahko znak prebavne motnje, piše health.

Kaj povzroča riganje?

Riganje je uhajanje plina iz prebavnega trakta. Če pogoltnete preveč zraka, imate lahko v prebavnem traktu preveč plinov. Namen riganja je sprostiti ta odvečni plin iz prebavnega trakta.

Točno to je tisto, kar se zgodi v vašem telesu, ko nastane riganje: vsakič, ko pogoltnete malo dodatnega zraka, običajno med jedjo ali pitjem, se ta potisne v želodec. Tam se nabira zrak, zaradi česar se želodec raztegne. Medtem ko se želodec razteza, se mišica na dnu požiralnika (cev, ki povezuje želodec in grlo) samodejno sprosti. To omogoča, da odvečni zrak potuje navzgor in iz vaših ust.

Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a
Preberi še
Pravočasno prepoznajte simptome GERB-a

Kaj sproži riganje?

Riganje običajno sproži požiranje preveč zraka. To se lahko zgodi naravno med naslednjimi dejavnostmi:

- Prehranjevanje, predvsem prehitro.

- Pitje, zlasti gaziranih pijač.

- Govor med jedjo.

- Nošenje ohlapnih zobnih protez.

Poleg teh običajnih sprožilcev lahko riganje povzročijo tudi nekatere prebavne motnje ali druga zdravstvena stanja. V teh primerih boste morda opazili, da je riganje prekomerno, neprijetno ali pa ga spremljajo drugi prebavni simptomi, kot so bolečine v trebuhu ali slabost.

Riganje
RiganjeFOTO: AdobeStock

Je riganje dobro za zdravje?

Riganje je precej normalno. To je način, na katerega telo sprosti odvečni zrak iz prebavnega trakta, podobno kot telo sprošča pline z napenjanjem (prdenjem). Tako da, občasno riganje velja za dobro za vaše zdravje. Če pa ugotovite, da rigate pretirano, je verjetno v igri še kakšna druga težava, na primer prebavne motnje ali vedenjski odziv.

Dobro pravilo za razlikovanje med običajnim in čezmernim riganjem je, da razmislite, kako riganje vpliva na vaše vsakodnevno življenje. Strokovnjaki na splošno uvrščajo čezmerno riganje med riganje, ki je dovolj moteče, da moti vaše vsakodnevne dejavnosti več kot tri dni na teden.

Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline
Preberi še
Dieta pri gastroezofagealni refluksni bolezni: živila, ki pomagajo pri refluksu kisline

Kaj lahko povzroči prekomerno riganje?

Čeprav je občasno riganje normalno, je prekomerno riganje lahko posledica zdravstvenega stanja. Nekatera stanja, zaradi katerih lahko rigate pogosteje kot običajno, vključujejo:

- Gastroezofagealna refluksna bolezen (GERB): To je stanje, pri katerem želodčna kislina teče nazaj navzgor proti ustom. V nekaterih študijah so poročali o čezmernem riganju pri do polovici vseh udeležencev z GERB.

- Funkcionalna dispepsija: To opisuje pogosto razdražen želodec. Več kot polovica ljudi s tem stanjem ima pogosto riganje.

- Gastropareza: to je stanje, za katerega se vaš želodec ne izprazni hrane tako hitro kot običajno. Pogosto riganje je običajno posledica tega stanja.

- Anksioznost in depresija: Nekatere raziskave so ta stanja povezale s pogostim riganjem. Čeprav ni dovolj dokazov za določitev točnega vzroka, se domneva, da bi lahko k povezavi prispevalo požiranje več zraka med stresnimi situacijami.

Motnje, ki povzročajo pogosto ali čezmerno riganje, so lahko pogostejše, kot bi si mislili. Ena globalna študija, ki je vključevala več kot 73.000 odraslih, je pokazala, da ima približno 1 % udeležencev motnjo riganja.

Želodec
ŽelodecFOTO: AdobeStock

Kdaj obiskati zdravnika?

Riganje je eden najpogostejših simptomov, zaradi katerih ljudje obiščejo gastroenterologe. Čeprav je riganje precej pogost prebavni simptom, je lahko še vedno moteče. In čeprav je večinoma le del normalnega delovanja telesa, lahko riganje kaže na globljo težavo.

Če je vaše riganje pretirano ali ne izgine, se obrnite na ponudnika zdravstvenih storitev. Prav tako morate poiskati zdravniško pomoč, če imate druge simptome, kot so bolečine v trebuhu, driska ali zaprtje – še posebej, če se ti simptomi začnejo ali spremenijo nenadoma.

Med obiskom v ordinaciji vas bo zdravnik verjetno vprašal o vaših simptomih in o tem, kdaj se pojavljajo. Ali na primer opazite, da pogosteje rigate, ko ste živčni? Ali pa se riganje običajno pojavi po zaužitju določene hrane? Od tam se lahko naročijo testi, da se zoži potencialna diagnoza, kot je GERD ali druga težava

Zakaj se refluks kisline rad pojavlja ponoči?
Preberi še
Zakaj se refluks kisline rad pojavlja ponoči?

Na srečo so na voljo možnosti zdravljenja, ki pomagajo pri zdravljenju katere koli osnovne težave. Nekatere črevesno-možganske modalitete, kot so kognitivno vedenjska terapija  in posebne tehnike dihanja, so se prav tako izkazale za koristne pri izboljšanju nekaterih primerov čezmernega riganja.1

Kako se izognete riganju?

Večina riganja je del naravnega telesnega procesa, zato se mu ni mogoče povsem izogniti. Če pa je vaše riganje nekoliko prepogosto za vaše želje ali meji na neprijetno, a ne pretirano, lahko storite več stvari, da poskusite zmanjšati riganje. Tukaj je nekaj tehnik, s katerimi se lahko izognete riganju: 

- Jejte in pijte počasneje, da pogoltnete manj zraka.

- Omejite mastno, začinjeno hrano in hrano, ki povzroča pline (kot so fižol, čebula, zelje in polnozrnata žita).

- Omejite gazirane pijače, umetna sladila in kofein.

- Izogibajte se žvečenju gumija in sesanju trdih bonbonov.

10 simptomov refluksne bolezni požiralnika
Preberi še
10 simptomov refluksne bolezni požiralnika

- Redno telovadite za pomoč pri splošnih simptomih, povezanih z želodcem.

- Razmislite o probiotičnih dodatkih- 

- Preizkusite tehnike globokega dihanja, ki lahko pomagajo pri riganju pri ljudeh z GERB, zlasti v kombinaciji z zaviralcem protonske črpalke (zdravilo za zmanjševanje želodčne kisline).

- Ulezite se na levi bok in počivajte tako, da so kolena obrnjena proti prsim, če je mogoče, da pomagate odstraniti odvečni zrak in pline v želodcu.

Vir: health

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 747