Mnogi zmotno mislijo, da prebavne motnje tvegajo samo tisti dopustniki, ki počitnikujejo v tropskih deželah in na destinacijah, na katerih se prehrana močno razlikuje od tiste, ki smo je vajeni v vsakodnevnem življenjskem ritmu. A temu ni tako.
Prebava vam jo lahko zagode tudi med dopustovanjem v lokalnem okolju, saj tovrstne tegobe niso nujno povezane (samo) z 'eksotično' hrano. Med najpogostejše prebavne tegobe na počitnicah vsekakor sodi zaprtje – oteženo in neredno iztrebljanje, trdo blato ali občutek nepopolne izpraznitve črevesja.
Zakaj je zaprtje na dopustu tako pogosto?
Prebavne motnje na dopustu so naraven odziv prebave na odklon od vsakodnevne rutine. Doma ste morda vajeni vsak dan vstati zgodaj, na zasluženem oddihu pa radi zjutraj malce dlje poležite. Tudi gibanje na počitnicah ni ravno v prvem planu, med pijačami pa imajo prednost sladke gazirane pijače. Če k temu dodamo še ignoriranje potrebe po iztrebljanju, ker pač zdaj ni pravi trenutek, imate že serviranih večino potencialnih razlogov za slabo prebavo.
Tudi prehranske navade so na dopustu drugačne, kot ste jih vajeni sicer. Če počitnikujete v hotelu, imate v ceno verjetno vštet vsaj samopostrežni zajtrk, pri katerem se je v ponujenem izobilju res težko 'držati nazaj'. Potem so tu še morebitni nadaljnji samopostrežni obroki, pa vmes prigrizki, tudi brez sladkega ne gre.
Če dopustujete v apartmaju ali kampirate, je situacija verjetno precej podobna. Ker je zaslužen oddih pri večini omejen le na nekaj dni, seveda ne boste zapravljali dragocenega časa za štedilnikom in pripravljali polnovredne ter zdrave obroke, temveč boste naredili nekaj na hitro ali skočili do najbližje prodajalne s hitro prehrano, vmesne napade lakote pa potešili s slanimi prigrizki ali sladoledom.
S tem vsekakor ni nič narobe, saj je dopust namenjen sprostitvi in uživanju. Vsekakor pa je dobro biti pripravljen na posledice, ki jih počitniška sproščenost lahko ima na vašo prebavo.
Vzemimo pod drobnogled najpogostejšo tegobo – zaprtje!
Da se boste zaprtju lahko izognili oziroma ga znali ublažiti, je najprej treba vedeti, kako sploh pride do tega stanja. Kot pojasnjujeta doc. dr. sc. Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh., in Karmen Matković Melki, univ.mag.pharm, članici strokovne ekipe Definicija hrane, je razlogov za zaprtje na potovanjih in počitnicah več.
Eden najpogostejših je zagotovo izpuščanje obrokov, ki negativno vpliva na gibljivost črevesja. "Po priporočilih naj bi dnevno zaužili štiri obroke, od tega tri glavne: zajtrk, kosilo in večerjo, lahko pa tudi malico. Čeprav se takšen ritem obrokov na potovanju ne zdi najbolj praktičen, pa omogoča pravilno delovanje prebavil in pozitivno vpliva na splošno stanje telesa," pojasnjujeta strokovnjakinji. Ustrezen razpored obrokov pred in med potovanjem torej podpira delovanje prebavnega sistema in spodbuja črevesje, da naravno sproži refleks iztrebljanja, s čimer se zmanjša tveganje za zaprtje.
Za zaprtje je lahko kriv tudi izbor živil, ki jih uživate na počitnicah. "Čeprav se zdi, da je polpripravljena in pripravljena hrana, kot so sendviči, čips, bonboni in sladkarije, idealna in hitrejša izbira za potovanje, pa s tem le navidezno in kratkoročno nadomestimo polnovreden obrok, kar ima lahko negativne posledice, ki nam pozneje otežijo potovanje in povzročijo zaprtje, opozarjata članici strokovne ekipe Definicija hrane in dodajata, da je treba tudi na dopustu v obroke vključiti vse skupine živil, da telesu zagotovite energijo in hranila, ki jih potrebuje.
Še posebej velja staviti na živila, ki so bogata z vlakninami, saj so te bistvene za urejeno prebavo. Topne vlaknine, ki se nahajajo v sadju, zelenjavi, polnozrnatih izdelkih in stročnicah, spodbujajo občutek sitosti. Netopne vlaknine, ki se nahajajo v polnozrnatih žitaricah, oreščkih in semenih, pomagajo pri redni prebavi in preprečujejo zaprtje.
Nikar ne pozabite na hidracijo!
Izjemnega pomena je že nasploh, še bolj pa v vročih poletnih dneh, tudi zadosten vnos tekočine v telo, saj tudi ta pripomore k optimalnemu delovanju prebavnega ter vseh drugih sistemov v telesu. Naše telo ves čas izgublja tekočino, ki jo je treba ustrezno nadomestiti, da bi se izognili dehidraciji, opozarjata sogovornici. "Pomanjkljiv vnos tekočine med potovanjem lahko povzroči zaspanost, zmanjšano znojenje in uriniranje, neravnovesje mineralov, omotičnost, glavobol in prebavne težave, kot je zaprtje. Nezadosten vnos tekočine poleg tega otežuje iztrebljanje, volumen blata se zmanjša, kar upočasni prebavo ter lahko privede do krčev in bolečin v trebuhu."
Pri tem je voda, pa naj bo navadna ali mineralna, vsekakor boljša izbira kot sladke gazirane pijače in velike količine kave. To seveda ne pomeni, da slednjih ne smete uživati, vsekakor pa bo bolje, če ne bodo predstavljale večinskega vira dnevne hidracije.
Tako za preventivo kot v primeru zaprtja je s seboj na počitnice pametno vzeti naravno mineralno vodo Donat. Vsakodnevno pitje Donata namreč podpira normalno delovanje prebavnega sistema in s tem vpliva na zdravje celotnega telesa. Za preventivo je treba piti 0,2–0,3 litra Donata sobne temperature zjutraj na tešče, 0,1 litra pred kosilom in 0,1–0,2 litra pred večerjo.
Zakaj Donat?
Kot pojasnjuje nutricionistka mr. sc. Kristina Aralica Tušak, je Donat zaradi edinstvene kombinacije mineralov lahko odlična vsakodnevna pomoč pri reševanju določenih težav, kot sta zaprtje in zgaga, pa tudi pri preprečevanju različnih tegob prebavnega sistema. "Upoštevati moramo, da ima prebava zelo širok pomen, Donat pa blagodejno vpliva na različne dele prebavnega sistema, zato s pravilno prehrano in zdravim načinom življenja skrbimo za zdravje prebavnega sistema kot celote."
Donat torej klinično dokazano na naraven način podpira delovanje prebave in s tem skrbi za dobro počutje celotnega telesa, da se vi na počitnicah resnično lahko sprostite, pozabite na vse skrbi in si vsaj za kak teden ali dva odpočijete od vsakdanjega hektičnega sveta.
Sponzorirana objava