Če opazite znake slabega zdravja črevesja, lahko dejavniki življenjskega sloga pomagajo izboljšati vaš črevesni mikrobiom in koristijo vašemu splošnemu zdravju.
Kaj je črevesni mikrobiom?
Izraz črevesni mikrobiom se nanaša na mikroorganizme, ki živijo v vašem črevesju. Vsaka oseba ima v prebavnem traktu približno 200 različnih vrst bakterij, virusov in gliv. Nekateri mikroorganizmi so škodljivi za naše zdravje, mnogi pa so neverjetno koristni in celo nujni za zdravo telo.
Raziskave kažejo, da lahko prisotnost velikega števila bakterij v črevesju pomaga zmanjšati tveganje za bolezni, kot so sladkorna bolezen, vnetna črevesna bolezen in psoriatični artritis.
Kako črevesni mikrobiom vpliva na vaše zdravje?
Neverjetna kompleksnost črevesja in njegov pomen za naše splošno zdravje je tema vse večjih raziskav v medicinski skupnosti. Študije, ki so bile opravljanje v zadnjih nekaj desetletjih, so odkrile povezave med zdravjem črevesja in:
- imunskim sistemom,
- duševnim zdravjem
- avtoimunskimi boleznimi
- endokrinimi motnjami
- gastrointestinalnimi motnjami
- boleznimi srca in ožilja
- rakom.
Višja stopnja raznolikosti črevesnih bakterij je lahko povezana z izboljšanim zdravjem. Medtem ko raziskave še potekajo, se zdi jasno, da igra zdravje črevesja pomembno vlogo na številnih področjih zdravja in dobrega počutja.
7 znakov nezdravega črevesja
Mnogi deli sodobnega življenja lahko vplivajo na vaš črevesni mikrobiom, vključno z:
- visoka raven stresa,
- premalo spanja,
- uživanje zahodne prehrane z visoko vsebnostjo predelane hrane in hrane z veliko sladkorja,
- jemanje antibiotikov.
To pa lahko vpliva na druge vidike vašega zdravja, kot so:
- imunsko delovanje,
- ravni hormonov,
- prekomerna telesna teža,
- razvoj bolezni.
Če imate zmanjšano zdravje črevesja, boste morda opazili nekaj simptomov. Tukaj je sedem najpogostejših znakov:
1. Vznemirjen želodec
Vse želodčne motnje so lahko znaki nezdravega črevesja. Vključujejo napenjanje, zaprtja, driske in težave z zgago. Uravnoteženo črevesje bo imelo manj težav pri predelavi hrane in odstranjevanju odpadkov, kar bo verjetno povzročilo manj omenjenih simptomov.
2. Dieta z veliko sladkorja
Prehrana z veliko predelane hrane in dodanih sladkorjev lahko zmanjša količino 'dobrih' bakterij in raznolikost v vašem črevesju. Raziskave kažejo, da lahko to povzroči povečano vnetja po telesu. Vnetje je lahko predhodnik več bolezni, vključno z rakom.
3. Nenamerna sprememba teže
Pridobivanje ali izgubljanje teže brez spremembe prehrane ali vadbenih navad je lahko znak nezdravega črevesja. Neuravnoteženo črevesje lahko poslabša sposobnost vašega telesa, da absorbira hranila, uravnava krvni sladkor in skladišči maščobo.
Izguba teže je lahko posledica malabsorpcije zaradi prekomerne rasti bakterij v tankem črevesu. Po drugi strani pa lahko povečanje telesne mase povzroči insulinska rezistenca ali povečano vnetje.
4. Motnje spanja ali stalna utrujenost
Raziskava, ki jo navaja healthline kaže, da je lahko neravnovesje v črevesnih bakterijah povezano z razdrobljenim spanjem in kratkim spanjem, kar lahko povzroči kronično utrujenost. Čeprav vzrok ostaja nejasen, se zdi, da je povezan z vnetjem, presnovno funkcijo in duševnim zdravjem.
5. Draženje kože
Kožne bolezni, kot je luskavica, so lahko povezane z vrstami bakterij, ki so prisotne v črevesju. Nižje koncentracije koristnih bakterij lahko vplivajo na imunski sistem telesa. To pa lahko privede do stanj, ki prizadenejo organe, vključno s kožo.
6. Avtoimunska stanja
Številne študije so odkrile povezave med črevesjem in imunskim sistemom. Nezdravo črevesje lahko poveča sistemsko vnetje in spremeni pravilno delovanje imunskega sistema. To lahko privede do avtoimunskih bolezni, kjer telo napade samega sebe in ne škodljive napadalce.
7. Prehranske intolerance
Prehranska intoleranca je posledica težke prebave določene hrane. Intoleranca ni enaka alergiji na hrano, ki jo povzroči reakcija imunskega sistema na določeno hrano. Raziskave kažejo, da lahko prehranske intolerance, kot je intoleranca za laktozo, povzroči slaba kakovost bakterij v črevesju. To lahko povzroči težave pri prebavi sprožilne hrane in simptome, kot so napenjanje, vetrovi, driska, bolečine v trebuhu in slabost.
Obstaja tudi nekaj raziskav, ki kažejo, da so lahko alergije na hrano povezane z zdravjem črevesja.
7 stvari, ki jih lahko naredite za zdravje svojega črevesja
Morda boste lahko izboljšali svoje črevesno zdravje s spremembami življenjskega sloga in prehrane. Poskusite z naslednjimi stvarmi.
1. Znižajte raven stresa
Kronična visoka stopnja stresa je težka za celotno telo, vključno s črevesjem. Nekaj načinov za zmanjšanje stresa lahko vključuje meditacijo, hojo, sprehode, masažo, socializacijo in smeh, jogo in različne hobije.
2. Dovolj spanca
Premalo ali premalo kakovosten spanec lahko resno vpliva na zdravje vašega črevesja, kar lahko prispeva k več težavam s spanjem. Poskusite dati prednost vsaj 7–8-urnemu neprekinjenemu spancu na noč. Vaš zdravnik vam bo morda lahko pomagal, če imate težave s spanjem.
3. Jejte počasi
Temeljito žvečenje hrane in počasnejše uživanje obrokov lahko zmanjšata vaše možnosti za razvoj debelosti in sladkorne bolezni, hkrati pa vam pomaga pri boljši izbiri hrane. To vam lahko pomaga zmanjšati prebavne težave in ohraniti zdravo črevesje.
4. Ostanite hidrirani
Pitje veliko vode je lahko povezano s povečano raznolikostjo bakterij v črevesju, čeprav je pomemben tudi vir vode. Ena študija iz leta 2022 je pokazala, da so imeli ljudje, ki so popili več vode, manj vrst bakterij, ki lahko povzročijo okužbe prebavil. Hidratacija koristi vašemu splošnemu zdravju in lahko pomaga preprečiti zaprtje. Lahko je tudi preprost način za spodbujanje zdravega črevesja.
5. Prebiotiki ali probiotiki
Prebiotiki zagotavljajo 'hrano', namenjeno spodbujanju rasti koristnih bakterij v črevesju, medtem ko so probiotiki žive dobre bakterije.
6. Preverite intoleranco na hrano
Morda imate intoleranco za hrano, če imate simptome, kot so napenjanje, bolečine v trebuhu, vetrove, drisko, slabost, utrujenost, pekočo zgago in podobno.
Lahko poskusite izločiti običajna živila, ki sprožajo simptome, da vidite, ali se vaši simptomi izboljšajo. Če ste sposobni prepoznati in se izogniti hrani ali živilom, ki prispevajo k vašim simptomom, boste morda opazili pozitivno spremembo v zdravju prebave.
7. Spremenite svojo prehrano
Zmanjšanje količine predelane hrane z visoko vsebnostjo sladkorja in maščob, ki jo jeste, lahko privede do boljšega zdravja črevesja. Prehrana z veliko vlakninami prispeva tudi k zdravemu mikrobiomu črevesja. Na črevesje lahko pozitivno vplivate tudi z uživanjem živil z visoko vsebnostjo mikrohranil, imenovanih polifenoli (zelenjava, sadje...).
Spremembe življenjskega sloga in prehrane lahko pozitivno vplivajo ne le na zdravje vašega črevesja, ampak tudi na splošno zdravje.
Vizita e-novice
Vir: healthline
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV