Raziskava kaže, da je preseganje te meje lahko nevarno. Hkrati pa je pomembno razumeti, da je tudi premalo spanja škodljivo, saj znanstveniki poudarjajo ključno vlogo kakovostnega in zadostnega spanca za ohranjanje celovitega zdravja telesa, piše express. To pomeni, da je vzpostavitev ravnovesja v količini spanja bistvena za dobro počutje in dolgoživost.

Ugotovitve raziskovalcev nakazujejo korelacijo med trajanjem spanja in stopnjo umrljivosti. Raziskava izpostavlja potencialno kritično dvourno okno trajanja spanja, za katerega se priporoča optimalna uravnoteženost z namenom preprečevanja neželenih posledic. Analiza je zajemala skoraj 80 predhodnih študij o vzorcih spanja, pri čemer so bili upoštevani podatki več kot dveh milijonov udeležencev.

Ugotovitve so razkrile, da je spanje, ki presega devet ur na noč, povezano s "34 % povečanim tveganjem smrtnosti". Obenem se je pri posameznikih, ki so spali manj kot sedem ur, nakazalo 14 % večje tveganje za smrt. To optimalno obdobje spanja, ki traja dve uri, je skladno s priporočili NHS za zdrave odrasle osebe, čeprav je treba upoštevati, da se potrebe posameznikov lahko razlikujejo glede na dejavnike, kot sta starost in splošno zdravstveno stanje.

Raziskovalci z univerze Semmelweis na Madžarskem so v svoji študiji nakazali, da bi lahko dolgotrajen spanec kazal na povečano tveganje za smrt, saj bi lahko odražal prisotnost osnovnih zdravstvenih težav. Nezdravljena srčna obolenja, na primer, lahko vodijo do izrazite utrujenosti. Zlasti so imele ženske, ki so spale več kot devet ur, 41 % večje tveganje za umrljivost v primerjavi s tistimi s standardno dolžino spanja.
Raziskava priporoča "med sedmimi in osmimi urami spanja" za optimalno zdravje. Raziskovalci so sicer ugotovili tudi neujemanje rezultatov pri preučevanju dolgega spanca. Ugotovili so, da učinki dolgega spanja na tveganje smrti niso dosledni v različnih študijah.

Za prihodnje študije strokovnjaki priporočajo preučitev razmerja med trajanjem spanja in specifičnimi vzroki smrti, da bi bolje razumeli, kako že majhna odstopanja od optimalnega trajanja spanja vplivajo na zdravstvene izide. Dober nočni spanec je bistvenega pomena za ohranjanje različnih telesnih funkcij, vključno z duševnim zdravjem, telesno ravnjo energije in kognitivnimi funkcijami.

NHS opozarja, da lahko vztrajne težave s spanjem vplivajo na odnose, družabno življenje in vsakodnevna opravila, kar vodi v utrujenost, povečan apetit in zmanjšano produktivnost. Čeprav so nekateri ljudje po naravi lahkotni spalci ali imajo občasne težave z zaspanjem ali prebujanjem, lahko vztrajne težave s spanjem kažejo na osnovno motnjo spanja.
Vir: express
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV