"Ko nekdo čuti, da ima zamašen nos, je to običajno posledica vnetja nosne sluznice," pravi dr. Gregory Levitin, ameriški otorinolaringolog.
Pojasnil je, da to vnetje lahko povzročijo številni dejavniki, vključno z virusi, alergeni, onesnaženjem in temperaturnimi spremembami. "To povzroči otekanje, zamašenost zaradi povečanih vnetnih mediatorjev in pogosto odvečno sluz, ki se izliva iz nosu v zadnji del grla."
Izpihovanje nosu za lajšanje te zamašenosti ni nujno slaba ideja, a ne odpravi težave. "Ne zmanjša vnetja tkiv," je izjavil strokovnjak. Poleg tega lahko s premočnim izpihovanjem poškodujete bobniče.
Kako varno izpihovati nos?
"Če izpihovanje nosu pomaga pri zamašenosti, je to v redu, dokler pri tem niste pregrobi," meni dr. William Reisacher, ameriški otorinolaringološki alergolog. "Če pri izpihovanju nosu čutite bolečino v ušesih, je to lahko znak, da niste dovolj nežni pri tem."
Levitin svetuje, da ne izpihujete obeh nosnic hkrati. "Varno je izpihovati eno stran nosu naenkrat, saj lahko izpihovanje obeh strani hkrati potisne zrak nazaj v Evstahijeve cevi, ki so povezane s srednjim ušesom," je razložil. Ko se omenjene cevi zamašijo, lahko to povzroči vnetje ušesa.
Med drugim se priporoča uporaba mehkih in vlažilnih robčkov, ki preprečujejo draženje zunanjega dela nosu. Najboljša izbira so robčki z aloe vero ali mentolom.
Zdravila brez recepta za zamašen nos
Če želite omiliti nelagodje v nosnih poteh, lahko poskusite tudi nekatera zdravila brez recepta.
"Zdravila brez recepta proti zamašenemu nosu delujejo zelo hitro, vendar jih je treba uporabljati le nekaj dni zapored, saj lahko ob dolgotrajni uporabi zamašenost še poslabšajo," je dejal Reisacher.
Priporočeno je, da zdravila vsebujejo psevdoefedrin in oksimetazolin.
Prav tako učinkovite so lahko tudi solne raztopine, vendar "morate biti previdni, da ne potiskate vode preveč agresivno skozi nos, saj to lahko povzroči dodatno nelagodje in/ali vnetje," je pripomnil strokovnjak.
Domača zdravila za zamašen nos
Če ne želite v lekarno, obstajajo nekateri nasveti in triki za lajšanje zamašenosti kar iz udobja vašega doma.
"Parna terapija – dihanje v vroči prhi ali nad skledo vroče vode – je lahko zelo koristna za sproščanje odvečnih izločkov, ki so se posušili ali so zelo gosti v nosu," je delil.
Reisacher pa je dodal, da vam lahko "ponoči dvig vzglavja postelje s penastim klinom pod žimnico ali uporaba lepilnih dihalnih trakov prav tako pomaga doseči boljši spanec, ko ste preobremenjeni."
Imunski sistem
Vir: edition.cnn.com
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV