Ženske po 40. letu starosti doživljajo večje telesne spremembe, ker med drugim tudi počasi vstopajo v obdobje menopavze. Ker se posledično spremeni tudi potreba po določenih hranilnih snoveh, pa je potrebno spremeniti tudi način prehrane in v življenje vključiti čim več telesne aktivnosti.
Katera so tista živila, ki so po 40. letu pomemben del prehrane za ženske?
Lanena semena – so izvrsten vir omega-3 kislin. Druge pomembe sestavine pa so sluzi, linamarin, beljakovine, lecitin, kot tudi steroli, vitamini B1, B2, B6, F in E, nikotinska, folna in pantotenska kislina. Naše telo je sicer sposobno narediti maščobne kisline samo, razen dveh (linolna in alfalinolenska kislina) zato so lanena semena oz. tudi laneno olje, odličen dodatek k prehrani. Za kritje potreb po maščobah omega 3 dnevno zadostuje 2–6 gramov lanenega semena na osebo. Laneno seme je cenjeno kot blago odvajalno sredstvo, pri čemer je pomembno, da obenem uživamo veliko tekočine. Zdravilo naj bi tudi ledvična obolenja. Laneno olje naj bi pomagalo ohranjati dober vid pri težavah z mrežnico in drugih starostnih težavah z vidom.
Losos – tudi losos je med drugim izjemen vir maščobnih kislin omega-3, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje in preprečujejo krvne strdke, delujejo protivnetno, zmanjšujejo holesterol. Vsebuje pa tudi vitamina A in D ter železo, selen in kalij. Posledično pozitivno vpliva na splošno počutje in deluje zoper depresijo in žalost.
Avokado – skupaj z lososom sta izjemna kulinarična dvojica in odlična ideja za lahkoten zajtrk ali malico. Zaradi naslednjih hranilnih vsebin pa losos deluje na ženske po štiridesetem letu starosti, kot superživilo; poln je namreč zdravih maščob, zaradi katerih bo pripomogel k ohranjanju zdrave kože, ravno tako pa bo nahranil vaše lase ter zaradi vsebnosti kalija pripomogel k zniževanju krvnega tlaka.
Oreščki - oreščki imajo veliko različnih koristnih hranil, od zdravih maščob do vlaknin, vitamina E, folatov, mineralov, kot so kalcij, kalij, magnezij. Vsak orešček ima malce drugačno sestavo, zato posegajte po vseh. Oreh je denimo najbolj bogat z omega-3 maščobnimi kislinami, brazilski orešček je eden najboljših rastlinskih virov minerala selena, mandlji in lešniki vsebujejo največ vitamina E in magnezija, lešniki tudi biotina (vitamina B7). Indijski oreščki so bogati z magnezijem in manganom. Slednjega minerala pravzaprav vsi oreški vsebujejo kar precej. Poleg tega vsi oreščki delujejo antioksidantno.
Kislo zelje - v kislem zelju najdemo vsoko vsebnost vitamina C, antioksidantov, folne kisline, vitamina K in drugih B vitaminov. Od mineralov pa vsebuje kalij, kalcij, natrij, magnezij, fosfor in železo. Kislo zelje skrbi za dobro delovanje imunskega sistema, se bori proti vnetjem, virusom, bakterijam in patogenom, ki ravno v jesensko zimskem času najbolj intenzivno napadajo naše telo. Odlično je tudi za razstrupljanje, saj na naraven način spodbudi presnovo ter pospeši izločanje sluzi in strupov. Odločite se lahko tudi za pitje zeljnice, tekočine, ki se nabere na skisanem zelju. Pijete jo lahko razredčeno z vodo, ki ji za boljši učinek dodate še malo jabolčnega kisa in tako v telo vnesete še dodatna hranila, ki bodo blagodejno delovala na vaše počutje.
Temna čokolada - flavonoidi v temni čokoladi pomagajo pri proizvodnji dušikovega oksida v notranji celični oblogi krvnih žil, to pa pomaga sprostiti krvne žile in izboljšati pretok krvi, kar posledično znižuje krvni pritisk. Temna čokolada pa tudi preprečuje razgradnjo kolagena – beljakovine, ki ohranja kožo napeto in mlado. Ne samo da je dobrega okusa, izboljšuje tudi naše razpoloženje, in to je celo dokazano. Ko uživamo temno čokolado, naši možgani začnejo sproščati endorfine – snovi v možganih, ki ustvarjajo občutke ugodja. Poleg tega pa je tudi polna antioksidantov ter lahko pripomore k izgubi odvečnih kilogramov in zniževanju nivoja slabega holesterola LDH.
Jagodičevje - vsebuje veliko fitokemikalij, snovi, ki so prisotne v izredno majhnih količinah in ki uravnavajo različne procese v rastlinah, pa tudi v živalskem svetu in ljudeh. Kemično jih uvrščamo med polifenole, ki so pretežno v lupinah in semenih jagodičevja. Med polifenole pa štejemo tudi fenolne kisline, ki jih je veliko prav v jagodičevju. Fenolne kisline in barvni pigmenti imajo antioksidativno delovanje, kar pomeni, da v procesu presnove in tvorbe energije vežejo nase snovi, ki nastanejo ob oksidaciji hranil, ki lahko vplivajo škodljivo na naše zdravje (ateroskleroza, rak, bolezni srca in žilja …). Jagodičevje naj bi imelo tudi sposobnost zmanjševati rast rakavih celic in popravljanja napak na DNK, ki jih povzročajo mutagene snovi iz hrane. Jagode in robidnice naj bi preprečile nadaljnjo rast predrakavih sprememb v ustih in požiralniku.
Grčki jogurt – zaradi načina pridelave pravi grški jogurt, za razliko od navadnega, vsebuje približno 3x več beljakovin, vsebnost sladkorjev oziroma laktoze (mlečni sladkor) pa je bistveno nižja ter predstavlja lahko prebavljivo živilo. Vsebuje velike vrednosti kalcija, beljakovin, probiotikov, joda in vitamina B12. Izboljšuje lahko zdravje kosti, zavira lakoto in apetit ter pospešuje presnovo. Zato je tudi odličen dodatek, če se želite na zdrav način znebiti odvečnih kilogramov. Grški jogurt tudi izboljšuje zdravje vašega črevesja ter znižuje raven krvnega tlaka.
Brokoli – zaradi visoke vsebnosti vitamina C, je brokoli odličen vir antioksidantov. To pa so snovi, ki jih moramo redno uživati, saj ščitijo naše celice in tako preprečujejo številne bolezni, med drugim raka pa tudi bolezni srca in ožilja, ki so najpogostejši vzrok za prezgodnjo smrt v razvitem svetu. Poleg tega, vsebnost vitamina C v brokoliju sodeluje pri tvorbi kolagena; beljakovine, ki jo najbolj poznamo po tem, da je zaradi nje naša koža napeta. A to beljakovino nujno potrebujejo tudi naše kosti, hrustanec, žile, zobje in dlesni. Ravno tako brokoli vsebuje vitamin K, ki sodeluje pri tvorbi beljakovine, ki je nepogrešljiva za zdrave kosti, pomembna pa je še za pravilno strjevanje krvi.
Jajca - beljak v jajcu je odličen vir beljakovin z visoko biološko vrednostjo. Med drugim pa vsebuje tudi naslednje pomembne sestavine: aminokisline, encime, vitamine A, D, E in vitamine skupine B, rudnine, kot sta fosfor in kalcij, železo, žveplo, jod, selen ter cink. Zaradi naštetih hranilnih vsebnosti pa so jajca odlično živilo za naše kosti, lase in nohte, ščitnico ter imunski sistem.
Poleg pravilne in zdrave prehrane, v katero boste vključevali tudi zgoraj našteta živila, pa je pomembno, da v svoj življenjski stil vnesete tudi zadostno količino pitja vode, ki bo ravno tako pripomogla k ohranjanju zdravja vašega organizma in lepe kože ter zadostno dnevno gibanje, kar pomeni vsaj pol ure aktivnega gibanja na dan.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV