Vizita.si
zdrava prebava

Prehrana

5 nasvetov za zdravo prebavo

Ma.K.
12. 04. 2021 06.00
0

Zaradi vse hitrejšega življenjskega tempa se pogosto poslužujemo nezdravih navad, kar se nam lahko hitro maščuje. Ker se telo avtomatično odziva na to, kako ravnamo z njim, se mnogi med nami srečujejo s funkcionalnimi tegobami prebavnega sistema: zaprtjem, zgago, napihnjenostjo, neurejeno prebavo. V kolikor stanje ni bolezensko, je zdrava prebava skoraj zagotovo dosegljiva – pomaga lahko že pet majhnih, a pomembnih sprememb v našem vsakdanu.

Prebava je središče našega počutja in skrbi za pravilno delovanje celotnega organizma. Pri tem se ne smemo osredotočiti zgolj na tanko in debelo črevo – prebavni trakt namreč sestavljajo še želodec, žolč in trebušna slinavka in prav vsi so enako pomembni za zdrav organizem. Pri tem jim je lahko v veliko pomoč kombinacija petih mineralov: kalcija, natrija, magnezija, sulfatov in hidrogenkarbonatov. Kalcij igra pomembno vlogo pri razgradnji hranilnih snovi, sulfati posrkajo vodo iz celic črevesne stene, zaradi česar se volumen vsebine črevesja poveča, ob tem pa izboljšuje krvni obtok želodčne sluznice. Magnezij dodatno sprošča mišice prebavnega trakta ter tako sulfatom pomaga, da spodbudijo in pospešijo peristaltiko, hidrogenkarbonati pa skrbijo za pravo pH ravnovesje požiralnika in želodca. Nase vežejo kisline in tako zmanjšujejo pekoč občutek zgage. V našem prebavnem traktu prebiva več kot 38 milijonov živih bakterij in prav vse so zadolžene za nemoteno delovanje našega telesa, zato je pomembno, da jih ohranjamo v ravnovesju. Veliko lahko storite že s tem, da spremenite nekatere nezdrave navade. 

1. Uravnotežena in redna prehrana

Slabe prehranske navade so eden glavnih vzrokov za težave s prebavo. Po eni strani je kriva vrsta hrane, po drugi pa čas in način, kako se prehranjujemo. Možgani nam namreč sitost javljajo z zamikom, posledica tega pa je prenajedanje. Hrano je treba uživati počasi, sproščeno in jo dobro prežvečiti. Prav tako ni pametno izpuščati obrokov ali jesti zelo pozno zvečer, saj takrat v našem telesu ni dovolj encimov, hrana pa zastaja v želodcu in moti spanec. V kolikor bi torej radi uredili svojo prebavo, morate jesti redno in večkrat na dan, prehrana naj bo pestra in naj vključuje predvsem veliko probiotikov, kakovostnih beljakovin, vlaknin, sadja, zelenjave, zelišč, semen in sestavljenih ogljikovih hidratov.   

Redna telesna aktivnost je ključ do zdrave prebave.
Redna telesna aktivnost je ključ do zdrave prebave. FOTO: Arhiv naročnika

2. Zadosten vnos tekočine v telo

Verjetno ni treba posebej poudarjati, da bi moral odrasel posameznik popiti dva do tri litre tekočine dnevno, predvsem vode, nesladkanih zeliščnih čajev, pa tudi mleka in juhe. Za dodaten učinek lahko poskrbi Donat, ki ga lahko uživate večkrat na dan, vsak dan, ne glede na to, ali želite reševati zaprtje, zgago ter napihnjenost ali pa bi se radi pred tovrstnimi prebavnimi tegobami samo čim bolj obvarovali. Za nemoteno delovanje celotnega prebavnega sistem je zadovoljiva količina 0,5l Donata dnevno – zjutraj na tešče dva do tri decilitre, dodaten deciliter pred kosilom ter en do dva pred večerjo. Vmes je treba redno piti vodo ali nesladkane čaje, vsa pijača pa naj bo sobne temperature, saj mrzli napitki še dodatno upočasnijo prebavni proces.

3. Redna telesna aktivnost

Redno gibanje pomaga izboljšati prebavo in nas obenem umirja. Fizična aktivnost vam bo namreč pomagala zagnati prebavni sistem, lažje pa bo tudi tvorjenje prebavnih encimov. Kratek sprehod bo odlično vplival na vašo prebavo, odpravil bo zaprtje in tudi vaše počutje se bo zagotovo dvignilo vsaj za nekaj ravni. Redna telovadba pomaga pri gibanju črevesja in preprečuje zaprtje. Prav tako pomaga pri vzdrževanju konstantne telesne teže, zato najdite čas za telovadbo in delajte čim več vaj z zasuki, saj ti izdatno stimulirajo črevesje. 

4. Obvladovanje stresa

V osnovi je treba ločiti pozitiven in negativen stres. Za pozitivnega je celo priporočljivo, da se z njim občasno srečujemo, saj ustvarja tako imenovano zdravo napetost, ki jo lahko spremlja celo ugodje. Stresorji so kratkotrajni in obvladljivi ter nas spodbujajo in motivirajo pri doseganju ciljev. Negativni stres pa se v zadnjih letih omenja kot eden ključnih elementov, ki je vzrok za slabšanje splošnega zdravstvenega stanja prebivalstva. Kronične stresne obremenitve povečujejo tveganje za celo množico bolezni in motenj, tudi v prebavnem traktu. Zato je ključnega pomena, da poskusimo predvideti, kateri stresorji nas lahko doletijo in se nanje pripravimo ter kar se da mirno odzovemo, že v osnovi pa se jim poskušajmo kar se da izogniti in razmišljati pozitivno ter optimistično. 

5. Dober spanec 

Ljudje v povprečju potrebujemo sedem do osem ur spanja na noč. Vse, kar občutno odstopa, lahko vodi do resnih težav. Vedno je še kaj za postoriti, a ne skrbite, zagotovo bo počakalo do jutra, zato je bolje, če se zvečer zavedno umirite in odpravite spat, zjutraj pa se spočiti in sveži lotite vseh zadanih izzivov. H kakovosti spanca lahko sicer močno pripomore tudi magnezij, eden najpomembnejših mineralov za naše telo, ki skrbi za nemoteno delovanje srca, pravilno prebavo in sprošča mišice. Najučinkoviteje ga boste v telo vnesli s pomočjo prehranskih dopolnil ali z rednim uživanjem Donata, ki je bogat z minerali iz raztapljajočih se kamnin in zato pozitivno vpliva na delovanje prebave in celostno dobro počutje. 

O tem, kako lahko poskrbimo za urejeno prebavo, smo govorili tudi z nutricionistko mag. Kristino Aralico. Kaj nam je zaupala, si lahko pogledate v spodnjem videu prispevku:

Poudariti velja, da Donat sam po sebi ne more pomagati v primeru, če pride do resnejših težav prebavnega trakta. Medicinska strokovna javnost ga priporoča pri reševanju različnih težav, predvsem pa za preventivno rabo in preprečitev kasnejših zapletov. Največ lahko za svoje zdravje tako še vedno storimo sami. Če v naš vsakdan vključimo vse zgoraj naštete zdrave življenjske navade, potem slaba prebava enostavno odpade.

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650