1. Visoka vsebnost antioksidantov
Če želite povečati vnos antioksidantov, je špinačni sok živilo, ki vam bo pomagalo pri tem. Antioksidanti nevtralizirajo nestabilne molekule, ki jim rečemo prosti radikali in nas tako zaščitijo pred oksidativnim stresom in kroničnimi boleznimi. Špinača je še posebej dober vir antioksidantov, kot so lutein, betakaroten, kumarna kislina, violaksantin in ferulinska kislina. Majhna raziskava pri osmih osebah je pokazala, da so tisti, ki so spili 240 mililitrov špinačnega soka na dan, zmanjšali tveganje za poškodbe DNK, ki jih povzroči oksidativni stres.
2. Dobra je za vid
Špinača je polna luteina in zeaksantina, antioksidantov, ki so bistveni za zdrave oči. Nekatere raziskave kažejo, da lahko te sestavine ščitijo tudi pred degeneracijo oči, ki jo povzroči staranje, kar vodi v postopno izgubo vida. Po pregledu šestih različnih raziskav so raziskovalci ugotovili, da lutein in zeaksantin zmanjšata tveganje za katarakto, stanje, ki povzroči zameglitev očesne leče. Poleg tega je špinačni sok bogat z vitaminom A, ki je ključnega pomena za zdravje oči, njegovo pomanjkanje pa vodi do suhega očesa in nočne slepote. Čeprav se recepti za sokove razlikujejo od tega, koliko vode dodamo, katere druge sestavine dodamo, se ocenjuje, da lahko iz 120 gramov špinače naredimo približno 240 mililitrov soka. Ta količina zadostuje za 63 odstotkov dnevnega vnosa vitamina A.
3. Zmanjša rast tumorskih celic
Čeprav so za potrditev te teze potrebne še dodatne raziskave, nekatere študije kažejo, da določene komponente špinače pomagajo v boju proti rasti tumorskih celic. V dvotedenski raziskavi na miših je špinačni sok zmanjšal tveganje za raka črevesja za 56 odstotkov. Druga raziskava na miših je pokazala, da je špinačna sestavina monogalaktozil-diacilglicerol (MGDG) povečala učinek radioterapije v boju proti raku trebušne slinavke. Poleg tega so raziskave na ljudeh pokazale, da uživanje zelene listnate zelenjave zmanjšuje tveganje za nastanek raka pljuč, prostate, dojk in debelega črevesa in danke. Večina študij se je opirala na podatke o vnosu listnate zelenjave, ne le na uživanje špinačnega soka. Za to so potrebne dodatne študije.
4. Zniža krvni tlak
Špinačni sok je bogat z nitrati, spojinami, ki pomagajo razširiti krvne žile. Zato bo izboljšal pretok krvi in znižal visok krvni tlak. Študija, ki je spremljala 27 oseb v sedemdnevnem obdobju, je pokazala, da dnevno uživanje špinačne juhe zmanjša arterijsko napetost in krvni tlak. V drugi raziskavi so sledili 30 ljudem, ki so jedli špinačo in so zaradi tega občutili znižanje sistoličnega krvnega tlaka. Skodelica špinačnega soka (240 mililitrov) vsebuje približno 14 odstotkov dnevnih potreb po kaliju, mineralu, ki pomaga uravnavati krvni tlak, ker nadzoruje količino natrija, ki ga telo izloči z urinom.
5. Odlična za zdravo kožo in lase
Samo 240 mililitrov špinačnega soka vsebuje približno 63 odstotkov dnevne potrebe po vitaminu A, ki pomaga obnavljati kožne celice in proizvajati sluz, ki nas ščiti pred okužbami. Enaka količina soka vsebuje tudi 38 odstotkov dnevne potrebe po vitaminu C, ki je bistven vitamin, topen v vodi. Študije so pokazale, da kožo ščiti pred oksidativnim stresom, vnetji in poškodbami ... Poleg tega pomaga pri sintezi kolagena, beljakovine v tkivu, ki pomaga elastičnosti kože in pospeši celjenje ran. Vitamin C pa poveča absorpcijo železa in preprečuje izpadanje las, povezano s pomanjkanjem železa.
Možni pa so tudi stranski učinki
Čeprav je špinačni sok povezan s številnimi zdravstvenimi koristmi, lahko obstajajo tudi težave. Za začetek se je večina raziskav osredotočila na špinačni list, ne pa na špinačni sok. Zato so potrebne podrobnejše raziskave o vplivu špinačnega soka na naše zdravje.
Poleg tega smo med pripravo špinačnega soka iz njega odstranili večino vlaknin, zato smo izključili nekatere njegove koristi. Študije so pokazale, da vlaknine vplivajo na nadzor krvnega sladkorja, izgubo teže ter raven holesterola v krvi in krvni tlak. Pomagajo tudi pri prebavnih motnjah, vključno s hemoroidi, zaprtjem, refluksom želodčne kisline in divertikulitisom. Špinača je bogata tudi z vitaminom K, ki v velikih odmerkih lahko moti zdravila, ki se uporabljajo za redčenje krvi, zato se vsekakor posvetujte z zdravnikom, če pijete takšna zdravila in želite uživati špinačo. Na kupljenih sokovih je treba natančno prebrati deklaracije, saj veliko takšnih izdelkov vsebuje dodane sladkorje.
Na koncu pa ne pozabite, da špinačni sok ni nadomestek obroka, saj v uravnoteženi prehrani primanjkuje številnih pomembnih hranilnih snovi. Namesto tega ga uživajte kot dodatek zdravi prehrani in ga uživajte z drugim sadjem in drugo zelenjavo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV