Vizita.si
prehranjevanje pred zasloni

Prehrana

Ali je prehranjevanje pred zasloni res tako slabo?

L.G.
02. 08. 2024 04.22
0

V današnjem hitrem svetu, kjer nam pogosto zmanjkuje časa za sprostitev, je prehranjevanje pred zasloni postala vsakdanja navada. Kljub udobju in prijetnem vzdušju se strokovnjaki strinjajo, da gledanje televizije med jedjo prinaša številne negativne posledice. V tem članku bomo raziskali, zakaj je ta navada škodljiva in kako vpliva na naše telesno ter čustveno stanje.

Združevanje obroka z gledanjem oddaj in filmov je postalo nekaj povsem običajnega in največkrat niti ne pomislimo na morebitne negativne posledice te navade. Številne raziskave nas opominjajo, da je takšna praksa vse prej kot nedolžna in prinaša vrsto tveganj za naše zdravje.

Kako izkoristiti tehnologijo sebi v prid?
Preberi še
Kako izkoristiti tehnologijo sebi v prid?

Kadar se prehranjujemo pred zasloni, pojemo več

Eden izmed glavnih razlogov, zakaj je prehranjevanje pred ekrani škodljivo, je zmanjšanje pozornosti hrani, kar povzroči, da pogosto izgubimo občutek za količino zaužite hrane. To lahko vodi v nenadzorovano uživanje večjih količin hrane, kar prispeva k povečanju telesne teže in s tem povezanimi boleznimi, kot so debelost, sladkorna bolezen tipa 2 in bolezni srca.

Si živčen, če nimaš telefona v roki?
Preberi še
Si živčen, če nimaš telefona v roki?

Spodbuda k izbiri nezdrave hrane

Kadar sedemo pred zaslon z namenom, da si ogledamo svojo najljubšo serijo, pogosto posežemo po nezdravi hrani, saj je ta najbolj enostavna za uživanje in ne zahteva veliko priprave. Po navadi najrajši izberemo prigrizke, kot so čips in sladkarije, ki nam prinesejo veliko užitka, vendar so visoko kalorični in hranilno revni. Poleg tega, številni televizijski oglasi spodbujajo uživanje hitre hrane, kar nas še dodatno motivira k nezdravi izbiri.

Neprimerno sedenje in ležanje med jedjo lahko privede do prebavnih težav.
Neprimerno sedenje in ležanje med jedjo lahko privede do prebavnih težav.FOTO: Shutterstock

Motena prebava

Kadar jemo pred televizijo, je žvečenje pogosto manj temeljito in hitrejše, kar dodatno obremeni prebavni sistem in lahko privede do prebavnih težav, kot so napihnjenost, zagaga in nelagodje v trebuhu. Prav tako pa na prebavo vpliva tudi položaj telesa, ki je med sedenjem pred zasloni sicer sproščen, vendar lahko otežuje prehod hrane skozi prebavni trakt. Neprimerno sedenje in ležanje lahko povzroči, da se želodčna kislina vrača v požiralnik, kar povzroča zgago in refluks kisline.

'Zaslepljena slika o drugih nas lahko pahne v obup.'
Preberi še
'Zaslepljena slika o drugih nas lahko pahne v obup.'

Zmanjšan občutek zadovoljstva po jedi

Kadar med prehranjevanjem pozornost namenimo zaslonu namesto hrani, velikokrat spregledamo okuse. Zgodi se, da pojemo cel obrok, ne da bi v njem zares uživali in se zavedali vseh okusov, ki nam jih ponuja. Takšno pomanjkanje pozornosti zmanjšuje občutek zadovoljstva, ki ga navadno občutimo med obrokom, to pa poveča tveganje za iskanje dodatne hrane, po navadi nezdravih prigrizkov, da bi dosegli občutek zadovoljstva in sitosti.

Za popolnimi fotografijami stojijo navadni, a nesamozavestni ljudje
Preberi še
Za popolnimi fotografijami stojijo navadni, a nesamozavestni ljudje

Kako lahko spremenite to navado?

Ustvarite si novo rutino in obroke jejte ob jedilni mizi brez motenj. Med jedjo uživajte, vzemite si čas in jejte počasi ter se osredotočite na okuse. Med gledanjem televizije si namesto nezdravih prigrizkov pripravite zdrave opcije in v manjših količinah.

Spreminjanje navad je vse prej kot lahka naloga, vendar že z majhnimi koraki v pravo smer, lahko dolgoročno izboljšate svojo prehranjevalno rutino.

Vir: bbc.com

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650