Kot del družine Brassica je zelo podoben drugim križnicam, kot so ohrovt, brokoli in brstični ohrovt. Medtem ko se pogosto uporablja v azijski kuhinji, še naprej pridobiva priljubljenost na drugih območjih sveta zaradi številnih zdravstvenih koristi.
Bok čoj je zaradi hrustljave teksture in sposobnosti vpijanja okusa pomembna sestavina različnih jedi. Na primer, pogosto se uporablja v solatah in juhah, saj doda obilo hranil.
Bok čoj je bogat s hranili, ki spodbujajo zdravje, kot so vitamin A, vitamin C in vitamin K, kalcij in folat. Ko je vključen v dobro uravnoteženo prehrano, lahko profil mikrohranil bok čoja podpira delovanje imunskega sistema, zdravje kosti in druge označevalce zdravja.
Hranila v bok čoj
Bok čoj je zelenjava, bogata s hranili, ki vsebuje veliko bistvenih vitaminov, mineralov, antioksidantov in drugih pomembnih hranil. Ima:
- vitamin A,
- vitamin C,
- vitamin K,
- vitamine B1, B2, B3 in B6,
- kalcij,
- kalij,
- selen,
- cink,
- baker,
- magnezij.
Bok čoj je bogat z vitaminom K, saj vsebuje približno eno tretjino dnevnega priporočenega vnosa v eni sami skodelici. Vitamin K pomaga pri pravilnem strjevanju krvi, kar lahko povzroči zaplete pri posameznikih, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi, kot je varfarin. Če jemljete takšna zdravila, se posvetujte s svojim zdravnikom, preden zelje dodate svoji prehrani.
Zelenjava vsebuje tudi salicilate, ki so spojine, sorodne aspirinu. Če ste občutljivi na aspirin, se posvetujte s svojim zdravnikom.
Spodbuja lahko zdravje kosti
Železo, fosfor, kalcij, magnezij, cink in vitamin K v bok čoju prispevajo k izgradnji in ohranjanju strukture in moči kosti. Železo in cink igrata ključno vlogo pri proizvodnji in rasti kolagena. Fosfor in kalcij sta pomembna za strukturo kosti. Vendar je za pravilno rast kosti potrebno skrbno ravnovesje obeh hranil.
Prehrana, ki vsebuje preveč fosforja in premalo kalcija, lahko povzroči izgubo kostne mase. Vitamin K pomaga ohranjati ravnovesje kalcija v kosteh, kar pomeni, da lahko pomaga zmanjšati tveganje za zlome kosti.
Podpira lahko zdravje srca
Dodajanje bok čoja v dobro uravnoteženo prehrano lahko pomaga zmanjšati tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja. Listnata zelena zelenjava vsebuje kalij, magnezij in kalcij, vse minerale, ki igrajo vlogo pri uravnavanju krvnega tlaka.
Nekatere raziskave so pokazale, da je uživanje listnate zelene zelenjave povezano z manjšo pojavnostjo srčno-žilnih bolezni in obetavno strategijo za preprečevanje srčno-žilnih dogodkov.
Lahko podpira prizadevanja za uravnavanje telesne teže
Bok čoj ima nizko vsebnost kalorij in je bogat z vitalnimi mikrohranili, ki podpirajo splošno dobro počutje in prizadevanja za uravnavanje telesne teže. Zaradi vsebnosti vlaknin in vode je nasitna zelenjava, ki lahko pomaga potešiti lakoto, ne da bi dodala veliko kalorij dnevnemu vnosu.
Poleg tega igra vlogo pri nadzoru apetita, saj povečuje občutek sitosti, zaradi česar je manj verjetno, da boste med obroki posegli po prigrizku z manj hranilnimi snovmi.
Zmanjšal bi lahko tveganje za raka
Študije so pokazale, da imajo nekateri ljudje, ki jedo več zelenjave iz družine križnic, manjše tveganje za razvoj raka na pljučih, prostati in debelem črevesu. Bok čoj vsebuje folat. Folat igra vlogo pri proizvodnji in popravljanju DNK, zato lahko prepreči nastanek rakavih celic zaradi mutacij v DNK.
Bok čoj vsebuje tudi vitamin C, vitamin E in betakaroten. Ta hranila imajo močne antioksidativne lastnosti, ki pomagajo zaščititi celice pred poškodbami prostih radikalov.
Pomaga lahko naravno znižati krvni tlak
Kalij, kalcij in magnezij so prisotni v bok čoju. Pomagajo lahko naravno znižati krvni tlak. Glede na članek v American Journal of Clinical Nutrition bi morali ljudje povečati vnos kalija. Nekateri dokazi kažejo, da dnevno uživanje 4.700 mg kalija zniža krvni tlak, ki ga povzroča visok vnos natrija.
Pomaga lahko vzdrževati zdravje srca
Vsebnost folatov, kalija, vitamina C in vitamina B-6 v bok čoju skupaj s pomanjkanjem holesterola pomaga ohranjati zdravo srce. Nacionalna študija pregleda zdravja in prehrane NHANE, objavljena leta 2011, je odkrila 'znatno večje' tveganje za srčno-žilne bolezni pri ljudeh, ki so zaužili preveč natrija in premalo kalija. Vitamin B-6 in folat preprečujeta nastajanje spojine, znane kot homocistein. Presežek homocisteina v telesu lahko poškoduje krvne žile in povzroči težave s srcem.
Lahko pomaga v boju proti vnetjem
Holin pomaga pri spanju, gibanju mišic, učenju in spominu. Prav tako pomaga telesnim celicam, da ohranijo svojo obliko, pomaga absorbirati maščobe in zmanjšati kronična vnetja.
Lahko spodbuja imunski sistem
Ugotovljeno je bilo, da selen, ki ga najdemo v bok čoju, izboljšuje imunski odziv na okužbo s spodbujanjem proizvodnje T-celic, ki prepoznajo in uničijo invazivne bakterije in viruse.
Vizita e-novice
Viri: health & medicalnewstoday & webmd & wikipedija
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV