2 čaja, ki lahko pomagata pri kašlju, prehladu in gripi

PREHRANA

2 čaja, ki lahko pomagata pri kašlju, prehladu in gripi

N.R.A.
25.12.2023, 5:00
0

Čaji so odlični zavezniki imunskega sistema. Pozimi nas ne le grejejo, temveč vsebujejo tudi dobrobitna zelišča, iz katerih lahko pripravimo okusne napitke, okrepčila in zaščito za telo pred pogostimi okužbami dihal, ki spremljajo hladnejše zimske mesece.

INGVER

Ingver daje pikanten, aromatičen okus, korenike pa pripravimo sveže ali posušene. Ingver je bogat z aromatičnimi hlapnimi olji, ki mu dajejo značilen okus in aromo. Ingverjevo olje vsebuje seskviterpene, zingiberene, zaradi katerih ingver deluje protivnetno.

Ingver
Ingver / FOTO: Profimedia

Vsebuje monoterpene in aldehide ter deluje proti virusom prehlada in ima antiseptične lastnosti, pomaga pri izkašljevanju in znojenju ter pomirja vročino.

Zavarujte se pred prehladom s to 'imunsko bombo'
PREBERI ŠE

Zavarujte se pred prehladom s to 'imunsko bombo'

Ingver lahko močno vpliva na zdravje, srčno-žilni sistem in prekrvavitev, pomaga pri prebavi, zmanjšuje apetit in zažene presnovo. Ingver je zaveznik imunosti, učinkovit je pri zatiranju slabosti med potovanjem. Ugodno vpliva na zniževanje krvnega tlaka, zniževanje ravni sladkorja in holesterola v krvi. Ingverjev čaj deluje pomirjujoče na prve znake prehlada in gripe, priprava pa je preprosta.

Ingver
Ingver / FOTO: iStockphoto

SLEZ

Slez, divji, črni slez, gozdni slez, raste po vsej Evropi, zanj so značilna debela stebla, dlakavi listi z žilami in svetlo škrlatni cvetovi ter plodovi s po enim semenom. V zdravilne namene se uporabljajo listi in cvetovi, bogati s slezom. 

Slez vsebuje antocianine, polisaharide, flavonoide in blagodejno deluje na sluznico in bronhije. Slez uporabljamo za pomiritev kašlja in bronhialnih obolenj. Zaradi vsebnosti sluzi ima slez protivnetne lastnosti in je bogat s polisaharidi, ki krepijo imunski sistem. Listi vsebujejo vitamin C, betakaroten in železo kot dobre zaveznike imunosti.

Navadni slez
Navadni slez / FOTO: Dreamstime

Katere čaje je še dobro imeti v domači lekarni?

V svojo domačo lekarno, ko govorimo o zdravju, imunosti in zatiranju različnih okužb zgornjih dihal, ki so pogoste jeseni in pozimi, lahko uvrstite tudi čaje iz:

- timijana, pravega ali navadnega,

- žajblja,

- trpotca,

- sivke,

- zdravilne angelike.

Timijan
Timijan / FOTO: Profimedia

 

Zelišča so lahko zelo močna naravna zdravila in zelo pomembno je, da se pred uživanjem in uporabo katerega koli zeliščnega pripravka ali čaja poučite. Aktivne sestavine, fitokemikalije, ki jih rastline vsebujejo, lahko blagodejno, a tudi škodljivo vplivajo na naše zdravje. 

V primeru napačne uporabe ali nenamernega prekomernega zaužitja lahko zeliščni pripravki resno škodijo našemu zdravju. Previdnost je potrebna predvsem med nosečnostjo, med dojenjem, pri otrocih, pa tudi pri vseh osebah z okvarami zdravja in osebah, ki uporabljajo predpisano klasično terapijo. 

Da bi čim bolj ohranili in izboljšali svoje zdravje, se pred jemanjem katerega koli prehranskega dopolnila in/ali zeliščnega pripravka posvetujte z zdravnikom, farmacevtom, fitoterapevtom ali nutricionistom.

Za ogled vsebine z družbenih omrežij omogoči piškotke družbenih omrežij.
Omogoči piškotke

Vir: ordinacija.hr