Vizita.si
Energijske pijače

Prehrana

'Energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike'

N.R.A.
22. 03. 2023 05.00
0

Energijske pijače vsebujejo visoko vsebnost kofeina, sladkorja in različnih drugih sicer dovoljenih poživil. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko energijske pijače zvišajo krvni tlak in povzročijo nepravilen srčni ritem, dodatno pa s seboj nosijo številna druga tveganja za zdravje – tudi in predvsem za mladostnike!

Energijske pijače so sicer eno izmed bolj priljubljenih prehranskih dopolnil, toda strokovnjaki vedno bolj opozarjajo, da so te pijače z visoko vsebnostjo kofeina in pogosto sladkane lahko povezane s povišanim krvnim tlakom, povečanjem telesne mase, glavoboli, tesnobo, težavami z zobmi, dehidracijo in srčnimi boleznimi.

Kljub tveganjem so energijske pijače še naprej priljubljene. Globalna prodaja energijskih pijač naj bi do konca preteklega leta po podatkih portala verywellhealth presegla 53 milijard dolarjev, do leta 2027 pa naj bi se te številke povečale še za 7,1 odstotka.

Energijske pijače
Energijske pijačeFOTO: iStock

Zakaj so tako priljubljene?

Energijske pijače vsebujejo visoke ravni kofeina in so povezane z duševnimi in telesnimi spodbudami. Športniki jih pogosto uporabljajo za izboljšanje zmogljivosti, študentje pa za izboljšanje osredotočenosti na učnih urah. A to izboljšanje je zgolj kratkotrajno.

Koliko kofeina je varno uživati?

Po podatkih Urada za hrano in zdravila (FDA) je 400 miligramov (mg) kofeina na dan varno za večino odraslih. To je količina, ki bi jo dobili s približno štirimi skodelicami kave. Za mlade odrasle so priporočila za kofein veliko manjša.

''Če mladostnik uživa kofein, je priporočljiva vrednost največ 100 miligramov na dan,'' je za verywell povedala dr. Priscilla Mpasi, pediatrinja.

Številne energijske pijače vsebujejo več kot 100 mg kofeina, kar je eden od razlogov, zakaj Ameriška pediatrična akademija (AAP) odsvetuje, da bi jih uživali otroci ali mladostniki.

Energijske pijače
Energijske pijačeFOTO: iStock

Po podatkih Nacionalnega centra za komplementarno in integrativno zdravje (NCCIH) energijske pijače vsebujejo v povprečju od 70 do 240 mg kofeina. 

Problematične so tudi druge sestavine

Medtem ko so visoke ravni kofeina glavni razlog, da strokovnjaki svarijo pred uživanjem energijskih pijač, so tu še druge sestavine, ki so tako rekoč problematične. 

Strokovnjaki pravijo, da je o teh dodatkih premalo znanega, da bi lahko priporočili varno uživanje energetskih pijač. 

Energijske pijače lahko prispevajo k srčnim boleznim

Dr. Martha Gulati, kardiologinja, pove, da so ena največjih skrbi pri energijskih pijačah nepravilni srčni ritmi, znani kot aritmije, ki se lahko pojavijo zaradi hiperstimulacije srca, do česar pride po določenem času uživanja energijskih pijač.

Aritmije lahko vplivajo na količino krvi, ki se pretaka po telesu, zaradi česar se počutite oslabljeni. Sčasoma lahko nezdravljene aritmije povzročijo resnejša ali smrtna stanja.

Energijske pijače
Energijske pijačeFOTO: iStock

Dolgotrajno uživanje energijskih pijač bi lahko povzročilo srčno popuščanje ali srčne napade, vendar strokovnjaki pravijo, da je te povezave težko preveriti z randomiziranimi kontrolnimi preskušanji. Zaradi tega pomanjkanja dokazov so strokovnjaki na splošno previdni, ko je govora o energijskih pijačah.

Nacionalni inštitut za javno zdravje opozarja, da energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike

''Nacionalni inštitut za javno zdravje skupaj z ministrstvom za zdravje, zdravstveno, prehransko in športno stroko, ob podpori nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z zdravjem mladih, opozarjamo, da energijske pijače niso primerna pijača za otroke in mladostnike. Največ jih popijejo prav mladi. Zaskrbljujoče je, da imajo nekateri otroci do njih dostop tudi v domačem hladilniku in da jih pijejo v vednosti staršev,'' so zapisali na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (v nadaljevanju NIJZ).

Raziskava NIJZ je pokazala, da energijske pijače pije več kot tretjina mladostnikov, od tega vsak šesti 11-letnik in vsak drugi 15-letnik. 

Kako na telo vplivajo energijske pijače?
Preberi še
Kako na telo vplivajo energijske pijače?

Po ocenah naj bi slovenski mladostnik v povprečju popil 2,5 litra energijskih pijač mesečno, kar Slovenijo uvršča v evropsko povprečje, vendar se starostna meja uživanja energijskih pijač na žalost znižuje. 

''Pomembno je vedeti, da energijske pijače niso običajne brezalkoholne pijače. Vsebujejo predvsem kofein in ostale snovi za poživitev, večji delež sladkorja ali sladila ter barvila in arome,'' poudarjajo na NIJZ in dodajajo: ''Za določitev varnega vnosa kofeina pri otrocih in mladostnikih ni na voljo dovolj podatkov, zato se pri njih uporabo energijskih pijač popolnoma odsvetuje. Ker je kofein, ki je pomembna sestavina teh pijač, precej grenak, pogosto vsebujejo še velike količine sladkorja, kar jih uvršča med izdelke z visoko vsebnostjo sladkorja.''

''Z eno popito pločevinko energijske pijače (500 ml) v telo vnesemo tudi do 55 g sladkorja oziroma 11 vrečk (pet gramov) sladkorja. Za zmerno aktivnega 12-letnika to pomeni dobrih 10 odstotkov dnevnega energijskega vnosa.'' - NIJZ

Vir: NIJZ & verywellhealth

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631