Veliko ljudi obožuje kavo in jo uporabljajo za jutranje prebujanje in dvig energije za čez dan. Medtem ko so te koristi dokazane, je nova študija pokazala, da lahko pitje kave dejansko podaljša pričakovano življenjsko dobo, piše net.hr.
Nova študija, objavljena v reviji BMC Public Health, je pokazala, da medtem ko dolgotrajno sedenje poveča tveganje za smrt, se zdi, da so redni pivci kave zaščiteni pred tem učinkom.
Ekipa z medicinske fakultete Univerze Soochow na Kitajskem je analizirala podatke več kot 10.000 odraslih Američanov. Osredotočili so se na informacije, zbrane med letoma 2007 in 2018, anketirance pa spremljali 13 let.
Raziskovalci so upoštevali dva glavna dejavnika: koliko časa so ljudje vsak dan sedeli in koliko kave so popili. Udeleženci so bili razvrščeni v skupine glede na količino časa, ki so ga preživeli sede (manj kot štiri ure, štiri do šest ur, šest do osem ur ali več kot osem ur) in njihovo porabo kave (od tistih, ki ne pijejo kave, do tistih, ki so bili razdeljeni v tri kategorije uživalcev kave).
Kava za dolgoživost
Zajeti so bili tudi drugi dejavniki, ki bi lahko vplivali na tveganje smrtnosti, kot so starost, spol, rasa, stopnja izobrazbe, dohodek, indeks telesne mase in različna zdravstvena stanja.
Študija je pokazala, da so imeli ljudje, ki so sedeli več kot osem ur na dan, 46 odstotkov večje tveganje za smrt zaradi katerega koli vzroka in 79 odstotkov večje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja v primerjavi s tistimi, ki so sedeli manj kot štiri ure na dan.
To pa ni nič novega, saj so tudi prejšnje študije povezovale sedeči način življenja s povečanim tveganjem za zdravje. Toda študija je pokazala, da so imeli pivci kave v skupini, ki je največ uživala kavo (več kot tri do štiri skodelice na dan), 33 odstotkov manjše tveganje za smrt zaradi katerega koli vzroka in 54 odstotkov manjše tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja v primerjavi s tistimi, ki niso pivci kave.
Kava je 'čudežna' pijača
Študija je tudi pokazala, da je bila pri tistih, ki ne pijejo kave in so sedeli šest ur ali več na dan, 58 odstotkov večja verjetnost, da bodo umrli zaradi katerega koli vzroka, kot pri tistih, ki so sedeli manj kot šest ur.
Povečano tveganje umrljivosti, povezano z dolgotrajnim sedenjem, so opazili samo pri osebah, ki ne pijejo kave, ne pa tudi pri uživalcih kave. Avtorji raziskave so kavo označili za čudežno pijačo. Niso pa navedli, kakšno kavo so preiskovanci pili, niti ni bilo zabeleženo, ali so jo pili z veliko sladkorja, smetane itd.
Ugotovili so, da je sedeči način življenja neodvisno povezan z višjo umrljivostjo zaradi vseh vzrokov in srčno-žilnih bolezni. Nasprotno pa je bila umrljivost zaradi vseh vzrokov zmanjšana v najvišjem kvantilu vnosa kave, zmanjšano tveganje umrljivosti zaradi srčno-žilnih bolezni pa je bilo pomembno povezano s poljubno količino zaužite kave, so zapisali raziskovalci.
''Predvsem so rezultati skupne analize te študije pokazali, da je bila povezava sedečega načina življenja s povečano smrtnostjo opažena le pri odraslih, ki niso uživali kave, ne pa tudi med tistimi, ki so pili kavo. Glede na to, da je kava kompleksna spojina, so potrebne nadaljnje raziskave, da bi raziskali ta čudežni napoj,'' so zapisali avtorji študije.
Vizita e-novice
Vir: net.hr
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV