Zelje je nizkokalorična zelenjava z visoko hranljivo vrednostjo. Tako sveže kot kislo zelje imata zdravilne in blagodejne učinke na človeško telo. Velja za antistresno zelenjavo, ravno tako pozitivno učinkuje na imunski sistem in prebavo.
"Zelje uvrščamo v sam vrh po hranilnih vrednostih vitaminov, mineralov, encimov in vlaknin. Visoka vsebnost vitamina C, antioksidantov, kalcija, kalija, joda, magnezija, folne kisline, vitamina K in drugih B vitaminov skrbi za dobro delovanje imunskega sistema, se bori proti vnetjem, virusom, bakterijam in patogenom, ki ravno v jesensko zimskem času najbolj intenzivno napadajo naše telo. V zimskemu času primanjkuje svežega lokalnega sadja in zelenjave oz. je manjša izbira, zato je izbira svežega in kisanega zelja odlična izbira," pojasnjuje Alja Dimic, certificirana prehranska terapevtka.
Zelje je ravno tako odlično za razstrupljanje telesa in regeneracijo ali obnovitev jeter.
"Samo kislo zelje ne bo razlog za hujšanje, vsekakor pa ob sicer spremenjenem prehranskem režimu zelje zelo prispeva k zmanjšanju telesne teže. Zelje vsebuje veliko vlaknin, ki optimizirajo krvni sladkor in inzulin, ki sta tista, ki nas redita. Prav tako vlaknine omogočajo postopen dvig krvnega sladkorja ter nas dlje časa obdržijo site. Prav tako so vlaknine tiste, ki pomagajo jetrom, da izvržejo presežke strupov in hormonov, da se le-ti ne reabsorbirajo nazaj v krvni obtok. Če boste kakšen obrok zamenjali z zeljem, bo to pospešilo presnovo in prebavo ter celoten metabolizem ter prispevalo k hitrejšemu izgorevanju kalorij," še doda Dimiceva.
Sok kislega zelja deluje kot naravno sredstvo zoper alkoholnega mačka, pomaga pa tudi pri blaženju simptomov razjede na želodcu. Kislo zelje blagodejno vpliva na želodec in črevesje, ravno tako pripomore k nastanku rdečih krvničk. Uravnava in zmanjšuje holesterol, pomaga pri gradnji zdravih kosti ter obnavljanju obrabljenega vezivnega tkiva. Strokovnjaki so prepričani, da tudi upočasnjuje proces staranja.
"Kisano zelje ima večje hranilne prednosti, saj s fermentacijo svežega zelja dosežemo razvoj mikorrorganizmov, ki v črevesju vzpostavljajo optimalno črevesno floro, se borijo proti virusom, bakterijam, glivam in parazitov, da le-ti ne zavzamejo celotnega telesa. S tem lahko rečemo, da kislo zelje odlično spodbuja zdravo delovanje imunskega sistema, čisti prebavila in poskrbi za boljšo absorpcijo hranil. Tudi zeljnica je polna hranil, zato priporočam pitje vsaj enega kozarca na dan, saj na telo deluje kot poživitveni tonik," še zaključi Alja Dimic.
Ker je odličen vir vitamina B12, ga priporočajo vegetarijancem in veganom, ki pa ga tudi pogosto radi vključujejo v svojo prehrano. V 100 gramih surovega zelja se nahaja kar 20 miligramov vitamina C.
Iz zelja lahko skuhate enolončnice, lahko ga uporabljate pri kuhi juhe ali pa v raznoraznih solatah. Vsekakor je nepogrešljiv v prihajajočih jesenskih in zimskih dneh.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV