Avtorica prve knjige o fleksitarijanstvu, ki je bila izdana že pred desetimi leti, je Dawn Jackson Blatner. V njej zagovarja stališče, da je človek lahko vegetarijanec, vendar se mu hkrati zaradi tega ni treba popolnoma odpovedati mesu. V New Yorku pa so odprli tudi eno prvih restavracij s fleksitarijansko ponudbo menijev. Ravno tako obstajajo kuharske knjige s fleksitarijanskimi recepti.
Je fleksitarijanstvo bolj zdravo?
Glede na prehranjevalne navade preteklosti lahko rečemo, da smo bili pred leti vsi fleksitarijanci, saj je bilo meso na družinskem tedenskem meniju po navadi le ob nedeljah in praznikih. Z množično proizvodnjo in industrijsko predelano hrano pa so meso in mesni izdelki postali del našega vsakdana. Ljudje, ki se ne držijo nobenega od brezmesnih načinov življenja, si skoraj ne predstavljajo glavnega kosila brez dodatka mesa. Posledično telo lahko ob prevelikih količinah mesnih izdelkov postane zakisano, ravno tako se lahko pojavijo težave s prekomernimi kilogrami, pogosteje se lahko pojavi tudi preveč maščobe v jetrih ter večje tveganje za bolezen jeter. Pojavijo se lahko tudi utrujenost, glavoboli, napenjanje, slabost, slab zadah in med drugim tudi povečan srčni utrip.
Nacionalna priporočila zdravega prehranjevanja – kako pogosto vključiti meso na jedilnik?
• rdeče meso: največ dvakrat do trikrat na teden,
• belo meso: (perutninsko meso) do trikrat na teden,
• ribe pa vsaj enkrat do dvakrat na teden.
Fleksitarijanci po navadi doma ne pripravljajo mesa, vendar nimajo nič proti in ga ne zavrnejo, če jim ga kdo ponudi, kadar so na obisku ali v restavraciji. Ta oblika prehranjevanja ima lahko na vas tudi blagodejen učinek, saj zmerne količine mesa v vaši prehrani lahko prinesejo pozitivne rezultate za vaše dolgoročno zdravje. Študije so namreč pokazale, da imajo fleksitarijanci 15 odstotkov manj možnosti za razvoj bolezni srca, sladkorne bolezni in raka kot pa vsejedci. Vsekakor pa je treba v primeru fleksitarijanstva v svoj način prehranjevanja namesto mesa vpeljati nekatera druga živila, kot so stročnice, tofu, oreščki, semena ali celovite žitarice.
S fleksitarijanstvom do uravnavanja telesne teže
Ta način prehranjevanja lahko pripomore tudi k uravnavanju telesne teže. Osnova fleksitarijanske diete so živila rastlinskega izvora, torej žita, zelenjava, sadje, oreščki, dovoljeni so mlečni proizvodi in jajca, v manjših količinah pa se na jedilniku znajde tudi meso. Dieta je razdeljena na tri glavne obroke in dve malici. Priporočen dnevni vnos pa je okrog 1500 kcal (6280.2 kJ), ki ga lahko sčasoma zmanjšate tudi na 1200 kcal (5024.16 kJ). Vsekakor pa se je treba tudi dodatno gibati in poskrbeti za zadostne količine popite vode.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV