Zaradi vsioke vsebnosti vitamina C, vitamina E, kalija, železa, fosforja in kalcija, je kivi odličen sadež za osvežitev organizma in krepitev imunskega sistema. Zato ga je več kot priporočljivo uživati v zimskih dneh, ko smo bolj podvrženi raznim virusnim obolenjem in prehladom.
Ta zeleni sadež izvira iz Kitajske, sprva so ga imenovali kitajska kosmulja. V začetku dvajsetega stoletja pa so ga pripeljali na Novo Zelandijo in ga poimenovali po ptiču kiviju, saj jih je rjava kosmata lupina sadeža namreč spominjala na perje omenjene ptice. Kivi je tudi bogat vir folne kisline, ki ima posebno vlogo pri hitrih celičnih delitvah, zato je pomembno, da je zaužijemo dovolj med in po nosečnosti. Poleg tega preprečuje tudi srčno žilne bolezni, možgansko kap, raka, debelost, depresijo, izboljšuje spomin in lajša vročinske oblive v menopavzi.
Sladek sadež z rjavo-zelenim olupkom pa je med drugim koristen tudi za naš zunanji videz. Kivi kot bogat vir vitamina A namreč krepi lase in jim daje lesk, pomaga lahko tudi v boju proti aknam. Vitamin C kožo ščiti pred izsušitvijo in prezgodnjim staranjem, vitamin E v kiviju pa jo ohranja prožno in mehko. Poznavalci pa pravijo, da je kivi nepogrešljiv tudi za hitrejše celjenje ran in za lepše celjenje brazgotin.
Naturopatinja Erika Brajnik je predstavila še mnoge druge njegove učinkovine na naše telo, med drugim ga lahko uporabite kot masko, ki bo gladila gube in odpravljala mlahavost tkiva. Zato je ta maska več kot odlična za predel obraza, zadnjice in dekolteja, kjer bi si morda želeli bolj napete kože. Recept je naturopatinja predstavila v spodnjem videu:
Ta okusen sadež vsebuje tudi veliko antioksidantov, to so snovi, ki preprečujejo tako imenovan oksidativen stres, ki ga našemu telesu povzročajo različni dejavniki, kot so kajenje, alkohol, onesnažen zrak ter podobno. Oksidativen stres lahko poškoduje celo naš DNK. Pomaga lahko tudi pri bolezni oči, saj vsebuje zeaksantin in lutein - dva karotenoida, ki sta tudi močna antioksidanta. Študije so namreč pokazale, da njuno uživanje zmanjša tveganje za pojav makularne degeneracije ali degeneracije rumene pege. Simptomi te bolezni so zamegljen vid, težka zaznava podrobnosti, temne lise in pike pred očmi.
Kivi lahko uživate vsak dan, vendar ne več kot dva sadeža, saj lahko v nasprotnem izzove alergijske reakcije.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV