Koruza je danes zelo pogosta hrana. Uživamo jo kot zelenjavo ali pa jo meljemo v moko, iz katere nastane okusen koruzni kruh. Polenta, tradicionalna jed iz koruze, je sestavni del starih sredozemskih menijev in še danes najde svoje mesto kot dodatek k ribjim in mesnim specialitetam.
Koruza je hranilno dragoceno živilo, ki ne obremenjuje telesa s presežki kalorij, saj en storž koruze povprečne velikosti vsebuje zgolj od 80 do 100 kcal. Sveža in sladka koruza je bogata z ogljikovimi hidrati in nizko vsebnostjo maščob, zato je vir hitro razpoložljive energije. Maščobe, ki prevladujejo v koruzi, so polinenasičene in mononenasičene.
Bela koruza ne vsebuje beta karotena, rumena pa ga vsebuje in tako prispeva k zadovoljevanju potreb po vitaminu A. Koruzi pa vseeno primanjkuje dveh esencialnih aminokislin – lizina in triptofana. Zato jo je dobro kombinirati v prehrani s stročnicami, saj se tako najbolje zadovoljijo potrebe po beljakovinah.
Koruza je zelo dober vir tiamina (vitamin B1) in je dober vir številnih drugih vitaminov in mineralov, vključno z vitaminom B5, folno kislino, niacinom, vitaminom C, fosforjem, kalijem in magnezijem. Zaradi bogastva prehranskih vlaknin je to živilo še posebej dragoceno.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV