Ste vedeli, da je poznanih na stotine različnih vrst kostanja, ki jih na splošno delimo na domače in divje? Domači kostanj je užiten in je posebna poslastica v jesenskem času, le malo ljudi pa ve, da ima tudi divji kostanj, ki sicer ni namenjen prehranjevanju, izjemne zdravilne učinke. Kostanj se najpogosteje omenja kot pripomoček pri krčnih žilah in poškodbah kapilar, izvlečki pa se uporabljajo za pripravo zdravilnih pripravkov.
Za razliko od drugih oreščkov in semen, ki so večinoma sestavljeni iz beljakovin in maščob, kostanj večinoma sestavljajo ogljikovi hidrati. Za lažjo primerjavo - kostanj je zaradi večje količine ogljikovih hidratov v svoji prehranski sestavi bolj podoben živilom, kot sta sladki krompir in sladka koruza.
Podatki o energijskih vrednostih kostanja
Glede na nacionalno bazo podatkov hranil USDA je v 100 gramih kostanja:
Energija: 213 Kcal
Beljakovine: 2,42 g
Ogljikovi hidrati: 45,54 g
Maščobe: 2,26 g
Vlaknine: 8,1 g
Natrij: 3 mg
Kalij: 518 mg
Zdravstvene koristi kostanja
Zaradi visoke koncentracije vitamina C in drugih antioksidativnih spojin v kostanju so le ti idealni za 'zagon' našega imunskega sistema. Poleg tega je kostanj zaradi količine magnezija odličen zaveznik pri izboljšanju kostne gostote. Tako lahko zaradi visoke koncentracije različnih mineralov, ki jih najdemo v kostanju, upočasnimo nastanek številnih starostnih motenj, na primer osteoporoze. Kostanj je tudi dober vir folata. Folat spada v skupino vitaminov B, je koristen za imunost in pomemben za ženske v reproduktivni fazi življenja. V 100 gramih pečenega kostanja lahko najdemo 70 mg folata.
Morebitna pomoč pri zdravljenju krčnih žil
Navadni divji kostanj ali Aesculus hippocastanum izvira z Balkanskega polotoka, izvleček semen divjega kostanja pa je priljubljeno prehransko dopolnilo, ki se pogosto uporablja za izboljšanje venskega zdravja in zmanjšanje vnetja, poroča Healthline. Glavna aktivna sestavina ekstrakta divjega kostanja je escin, ki so ga pogosto preučevali zaradi številnih koristi za zdravje. Omenjena spojina, torej escin, lahko pomaga pri zdravljenju kronične venske insuficience.
Kronična venska insuficienca je zdravstveno stanje, za katero je značilen slab pretok krvi v venah nog, nekateri njeni simptomi pa so lahko edemi ali otekanje nog, bolečine v nogah ali krči, srbeče noge, krčne žile, ki se običajno pojavijo na nogah in šibkost v nogah. Devet študij, ki jih navaja portal miss7zdrava, je pokazalo, da dnevni odmerek 600 mg izvlečka kostanja, ki vsebuje 50 mg escina, kratkoročno zmanjša simptome kronične venske insuficience, kljub temu pa so potrebne dodatne raziskave za določitev njegovih dolgoročnih učinkov.
Domači pripravek za zdravljenje krčnih žil
Pripravek iz divjega kostanja lahko kupite v obliki ekstrakta listov, lubja ali semen in jih zaužijete peroralno. Če želite, lahko doma pripravite svojo domačo tinkturo iz divjega kostanja. Vse, kar potrebujete, je; 1/2 litra žganja in semena ali cvetove divjega kostanja.
Priprava: čim bolj nasekljajte semena ali cvetove divjega kostanja, dajte jih v litrsko steklenico, ki jo do polovice napolnite še z močnejšim žganjem in pustite tinkturo, da stoji vsaj en mesec. Nato mešanico precedite in z njo zmasirajte boleča mesta.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV