Kumkvat uživamo skupaj z lubjem, pogosto se uporablja za pripravo marmelad, v svetu pa je priljubljen tudi kot okrasno drevo.
Kumkvat izvira iz vzhodne Azije in se prvič pojavi v kitajski literaturi iz 12. stoletja pod imeni chin-chit (zlata pomaranča), chin-kan (zlata mandarina) in chin-tou (zlati fižol).
Zanimivo je, da so ga v tradicionalni kitajski medicini uporabljali za zdravljenje gripe in kašlja. Sodobna znanost po drugi strani kaže, da so v kumkvatu določene spojine, ki podpirajo naš imunski sistem, piše portal Healthline.com.
Njegov pidevnik ’zlati’ zelo poudarja prehransko bogastvo tega majhnega čudežnega sadeža, katerega pridelava se je v 19. stoletju razširila v Ameriko in Evropo, kjer so ga zaradi bogate zelene krošnje gojili tudi kot okrasno vrsto. Danes ga gojijo v Španiji, Braziliji, Kaliforniji in Južni Afriki.
Kumkvat – katere vitamine in minerale vsebuje?
Kumkvat je bogat z:
- vitaminom C,
- vitaminom A,
- prehranskimi vlakninami,
- kalcijem,
- kalijem.
Sadje kumkvata vsebuje tudi flavonoide, eterična olja in karotenoide. Zahvaljujoč takšni kemični sestavi ima kumkvat protimikrobne in antioksidativne učinke na naše telo.
Drobni plodovi kumkvata so prava zakladnica vitamina C in prehranskih vlaknin. Poleg tega izstopajo po flavonoidih, fitokemikalijah z močnim antioksidativnim in protivnetnim učinkom. Najbolj koncentrirani so flavonoidi iz lubja. 100 g kumkvata zagotavlja približno 70 kalorij.
To zdravilno sadje se najpogosteje uporablja tudi za in pri pripravi marmelad in v raznih sladicah, še posebej pa je priljubljen in zdravilni liker iz kumkvata.
Vizita e-novice
Povzeto po miss7zdrava
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV