Vizita.si
načrtno prehranjevanje

Preventiva

Kako se lotiti načrtovanja zdravih obrokov?

V.H.
01. 06. 2023 05.00
0

Naša prehrana ima velik vpliv na naše zdravje in vsesplošno počutje, kar običajno že vemo, a si za obroke vseeno vzamemo premalo časa. Hiter življenjski tempo, številne obveznosti in skrbi nam pogosto odvračajo fokus od tistega, kar je resnično pomembno – skrb zase. Vendar pa lahko že z malo načrtovanja in priprave poskrbimo, da bodo zdravi in hranljivi obroki postali del našega vsakdana.

Če prevzamemo nadzor nad svojimi obroki, se bomo zagotovo manjkrat pregrešili, hkrati pa bomo lažje prišli do svojega cilja, pa naj si bo to boljše počutje, vitalnost, več energije, lepo oblikovano telo ali izguba nekaj odvečnih kilogramov. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov, s katerimi lahko izboljšamo svoje prehranjevalne navade.

Opredelitev ciljev in dodatna spodbuda 

Najprej si moramo postaviti cilje, ki jih želimo doseči in zaradi katerih bomo z veseljem načrtovali spremembe, o katerih smo do zdaj več ali manj le govorili. Šele, ko bomo točno vedeli, kaj hočemo, si bomo lahko naredili jedilnik, ki bo prilagojen našim potrebam. In prav zato je dobro, da se pozanimamo, kaj vse naše telo potrebuje: od makrohranil in vitaminov do mineralov, kakšne so priporočljive porcije in razmerja, kakšna je hranilna sestava živil, vse to pa nam bo prišlo prav tudi pri sestavi novega jedilnika. 

Posezite po bolj zdravih živilih.
Posezite po bolj zdravih živilih. FOTO: Shutterstock

Načrtovanje obrokov po urniku

Spontanost in impulzivnost lahko marsikdaj vplivata na izbiro jedi, ki se mimogrede lahko znajdejo na našem krožniku. Večkrat nam je potem tudi žal, če smo pojedli nekaj, zaradi česar se nato slabo počutimo ali nam kakor koli škodi. Pretiranemu vnosu kalorij, napihnjenosti, obteženosti in slabosti se lahko povsem enostavno izognemo, če načrtujemo večino svojih obrokov že vnaprej. Enkrat tedensko si lahko vzamemo čas, da si iz bolj zdravih živil pripravimo tedenski urnik prehranjevanja. 

Poskušajte se držati svojega plana in vključite več zdravih obrokov.
Poskušajte se držati svojega plana in vključite več zdravih obrokov.FOTO: Shutterstock

Uvajanje novih navad in ritualov

Postopoma lahko začnemo uvajati nove jedi in okuse, ki jim moramo dati priložnost, da se jih tudi navadimo. Mogoče bomo imeli na začetku manjše težave pri vpeljevanju novih navad in ritualov, kot je na primer zajtrkovanje ovsene kaše ob kavi, a sčasoma nam bo postalo to povsem naravno. Vključimo lahko malo morje novih receptov, zaradi katerih bodo naši obroki zanimivi, uravnoteženi in raznoliki. 

Splošna priporočila za prehrano v vročih mesecih
Preberi še
Splošna priporočila za prehrano v vročih mesecih

Priprava nakupovalnega seznama 

Že pred obiskom trgovine si lahko pripravimo nakupovalni seznam vseh stvari, ki jih potrebujemo za posamezne obroke in raznorazne kombinacije. Tako si nam ni treba beliti glave, kaj imamo doma, česa nimamo ali pa kasneje ugotovimo, da nam je zmanjkalo, smo kaj pozabili in podobno. Torej vse, kar bi nam lahko preprečilo, da si pripravimo obrok, ki si ga želimo. Še več, tako se bomo izognili tudi nepotrebnemu zapravljanju, nezdravim prigrizkom in prevelikim količinam hrane, od katere bi se lahko prenajedli ali pa bi celo romala v koš.  

So testenine res 'sovražnik' številka ena?
Preberi še
So testenine res 'sovražnik' številka ena?

Kuhanje vnaprej 

Če smo v stiski s časom, si lahko določene obroke skuhamo vnaprej in jih shranimo v nepredušnih posodah. Razdelimo si jih lahko po porcijah, da jih bomo imeli vedno pri roki, ko jih bomo potrebovali, na primer za malico v službi, hitro pogreto večerjo in tako naprej. Prav tako pa bomo lahko lažje nadzorovali velikost porcij, kar je osnova zdravega prehranjevanja. Kakšne stvari si lahko zamrznemo in jih enostavno samo odmrznemo, ko jih imamo v načrtu. To nam bo pomagalo, da se bomo lažje pametno prehranjevali tudi takrat, ko mogoče nimamo časa ali nam ni do kuhanja. 

Kuhanje juhe
Kuhanje juheFOTO: Thinkstock

Iskanje bolj zdravih alternativ

Za način prehranjevanja ni smiselno, da temelji na dieti, ki se je ne bomo mogli držati, ampak da postane del našega življenjskega sloga. Pri tem nam lahko pomagajo celo najljubše jedi, ki jih lahko zamenjamo samo z bolj zdravimi alternativami. Tako lahko preproste ogljikove hidrate zamenjamo s polnozrnatimi ali zelenjavnimi različicami, nasičene maščobe z bolj zdravimi, kot sta olivno olje in avokado, medtem ko lahko namesto navadnega sladkorja uporabimo tudi med, agavin sirup, melaso in podobno. Določene okuse lahko kompenziramo tudi z zelišči in začimbami, vsekakor pa se bodo naše brbončice prej ali slej prilagodile tudi novim in malce drugačnim okusom. 

Zelenjava
ZelenjavaFOTO: Dreamstime

Zavestno prehranjevanje 

Zavestno prehranjevanje nam omogoča, da vemo, kaj jemo in koliko jemo, kdaj smo siti in zadovoljni, zato je dobro, da se, medtem ko jemo, izogibamo številnim motilcem: od uporabe mobilnega telefona in strastnega klepetanja do gledanja televizije. Takrat se raje osredotočimo to, kaj imamo na krožniku, da bomo lahko dejansko okušali hrano, njeno teksturo in uživali v vsakem grižljaju. Na tak način bomo počasi osvojili zdrav način prehranjevanja, ki dopušča občasno tudi kakšen prekršek, saj je pomembno predvsem to, da so temelji dovolj dobri. 

Prisluhnite svojemu telesu in upoštevajte tudi svoje počutje po obroku.
Prisluhnite svojemu telesu in upoštevajte tudi svoje počutje po obroku. FOTO: Shutterstock
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650